Organizací podzimního jednání Štábu báňské záchranné služby ve dnech 15. a 16. října 2015 byla pověřená HBZS Most. Jeho jednání zahájil a řídil Ing. Martin Štemberka, předseda ČBÚ a dosavadní předseda štábu BZS. V úvodu informoval členy Štábu o organizačních změnách na Českém báňském úřadě a následně jmenoval nového předsedu Štábu Ing. Václava Poštu, dlouholetého bývalého ředitele HBZS v Ostravě a uznávaného odborníka v oblasti báňského záchranářství. Dále jmenoval dva nové členy Štábu Václava Smičku, který byl dlouholetým členem Štábu a je uznávaným odborníkem v oblasti výcviku báňských záchranářů a Ing. Karla Uhra nového vedoucího ZBZS Hamr na Jezeře.
Předseda ČBÚ dále v úvodu vyjádřil potřebu provést analýzu současného systému organizace báňské záchranné služby s ohledem na další perspektivy českého hornictví a podzemního stavitelství formou srovnání s evropskými zeměmi. Provedením této analýzy pověřil Štáb.
Generální ředitel Ing. Kolman ve svém vystoupení informoval o aktuálních otázkách skupiny Severní energetická a.s., zejména o současném stavu a výhledu do budoucnosti lokality lomu Československá armáda, projektu dobývání zbytkových zásob v bočních svazích povrchových dolů a lokality důl Centrum.
Při kontrole úkolů stanovených na minulém jednání konstatoval Ing. Hykel, že všechny úkoly byly splněny.
V další části jednání ředitelé HBZS Most, Praha, Hodonín, hlavní mechanik HBZS Ostrava a velitelé ZBZS Hamr, Dolní Rožínka a Odolov podali informace o počtech výjezdů, nehavarijních zásazích a mimořádných událostech v obvodech své působnosti.
Ing. Hykel předložil poslední návrh novely vyhlášky č. 447/2001 Sb., o báňské záchranné službě. Informoval o zpoždění legislativního procesu v souvislosti s povinnosti vybavení dolů oživovacími přístroji a nezbytností kompatibilty našich předpisů s předpisy EHS. Znovu byla projednána potřebnost ustanovení § 44 o mikroklimatických podmínkách a příloh č.1,2 a 3 ve vyhlášce 447/2001 Sb. Ředitelé HBZS požadují jejich řešení ve Služebním řádu.
Jednání dále pokračovalo předložením návrhů na vyznamenání báňských záchranářů Záchranářským záslužným křížem v roce 2015 řediteli jednotlivých HBZS. O návrzích bylo členy Štábu hlasováno a návrhy byly doporučeny předsedovi ČBÚ ke schválení.
Ing. Provázek z HBZS Ostrava podal Informaci o záchranných pracích na Dole Wujek v Polsku po nejsilnějším důlním otřesu v dějinách polského hornictví, ke kterému došlo 18. dubna 2015.
Zástupci firmy Koexpro projektový manager Kobza a obchodně výrobní ředitel Stratil prezentovali výrobky firmy vhodné pro použití v báňské záchranné službě.
Byla projednána také otázka akreditace plynových laboratoří a souhlasu Českého báňského úřadu. Ustanovení § 6 zákona č. 61/1988 Sb. a souhlas ČBÚ podle zákona o ovzduší byl vyžadován pouze pro případy odběru vzorků důlního ovzduší ovlivňující životní prostředí, tj. vzorky výdušných větrů z hlavních ventilátorů.
Hlavní mechanik ZBZS Odolov Petr Stolina prezentoval možnosti použití dronu při kontrolách rekultivovaných ploch a kontrolu potrubí v Elektrárně Dukovany provedenou záchranáři ZBZS Odolov.
Na závěr dvoudenního jednání byla provedena exkurze zaměřená na sanaci a rekultivaci po hornické činnosti, zejména zaměřená na vodní rekultivaci – jezero Most. Výklad a informaci podal Ing. Igor Němec.
Organizací jednání Štábu BZS v prvním pololetí 2016 byl pověřen Ing. Svatý z HBZS Praha.