Organizaci podzimního jednání Štábu báňské záchranné služby ve dnech 3. a 4. listopadu 2016 zajišťovala HBZS Praha. Jednání zahájil a řídil předseda Štábu BZS Václav Pošta. Účastníky jednání uvítal generální ředitel společnosti Energie – stavební a báňská a.s. Zdeněk Osner, který zároveň přítomné seznámil s historií, současností a výhledem společnosti.
Předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka v úvodním slově naznačil, že současný vývoj v hornictví České republiky může mít dopad i na udržení stávajícího systému a organizace báňské záchranné služby Jako reakce na tento vývoj byl prvním krokem požadavek vlády na vytvoření nové koncepce BZS s ohledem na očekávané změny. Koncepci zpracoval ČBÚ a vláda ji již schválila. Cílem této nové koncepce je doplnit stávající systém BZS o státní HBZS pouze pro státní podniky (Diamo, s.p., PKÚ, s.p. a Správa úložišť radioaktivních odpadů) a získat tak nezávislost státu v zajištění BZS pro své činnosti na soukromých provozovatelích HBZS. Na základě této schválené koncepce předloží Ministerstvo průmyslu a obchodu vládě konkrétní návrh, kde a za jakých podmínek státní HBZS zřídí. Dále upozornil, že v budoucnu bude třeba se připravit na změny věcí zaběhnutých v současném systému. Útlum hornické činnosti může vyústit i ke snižování počtu báňských záchranných stanic. Je proto nutné připravit se na to, že systém báňské záchranné služby může v budoucnu přejít v některých revírech nebo pro některé činnosti z dvoustupňového na jednostupňový a bude potřeba nově specifikovat úkoly jak HBZS tak ZBZS. Bude nutné úkoly více konkretizovat podle speciálního zaměření každé jednotlivé HBZS. Bude nutné se zamyslet také nad funkčností obvodů působností HBZS po vzniku státní HBZS a případně je nově upravit tak, aby BZS zůstala funkční a efektivní i do budoucna.
Ředitelé HBZS Hodonín, Most, Ostrava a Praha a vedoucí zúčastněných ZBZS Dolní Rožínka, Hamr, a Odolov provedli rozbor mimořádných událostí v obvodech svých působností a informovali o činnosti a výjezdech v průběhu roku 2016.
Při informaci o vývoji personálního obsazení záchranných stanic bylo konstatováno, že v posledních letech dochází k mírnému snižování počtu členů stálé pohotovosti, které je vyvolané tlakem na snížení nákladů, že je i obtížnější získávat nové záchranáře a tím dochází i k nárůstu průměrného věku. Negativně se projevuje i velký počet odchodů ze stálého sboru v důsledku přiznání rent po pracovních úrazech. Je obtížnější i zajištění lékařů do pohotovosti a obsazování pohotovosti záchranáři ze závodů.
V další části jednání hlavní mechanici informovali o technickém vybavení jednotlivých záchranných stanic a nákupu nové techniky v posledních dvou letech. V převážné míře bylo konstatováno, že stávající vybavení je na odpovídající úrovni a je dostačující. Od roku 2017 se bude muset řešit zajištění sebezáchranných přístrojů v důsledku ukončení životnosti SSS 1PV a následně OXY K50S. O nově nakoupené technice budou čtenáři listovky informováni.
Kladně byla hodnocená spolupráce s Hasičským záchranným sborem v rámci Integrovaného záchranného systému jak v oblasti zásahů, tak i výcviku.
Štáb doporučil ke schválení předložené návrhy na vyznamenání Záchranářskými záslužnými kříži a stanovil konkrétní úkoly do příštího jednání Štábu, jehož přípravou byla pověřená ZBZS Hamr.
Na závěr jednání poděkoval předseda Štábu zástupcům vedení HBZS Praha za přípravu a organizaci.