Dne 13. května 2014 došlo v odpoledních hodinách v turecké Somě pravděpodobně k výbuchu metanu a následně k výbuchu uhelného prachu. Příčina havárie není ještě stanovena a stává se předmětem vyšetřování teprve nyní, po ukončení vyprošťovacích prací.
V době výbuchu bylo v dole 787 horníků, o život přišlo 301 z nich. Podle dostupných zdrojů zemřela většina na otravu oxidem uhelnatým. Prvotně byla jako příčina iniciace výbuchu označena porucha na důlním transformátoru, později byla tato možnost vedením společnosti odmítnuta. Odborová organizace obvinila vedení dolu z nedodržování přepisů a 16. května svolala před důlním podnikem demonstraci, která byla policií rozehnána střelbou gumovými projektily, vodními děly a slzným plynem. Demonstranti požadovali odstoupení vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, která údajně zabránila přijetí přísnějších bezpečnostních opatření při těžbě.
Turecku nabídlo pomoc několik států, ale konkrétní informace nebyly zveřejněny.
Záchranářský zásah byl velmi komplikovaný, protože výpadky elektřiny znemožnily provoz dopravních zařízení a prvořadé bylo do míst, kde nebyl zjištěn požár, náhradní cestou vhánět vzduch. V první fázi záchranných prací se podařilo evakuovat cca 486 lidí, v dalších fázích záchranných prací už nebylo možné nikomu život zachránit.
Tato turecká tragédie je nejhorší v historii. Poslední velkou tragédií byl výbuch plynů v roce 1992, kdy zahynulo 263 horníků.
Ze zdrojů Čt24 a ČTK zpracoval Luděk Piňur