Dne 11.10.2014 se na HBZS v Ostravě uskutečnil „Den otevřených dveří“. Ten kdo si myslel, že akce bude nudná a nezáživná, se obrovsky zmýlil. O tom svědčí i ohlasy zúčastněných návštěvníků a rozzářené oči dětí, pro které, v rámci bezpečnosti, byla připravena adrenalinová zábava. Význam této akce zdůraznila i účast některých členů nejvyššího vedení OKD.
Celou akci zahájil předseda představenstva a ředitel HBZS Ing.Josef Kasper.
V přeplněném Velkém sále přivítal a seznámil zúčastněné s historií a současností báňské záchranné služby, zodpověděl pár prvních dotazů a rozdělil prohlídky chtivé účastníky do třech skupin. Každá skupina pod vedením velitele HBZS (Ing.Suchela, Ing.Provázka a p. Španihela) prošla celkem devět stanovišť, na kterých byla prezentována činnost báňských záchranářů HBZS. Asi největší zájem byl o stanoviště č.1 – výjezdová garáž a prostor před ní, kde si mohli všichni po odborné přednášce prohlédnout výjezdová auta včetně sanitek, zvedací plošinu (max. zdvih 30m), terénní Mercedes Unimog s vytaženou dekompresní komorou (nedílná součást těžkých potápěčských zásahů) a malou ponorku (max.ponor.150m). Dále byla vystavena mobilní důlní plynová laboratoř (automaticky vyhodnocuje a předává na řídící stanoviště vzorky až pěti plynů v časovém intervalu max. 3min), obdiv sklidily i zvedací podušky (max. zvedaná hmotnost 54t) a záchranáři používaná dýchací a spojovací technika.
Dále si všichni mohli prohlédnout dílnu dýchací techniky, kde profesní zaměstnanci provádějí údržbu dýchací techniky (v současné době se používají dva druhy pracovních izolačních dýchacích přístrojů BG4 – ochranná doba 4hod., PSS 7000 ochranná doba až 1hod).
Byla také připravena dynamická ukázka případného použití lezecké techniky – evakuační lanovka, kterou si chtěly, po překonání studu a strachu, vyzkoušet děti.
Prohlídková trasa pokračovala dílnou požární techniky a plnírnou tlakových lahví (kontrola a renovace ručních hasících přístrojů, revize a plnění tlakových lahví) přes učebny (pravidelná školení, která vyžaduje Služební řád) do oddělení speciální techniky – laboratoře, kde byla předvedena ukázka kontroly funkčnosti pohlcovače prováděná na přístroji SIDY (tzv.umělé plíce).
Na závěr si všichni prohlédli cvičební polygon „dýmnici“, kde byla možnost prolézt stísněné prostory vyžívané při pravidelných čtvrtletních cvičeních báňských záchranářů (této nabídky nevyužily nejen děti, ale překvapivě i dospělí).
Na závěr vyprahlým a hladovým účastníkům přišlo vhod i malé občerstvení. Záchranáři byli potěšeni poděkováním dospělých a nevšedními dotazy dětí. Dobrá akce se zdařila a zcela určitě nebyla poslední.
Autor článku : Jaroslav Španihel