25. prosince 2015 (pátek), došlo v 19:56 hod., na sádrovcovém dole v čínské provincii Shandong, město Linyi, k závalu. Už v sobotu večer vysvobodili záchranáři 11 horníků. 1 byl ale mrtvý a 17 dalších zůstalo za závalem. V té době pracovalo v dole 29 horníků, čtyřem se podařilo uniknout.
Na akci se podílelo 700 záchranářů a ti se podle agentur Times of India, Wall Street Journal a dalších informací, pokoušeli dostat k uzavřeným horníkům, kteří byli ve dvou lokalitách. Využili k tomu stávající jámu, i když byla událostí částečně poškozena a k získání přístupu za zával použili i těžkou techniku.
Podle čínského centra pro měření zemětřesení měla událost na dole, která zasáhla oblast Pingyi, sílu 4 stupně Richterovy stupnice.
Kolaps na dole přišel jen několik dní po sesuvu skládky stavebního odpadu v městě Shenzhen, v blízkosti sádrovcového dolu, zabil jednu osobu a další 75 podle předpokladu zahynulo pod troskami.
Úřady rozhodly, že sesuv není geologická katastrofa, ale porušení bezpečnosti práce a přibyl do seznamu člověkem způsobených katastrof v posledních letech.
Čínské doly mají již dlouho největší smrtelnou úrazovost na světě, ale zlepšením bezpečnosti ji v posledních letech snížily.
V loňském roce, zahynulo při důlních nehodách po celé Číně, 931 horníků, což je drastické snížení od roku 2002, kdy bylo zabito téměř 7000 horníků.
Záchranáři provedli vrt do jednoho z míst, kde jsou horníci uvězněni a snaží se jim dodávat výživu a vodu a kontaktují s nimi.
Místní úřad oznámil, že Ma Congbo, předseda společnosti Yurong Company, která vlastní důl, spáchal sebevraždu skokem do jámy plné vody kolem 2 hodin ráno v neděli 27. prosince 2015, když spolupracoval se záchranáři. Další 4 oficiální představitelé dolu byli zatčeni.
Podle další informace CCTV-America, prosinec 28, 2015, používají záchranné týmy různé způsoby, aby se dostaly pokud možno co nejdříve, k horníkům za závalem.
Záchranáři zhotovují vrty pro zásobování výživou a vodou
Podle úřadů bylo 17 horníků ve dvou sekcích. Tři v pracovní oblasti lomu, a dalších 14 v oblasti blízko vrtu, který zřídili záchranáři.
Aby se k nim mohlo poslat jídlo, voda a komunikační zařízení, musely se vyvrtat 4 vrty. Vrt č. 4 se vyvrtal v pondělí večer, a číslo 3, který je nejblíže k pasti horníků, se v době vydání informace vrtal. Záchranné práce komplikuje důl sám, třikrát došlo k dalším závalům, a do dolu začala vnikat voda z tunelu (přístupové jámy). „Jakmile se zvyšuje objem vody, musíme evakuovat veškerý záchranářský personál, protože i oni by byli ohroženi stoupající vodou. Abychom zjistili, zda je to stará stojatá voda z vytěženého oddílu nebo voda z nosné geologické vrstvy musíme odebírat vzorky,“řekl Gao Guang Wei, zástupce ředitele Národní správy bezpečnosti práce.
Dále Gao dodal, že intenzivně sledují vydobyté prostory a místa kde proniká voda, a výsledky uvádějí každé 3 minuty. „Jakmile jsou abnormální změny zjištěné na pozorovacích stanicích vody, evakuujeme personál záchranářů co nejdříve,“ řekl Gao.
8 horníků, bylo zachráněno po 5 dnech s využitím infračervených kamer
ABC News 30. prosince 2015:
Záchranáři pomocí infračervených kamer nalezli v naprosté temnotě v havarované dole osm přeživších horníků, kteří byli uvězněni na pět dní po kolapsu. Kolaps byl tak silný, že byl zaregistrován jako seizmická událost.
Infračervená kamera detektovala horníky, jak mávají rukama a záchranáři okamžitě připravili plán, jak se k nim co nejdříve dostat. Především jim poslali zásoby. Horníci byli v části důlního díla, které zůstalo nedotčeno. Po vyproštění bylo horníci slabí, hladoví, ale celkem dobrého zdraví.
Sádrovec, jak známo je měkký sulfátový minerál, hojně užívaný ve stavebnictví.
První záchranářská kapsle zkušebně použita v čínském sádrovcovém dole
CRIENGLISH.com January 3, 2016:
Záchranáři při akci na sádrovcovém dole v Pingyi začali testovat kabinu (kapsli), s kterou se pokusili zachránit skupinu horníků uzavřených za závalem od 25. 12. 2015. Vyvrtali vrt velkého průměru v jižní sekci dolu, kde byli horníci v hloubce 220m pod povrchem. Posledních několik metrů vrtali velmi pomalu a opatrně, aby se ujistili, že do závalu nepronikne voda. Vrtání velkého průměru přerušili 20m nad závalem a zkompletovali celý vrt.
Také jsme zabezpečili vrt pro případ zborcení, nebo prosakování vody. Když byl velký otvor dokončen, spustí se záchranná kapsle a shromažďovali se v ní uvěznění horníci.
Xie Tao, záchranářský expert ze společnosti Sany Heavy Industry, která vyrobila kapsli, vysvětlil, co by se stalo, kdyby došlo k problémům v průběhu záchranné operace.
„Když nastane problém během zvedacího procesu, takže je nemožné, aby se kapsle zvedla na povrch, zachráněný člověk může použít pomalé sestupující zařízen, které umožní pohyb směrem dolů, aby se pak pokusil o sekundární únik. Na podlaze je nárazník, a ten umožní klesnutí ke dnu pro sekundární únik„.
Akce se tak rozdělila na záchranu 4 horníků nejprve zásobováním, aby byli ve stabilním stavu. Ti byli odděleni od jiných 13, s kterými už byl také navázán kontakt.
Zvedací kabina, kapsle
Podle Sky News :23. ledna 2016, přistoupili záchranáři k nasazení kabiny, aby mohli vyzvednout 4 horníky, kteří byli za závalem od 25. 12. 2015, v hloubce 220m, Při životě je udržovali zásobami přes vrt.
Po dokončení vrtu se záchranná kabina průměru 50 cm spustila navijákem a postupně se vyzvedávají jednotliví horníci. Záchranná kabina má vestavěný kladkový systém pro minimalizaci odporu proti stěně únikové šachty.
Podobná metoda byla použita v roce 2010 a zachránila 33 horníků v Chile, kteří byli uvězněni více než dva měsíce.
V tomto incidentu v Číně to byly dva týdny, než záchranáři objevili muže, kteří jako zázrakem přežili.
Andreas Hafner, z firmy Bauer, která se podílela na výrobě zařízení, řekl, že poslední fáze vrtání v Čínském sádrovém dole byl velmi delikátní postup. Museli sledovat složení vrstev a tomu uzpůsobit rychlost vrtání.
Problém nastal 9. ledna 2016, kdy ve vrtu v hloubce 170m v sádrovcové vrstvě, došlo k nárazu a o 2 dny později se jeden ze záchranných vrtů zbortil.
4 horníci zachráněni po 36 dnech, zvedací kabinou
WPTZ The Champlain Valley:
S velkým zájmem, publicitou Čínské centrální televize a reportérů vyzvedli záchranáři 29. ledna 2016, čtyři zbývající horníky, kteří přežili havárii ze dne 25. prosince 2015. Spustili kabinu, horník se připoutal, a tak postupně vyzvedli jednoho po druhém. Když se první z horníků dotkl půdy na povrchu, shromáždili se kolem něj záchranáři v oranžových kombinézách a helmách, jakož
i reportéři, fotografové a všechno se živě přenášelo televizí. Postupně pak odvážely sanitky zachráněné horníky na vyšetření do nemocnice.