Před padesáti lety 17. června 1964 vyšlo první číslo listovky v rozsahu čtyř stran jako příloha časopisu Ostravský horník. Tehdejší ředitel HBZS Ostrava Lubomír Hájek v úvodním článku zdůraznil, že cílem není vytvořit vědecký časopis, ale podávání informací o všem co může přispět ke zvýšení bezpečnosti a ochrany zdraví a jednoduchou formou seznamovat hornickou veřejnost s bezpečnostní technikou a zkušenostmi s likvidací nehod v uhelných a rudných revírech v tuzemsku i zahraničí.
Od dubna 1967 již vychází listovka samostatně s titulem Záchranář v rozsahu 8 stran. Mezi odbornou hornickou veřejností je brzy o ni velký zájem a je rozesílaná do všech revírů i jiných odvětvích a do knihoven u nás i do zahraničí. Postupem času se vytvořil okruh stálých a příležitostných dopisovatelů, kteří zajišťovali dostatečný počet kvalitních materiálů ke zveřejnění. K vytvoření vysoké úrovně přispívali v prvních dvaceti letech zejména kreslíř Jarda Obluk, dokumentarista Jarda Semecký a směnový technik a překladatel Tonda Závalský.
Hnacím motorem po celou dobu od počátku vydávání v roce 1964, až do své smrti v dubnu 2009, byl Petr Faster, který vedle svých hlavních funkcí směnového technika a později vedoucího útvaru výchovy, taktiky a výcviku, byl nejen autorem mnoha článků, ale také neúnavně zajišťoval přípravu pro tisk v tiskárně. Autorem největšího počtu zveřejněných článků je nesporně Lubomír Hájek.
Od června roku 1964 bylo vydáno celkem 443 čísel listovky Záchranář a velké množství příloh s různým odborným zaměřením na předpisy, instrukce, vyhlášky a návody na použití přístrojů.
Do června 1999 vycházela listovka měsíčně v rozsahu osmi stran. Od druhého pololetí 1999 pak čtvtletně v rozsahu 8-12 stran. V roce 2000 začaly být jednotlivé články publikovány na webové stránce zachranar.cz Vydání listovky do konce roku 1999 jsou na této webové stránce ke stažení ve formátu PDF. Stejně tak je tam i dvěstěosmdesátiosmistránkový soubor PDF s obsahy všech listovek, který umožňuje vyhledávání podle zadaného textu.
Poděkování na závěr patří všem dopisovatelům za jejich příspěvky a všem těm, kteří se podíleli a podílejí na její technické přípravě pro tisk. Chtěli bychom vyjádřit přesvědčení, že s jejich podporou bude listovka Záchranář vycházet ve stejném rozsahu a bude tak přínosem ke zvýšení odborné úrovně těch, kterým je především určená, to jsou báňští záchranáři, technici, studenti a široká hornická veřejnost.
Redakce