V poslední době se na internetu objevilo několik kalkulátorů, kterými lze řešit řadu úloh i pro hornictví a záchranářství. V uvedeném příspěvku jsou uvedeny příklady, jak může tento jednoduchý nástroj urychlit potřebné výpočty. V použité literatuře jsou internetové odkazy, pod kterými lze kalkulátory nalézt, avšak jsou v původním jazyce. Snad se co nejdříve objeví i česká verze.
Úložiště CO2 v závodě Paskov
Zhoršující se stav oxidu uhličitého v ovzduší vede odborné kruhy i část veřejnosti k úvahám o jeho uložení. V práci [1] se zkoumala možnost uložení v uzavřeném závodě Paskov. Ale v místech, kde by se mohl oxid uhličitý uložit, tedy v jižní části revíru OKD v oblasti samostatného dolu Paskov, se produkuje stále značný objem metanu, který se energeticky využívá.
Vzniká otázka, za jak dlouho se může zásoba metanu vyčerpat, aby ukládání CO2 mohlo začít.
Na obr. 1 je pohled na degazační stanici závodu Paskov a vývoj metanu v miliónech m3 za rok. Současně výpočtový program vygeneroval pro tento vývoj regresní rovnici, pomocí které lze přibližně určit dobu, po které klesne zásoba metanu teoreticky až k nule.
Rovnice je kvadratická, a tak se k jejímu řešení použil kalkulátor, [1, 2]. Výpočet doby vyčerpání zásob je v tabulce 1 a z výpočtu vyplývá, že reálným kořenem kvadratické rovnice je rok 2044.
To za předpokladu, že bude stejný vývoj, jako v diagramu na obr. 1. V dole se ale může změnit situace a výpočet by nemusel být přesný. Je zapotřebí počítat s tím, že při změně poměrů v dole, se metan oproti vypočtenému období vyčerpe dříve.
Po zhodnocení možnosti uložení oxidu uhličitého, byl řešen stěžejní problém projektu, zda nebude plyn po uložení unikat k povrchu. K tomu se využila teorie filtrace, podle Darcy, a vztah se řešil s využitím kalkulátoru [1, 2]. Výsledek je na obr. 2.
Z údajů na obrázku 2 vychází, že při permeabilitě pokryvného útvaru k1 = 1,9.10-16, bude z podzemí na ploše 200 m2 unikat 0,00001 m3/s, oxidu uhličitého. tj. 315 m3 za rok.
Zamezení tohoto úniku by bylo možné provést na příslušné ploše izolací různými materiály.
Vzorkovnice pro odběr důlního prachu
Důležitou součástí bezpečnosti v dolech je účinné zneškodňování prachu. V práci [4] byl uveden nový názor na funkci postřiku, kdy se dokazuje, že pro efektivní postřik musí být v souladu velikost prachových zrn a vodních kapek. Proto bude zřejmě nutné, po odběru prachu, stanovit i jeho fragmentaci.
Pro odebrání vzorku prachu ke zjištění fragmentace, se řešila otázka vzorkovnice, do které by se dala odebrat potřebná hmotnost prachu. Ta je pro klasickou síťovou analýzu alespoň 20g.
S pomocí důlního podniku a pracovníků Institutu hornického inženýrství a bezpečnosti, byl upraven menší filtrový odlučovač, ve kterém vyvolává podtlak ejektor. [4]. Obr. 3, 3a.
Srovnáním objemového průtoku na různých typech odlučovačů, byla zvolena hodnota objemového průtoku pro malý odběr (do vzorkovnice), Q = 0,16 m3.s-1, s tlakovým rozdílem Δ p = 50 Pa, filtrační plochou S = 1,06 m2 a délkou h = 0,3 m.
Dále bylo zapotřebí zjistit potřebnou permeabilitu filtrační látky. K tomu se využila rovnice Darcy (viz obr. 2) a kalkulátorem byl proveden výpočet. Výsledek je v tabulce 2.
Výpočet potřebné permeability kalkulátorem je 1,8·10-8 m2.
Látka takové permeability by vyhověla požadavkům vzorkovnice pro odběr prachu k zjištění fragmentace. Ve vzorkovnici budou 4 vrstvy látky, každá o ploše 0,265 m2.
Bezpečné uzavření nádrže s radioaktivním odpadem
Kalkulátorem byl řešen také případ bezpečného uzavření nádrže s radioaktivním odpadem na dole Rössing v Namibii [5].
K výpočtům se ve většině případů používá rovnice,
kde: Cz– koncentrace radonové aktivity Bq.m-3,
G – generace radonu v pórech horninové vrstvy Bq.m-3.s-1,
De – efektivní koeficient difůze, pro zeminu 2,7.10-6 m2.s-1,
λ – rozpadová konstantu Rn2223,014.10-6 s-1,
x – mocnost ochranné vrstvy,
t – čas s.
Řešení je složité a kalkulátor výpočet velmi usnadňuje. Dostupný je v [6].
Vstupní hodnoty pro kalkulátor a výsledek je v tabulkách 3, 4, 5.
V kolonce pórozity byl zvolen druh horniny k uzavření.
Výsledek výpočtu kalkulátorem, pro stanovení bezpečné vrstvy k uzavření nádrže s radioaktivním odpadem je v tabulkách 4 a 5. V tabulce 5 je uveden druh horniny k uzavření nádrže, mocnost horninové vrstvy a její číslo, jak byla zadána do příslušného sloupce kalkulátoru.
Jílem, pískem a naplaveninou v mocnostech vrstev, jak je uvedeno v tabulce 5 se uzavře nádrž tak, že vystupující koncentrace (Exit Conc.) je 0 Bq/m3. Takže absolutní uzavření.
Zjištění tlaku v požářišti
Při záchranářské akci se může vyskytnout případ, že bude nutné zjistit tlak v požářišti. Uvádím hypotetický příklad, kdy vznikl oheň, který se nepodařilo uhasit přímým zásahem a prostor (chodba) se musel uzavřít. Pro rozhodnutí jaký typ hráze zvolit byl důležitý možný tlak zplodin po uzavření.
K řešení je vhodná Wan der Waalsova rovnice, ve tvaru:
K řešení rovnice je k dispozici kalkulátor [5]. Do vstupních parametrů bylo zadáno:
Teplota v požářišti T=10000 C,
Objem prostoru, který chceme uzavřít V =1000 m3.
Počet molů (n) se zjistí jako podíl hmotnosti „vzduchu“ v uzavřeném prostoru (v gramech) a jeho molové hmotnosti (M):
n=m/M, kde:
m =1000 000 g,
M pro směs zplodin se vzduchem = 28,9 g/mol a n = 34 602, další vstupní parametry vygeneruje kalkulátor.
Výsledky výpočtů kalkulátoru jsou v tabulce 6. V požářišti by vznikl tlak 0,366 MPa, takže bychom mohli provést rychlé uzavření jednodušší hrází.
Použitá literatura:
[1] MATĚJÍČKOVÁ , K.: Analýza možnosti ukládání CO2 do vytěžených prostorů Ostravsko – karvinských dolů.
Diplomová práce VŠB – TUO , Ostrava, 2014
[2] http://www.hplc.cz/Tabs/kvadr_equat.html
[3] http://www.calctool.org/CALC/eng/fluid
[4] GIBESOVÁ, B.: Prašnost na pracovištích v dolech OKD po zavedení technologií POP 2010. Diplomová práce VŠB – TUO, Ostrava, 2012
[5] Wilhem, L.: Geologie a těžba uranu v Namibii. Bakalářská práce VŠB – TUO 2014
[6] http://www.wise-uranium.org/ctc.html
[7] http://www.webqc.org/van_der_waals_gas_law.html