Při trhací práci v hloubce kolem 900 m na solném dole Schacht II závodu Werra, který je součástí koncernu K+S došlo 1. října 2013 v závěru ranní směny k průtrži CO2 značného rozsahu. Uvolnilo se obrovské množství plynu, který sebou spolu s rozvířeným solným prachem zaplnil důlní díla v délce několika kilometrů. I v okolí jámy na povrchu byl pozorovatelný výstup oblaka plynu se solným prachem, který se usadil ve vrstvách na zaparkovaných autech.
V té době se v dole v bezpečné vzdálenosti od místa odpalu nacházela skupina sedmi zkušených zaměstnanců složená z revírníků a dozorčích orgánů, kteří měli za úkol zkontrolovat koncentrace plynů po trhací práci a dát souhlas ke sfárání odpolední směny. Dvěma z nich se podařilo vyfárat sousední jámou Merkers, která je od jámy Schacht II vzdálena vzdušnou čarou 10 km. Dalším dvěma se podařilo dostat do bezpečného prostoru, odkud zavolali pro pomoc a následně byli vyvedeni záchranáři. V 19:30 hod. vedení závodu oznámilo, že záchranáři nalezli ve vzdálenosti více než šest km od místa trhací práce mrtvé zbývající tři zaměstnance ve věku 24, 50 a 56 let.
Společnost K+S zaměstnává při těžbě soli v revíru Werra na hranicích spolkových zemí Hesensko a Duryňsko více než 4 300 osob, z toho v Duryňsku kolem 1 000. Odvětrání dolu v Unterbreizbachu nebylo vůbec jednoduché. Těžba na prvním patře byla obnovená od 11. listopadu. Plnou produkci na dvou patrech zahájil důl od 2. prosince. V té době však ještě nebylo zpřístupněno místo nehody. Do doby vyšetření příčin bylo nařízeno, že dozorčí orgány, které mají ověřit stav dolu po trhací práci, budou sjíždět do dolu až po jejím provedení, neboť nebezpečí průtrží je větší, než se doposud předpokládalo.
Ve výše popsaném případě se jednalo o největší neštěstí v solných dolech v Německu od roku 1989, kdy ve středu 19. července při průtrži CO2 při ražbě dovrchní chodby v dole Hinterhall společnosti Kali und Salz AG v Heringen-Herfa zahynuli 3 horníci. Jejich vyprošťování trvalo tři dni. Ražená chodba byla od čelby zasypaná solí a horninou o objemu 3 000 t do vzdálenosti 90 m. O neštěstí jsme informovali v listovce Záchranář č. 10/1989 (webová stránka zachranar.cz v sekci Ke stažení).
V souvislosti s neštěstím v Unterbreizbachu byly vzpomenuty i dvě průtrže CO2 v padesátých letech v revíru Werra v Menzengrabenu. 7. dubna 1953 byla průtrží CO2 ohrožená vystoupivším plynem i obec a zahynuli při ní 3 horníci. Při průtrži 17. dubna 1958 zahynulo 6 horníků. Další byli přiotráveni, ale přežili.
Podle zpravodajství televizní stanice MDR a novin Thüriger Allgemeine zpracoval : Václav Smička