Opět se rok s rokem sešel a můžeme bilancovat základní výsledky týkající se báňského záchranářství. Předkládám k nahlédnutí některé tabulky ze „Zprávy o činnosti HBZS za rok 2016“. Každý pozorný čtenář si tak může udělat obrázek o stavu báňské záchranné služby. V obvodu působnosti HBZS byly v průběhu roku 2016 tři ZBZS se stálou pohotovostí.
V ZBZS Důlního závodu 3, který je zařazen mezi doly s nebezpečím průtrží uhlí a plynů, je podle rozhodnutí OBÚ v Ostravě č. j. 3895/2002 ze dne 15. 5. 2002 zřízená stálá pohotovostní služba v lokalitě Chlebovice s personálním obsazením: velitel pohotovosti (technik – záchranář), pětičlenná záchranářská četa a mechanik ZBZS. Při důlním výjezdu pohotovosti HBZS Ostrava je tato pohotovost ZBZS povolávána a podřízena veliteli záchranných sborů HBZS Ostrava.
V ZBZS Dolní Rožínka v rámci s.p. DIAMO s personálním obsazením: velitel pohotovosti, tříčlenná četa s výjezdovým vozidlem, která je v pracovních dnech rozšířená na pět členů. V rámci pohotovosti jsou zařazeni dva mechanici.
V ZBZS Hamr s personálním obsazením: velitel pohotovosti, tři záchranáři stálého sboru a dva dobrovolní záchranáři s výjezdovým vozidlem. V rámci pohotovosti je zařazen jeden mechanik
Počty členů báňské záchranné služby v obvodu působnosti OKD, HBZS, a.s.
Pohotovostní služba v HBZS Ostrava je organizována jako nepřetržitá, s cyklem začínajícím v pátek 7.00 hod a končícím po týdnu, opět v pátek v 7.00 hod. Obsazení pohotovosti je vždy dáno písemným příkazem ředitele HBZS Ostrava a jeho dodatky, schválenými hlavním inženýrem. Ve stálé pohotovosti v HBZS Ostrava je báňský záchranný sbor v celkovém počtu
26 záchranářů ve složení:
• 10 záchranářů (2 čety) ZBZS,
• 1 technik ZBZS,
• 2 mechanici ZBZS, oba s kvalifikací záchranář – mechanik,
• 7 záchranářů HBZS (pětičlenná četa a min. 2 záchranáři s nižší zdravotnickou kvalifikací),
• 2 technici HBZS (velitel pohotovosti a jeho zástupce s oprávněním řídit pohotovostní vozidla),
• 3 mechanici HBZS (s oprávněním řídit pohotovostní vozidla),
• 1 lékař – záchranář HBZS.
K zajištění trvalé akceschopnosti musí být pro HBZS Ostrava v domácí pohotovosti nejméně 8 báňských záchranářů.
Ověřování fyzické připravenosti:
Spiroergometrického vyšetření, podle Směrnice ředitele HBZS k provádění ověřování fyzické připravenosti báňských záchranářů v Hornické nemocnici v Karviné-Novém Městě, se v roce 2016 zúčastnilo celkem 739 záchranářů. Nadprůměrného výkonu dosáhlo 29, průměrného výkonu 643 a podprůměrného výkonu 67 záchranářů. Žádný záchranář nebyl ze sboru vyřazen pro nesplnění podmínek.
Cvičení v dýmnici:
Inertizační technika:
Molekulová síta na výrobu dusíku v Důlním závodě 1, lokalitě 9. květen a Důlním závodě 2, lokalitě jih, nebyla v roce 2016 provozována a slouží pouze jako záložní zdroj výroby dusíku.
Pro pokrytí požadavků na dusík Důlní závod 3 v období 1. pololetí 2016 pronajal mobilní zařízení na výrobu dusíku WA 700, které produkuje 700 m3/hod. dusíku, se zbytkovou koncentrací kyslíku pod 3 %. Na tomto zařízení bylo vyrobeno a dodáno do dolu: 3 074 400 Nm3 dusíku. Dále bylo na výrobním zařízení firmy DALKIA (Membránový modul Pakrs typ Hannisin SA – 15020) vyrobeno a dodáno do podzemí Důlního závodu 2: 32 040 585 Nm3 plynného N2. Technologií PSA (Pressure Swing Adsorption Technology) bylo vyrobeno na čtyřech zařízeních celkem 35 114 985 Nm3 dusíku.
Dodávky z Centrálního dusíkovodu:
Důlní závod 1 lokalita Darkov 52 477 517 Nm3
Důlní závod 1 lokalita ČSA 18 592 308 Nm3
Důlní závod 1 lokalita Lazy 7 247 573 Nm3
Důlní závod 2 1 821 455 Nm3
Celkové dodané množství 80 138 853 Nm3
Na protizáparovou prevenci tak bylo v roce 2016 do podzemí Důlních závodů1, 2, 3 použito celkem
115 253 838 Nm3 plynného dusíku. Tlakové zásobníky na kapalný dusík s odpařovači ZT – 20/4x V 300 jsou umístěny na povrchu dolů Důlního závodu 1, lokalitě Lazy, Důlního závodu 2, lokalitě Sever a Důlního závodu 1 lokalitě Darkov (sušička).
Měrná spotřeba N2 na vytěženou tunu uhlí v OKR neustále strmě stoupá. V roce 2016 činila 18,97 m3.t- (viz. graf)
Spolupráce se zahraničím:
Pokračovala mezinárodní spolupráce s OSRG Wodzislaw a CSRG Bytom v Polské republice, HBZS Prievidza ve Slovenské republice, s báňskými záchrannými službami ve Spolkové republice Německo a záchrannými službami v Rakousku. Četa záchranářů HBZS se v říjnu zúčastnila společného cvičení rakouských záchranných služeb, které bylo situováno do areálu hornického podniku Veitsch Radex v Breitenau am Hochlantsch ve spolkové zemi Štýrsko.
Vybavení sboru BZS pracovními dýchacími přístroji a počty báňských záchranářů
Zaměstnanci OKD, HBZS, a.s. se podíleli nejen na zvyšování úrovně bezpečnosti v rámci celého OKR, ale i na vybavení zaměstnanců OKR sebezáchrannými přístroji, měřicí technikou a v neposlední řadě také kvalitním lampovým hospodářstvím. Loňský rok byl zakončen kladným hospodářským výsledkem, který na HBZS potvrdil i účetní audit.