Na počátku října nás zasáhla smutná událost o výbuchu na Dole Myslowice – Wesola, kterou byli postiženi i báňští záchranáři v sousedním Polsku.
Důl „Mysłowice-Wesoła” vzniknul spojením Dolů Myslowice a Wesola 1. Ledna 2007 a patří do akciové společnosti Katovický uhelný holding.
K důlnímu požáru, po zapálení a výbuchu metanu, došlo 6. října letošního roku ve 20:57 v oblasti porubu 560, ve sloji 510 na úrovni 665m. V důsledku této mimořádné události došlo k pěti smrtelným úrazům, patnáct horníků bylo zraněno těžce a 10 lehce.
Sloj 510 má mocnost 7,7 až 13,6 m, je zařazena do III. stupně ohrožení důlními otřesy, třídy B ohrožení výbuchem uhelného prachu, IV. třídy ohrožení metanem, I. třídy nebezpečí průvalu vod a III. skupiny náchylnosti k samovznícení uhelné hmoty. Porub 560 o mocnosti 3 m byl degazován. Větrání bylo zabezpečeno průchodním větrním proudem systémem „U“ s množstvím 1 250 m3.min-1. V odpolední směně dne 6.10. 2014 probíhala v porubu těžba. Kolem 20:05 došlo k zastavení kombajnu a byly prováděny zajišťovací práce. Ve 20:57 byl zaznamenán prudký nárůst koncentrací metanu na čidlech monitoringu. Z Dolu přišlo první hlášení o výbuchu a požáru. Byla zahájena záchranářská akce. Z oblasti bylo evakuováno 36 pracovníků. Postižení utrpěli především popáleniny.
18. 10. 2014, tj. 12 dní po události byl nalezen poslední postižený na chodbě u porubu. Záchranářská akce byla ukončena dne 3. 11. 2014 v odpolední směně. Akci dozoroval obvodní báňský úřad v Katovicích.
Celá záchranářská akce trvala 29 dní a byla jednou z nejdelších v poválečné historii polského hornictví. Celkem se jí zúčastnilo 1 449 záchranářských čet z obvodních báňských záchranných stanic Jaworzno, Bytom a Zabrze. Dále se jí účastnili záchranáři z Dolů Katovického uhelného holdingu Jastrzembské uhelné společnosti a Katovického uhlí. Z ohrožené oblasti bylo evakuováno celkem 36 pracovníků za pomocí nosítek, závěsné a kolejové dopravy. Jeden pracovník se pohřešoval a byly prováděny práce k jeho nalezení, jež trvaly celkem 12 dní. Byl nalezen 18. Října v 01:37 ve vzdálenosti 410 m od vrchní úvrati. Celkem bylo postaveno 11 uzavíracích hrází a zřízena 1 vodní zátka.
Již v průběhu akce byla vyšším báňským úřadem svolána komise pro vyšetření příčin a okolností této události. První zasedání se uskutečnilo 15. 10. 2014. V komisi zasedá 19 osob. Skládá se z báňského úřadu, vědeckých institucí, odborových organizací, hlavní báňské záchranné stanice.
Komise konstatovala, že k výbuchu metanu došlo pravděpodobně v závalu porubu.
Komise stanovila 5 základních oblastí:
1. Analýza způsobu větrání, vedení protizáparové prevence, degazace. Posouzení možnosti nahromadění metanové směsi v závale a horní části porubu, posouzení možné iniciace.
2. Analýza stavu ohrožení důlními otřesy a provádění protiotřesové prevence.
3. Průběh a hodnocení záchranářské akce po mimořádné události.
4. Stanovení času a bezpečnostních opatření pro zpřístupnění oblasti a provedení průzkumu po otevření.
5. Analýza ohrožení výbuchem uhelného prachu v oblasti porubu č. 560.
Nezávisle na práci této komise provádí vyšetřování i prokuratura Katovického soudu.
Volně přeložil:
Ing. Jaroslav Provázek