Stejně jako každý rok, i letos se uskutečnil v týdnu od 19. do 26. 6. 2015 letní výcvik báňských záchranářů – potápěčů a mechaniků na zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích. Společného výcviku se zúčastnilo celkem 25 záchranářů – potápěčů, techniků a mechaniků z HBZS Ostrava, ZBZS Odolov, ZBZS Karviná, ZBZS ČSM a 5 potápěčů s odborností lékaře, kteří zajišťovali dle svých časových možností povinný lékařský dohled.
Letošní výcvik byl v jedné věci specifický, a to tím, že se ho zúčastnili, z důvodu odchodu tří stávajících potápěčů, noví záchranáři, kterým se musel celý výcvik přizpůsobit. Bylo zapotřebí je zasvětit do problematiky potápění, základů fyziky při potápění a poskytování první pomoci ve vodě. Školitelé, četaři i lékaři věnovali veškerý volný čas, aby jim předali, pokud možno, co nejvíce ze svých zkušeností. Vše ostatní si již museli nacvičit na volné vodě sami.
Výcvik začal v pátek transportem veškeré potápěčské techniky z HBZS Ostrava do Svobodných Heřmanic, kde se zřídila základna v ubytovně potápěčů KSP Krnov. Denní program vždy začal ranním briefingem, kde vedoucí výcviku zadal jednotlivým skupinám námět cvičení daného dne. Po provedené lékařské prohlídce potápěčů, zda jsou schopní ponoru, došlo k přesunu na lom a samotnému výcviku. Odpolední volný čas záchranáři věnovali studiu potápěčské techniky a sledováním prezentací, které pro ně připravili četaři a lektoři. Práce pracovního potápěče je velice rozmanitá a ve většině případů spočívá v práci v nulové viditelností, proto je zapotřebí mít všechno důkladně natrénováno. V průběhu celého výcvikového týdne se všichni zúčastnění opětovně seznámili s veškerou technikou a vybavením, kterou HBZS Ostrava disponuje. V pondělí se k naší skupině připojili po dobu tří dnů policejní potápěči PČR – OSPČV z Brna a Frýdku – Místku, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Setkání s těmito profesionály umožňuje předání zkušeností, pravidelně rovněž konzultujeme a zkoušíme navzájem svou potápěčskou techniku. Následovala přednáška a školení v užití naši mobilní hyperbarické komory, kterou jsme vybaveni pro případ možné potápěčské nehody, včetně praktického odzkoušení při simulované dekompresní nehodě.
Na závěr týdne nás opět čekal náročný transport veškeré techniky do Ostravy a závěrečné zhodnocení letního výcviku. Nováčci byli zasvěceni do problematiky pracovního potápění a zkušení potápěči si osvěžili jim již známe vědomosti. Jediným nedostatkem letošního letního výcviku potápěčů byla absence letního počasí. Přesto všichni zúčastnění hodnotí výcvik kladně a již teď doufají v lepší přízeň počasí na zimním výcviku potápěčů HBZS. Po rekapitulaci a kontrole ponorových listů, jsme letos napotápěli více než 40 hodin ve středních hloubkách.
Autor článku: Ing. Petr Zielinski