V Záchranáři 4/2007 a 3/2008 byly publikovány informace o tragickém závalu na dole Crandall Canyon ve státě Utah, USA. 19. dubna 2013 přinesla UPI zprávu, že následná analýza seizmické aktivity, jak byla zaznamenána v roce 2007, prokázala, že její intenzita byla daleko větší, než uvedli výzkumníci v dřívějším reportu. Majitel dolu Crandall Canyon původně sváděl zával, pod kterým zahynulo 6 horníků a při následné záchranářské akci 3 záchranáři, na zemětřesení. Ale výzkumníci z University Utah přišli s tvrzením, a podle analýzy záznamů o malých záchvěvech a stovce následujících otřesů, vsugerovali závěr, že zával byl výsledkem důlní činnosti.
Student doktorandského studia důlního inženýrství Tex Kubacki se ale podle nové analýzy snaží dokázat, že před závalem byla zjištěna seizmicita všude, kde probíhaly hornické práce a že po závalu migrovala seizmicita k oběma koncům závalové zóny.
Zmapování lokalit následných otřesů, podle Tex Kubicki, pomohlo určit přesněji linii rozšíření závalu. Dřívější studie University Utah byla založena na mnohem menším počtu následných otřesů, a proto stanovila epicentrum závalu nedaleko místa, kde pracovali postižení horníci, a podle těchto následných otřesů určila, že závalová oblast zahrnula plochu 50 akrů. (1 acre = 0,404 ha = 4 040 m2).
Nová studie založená na stovce následných otřesů, rozšířila oblast závalu na celou západní část dolu. A to je mnohem větší, než původní závěr, uvedl Kubicki. Výzkumníci z University Utah tvrdili, že největší seizmická aktivita před závalem byla v důsledku důlní činnosti i když nezkoumali, jestli některé z těchto malých otřesů, mohly být předzvěstí hrozícího nebezpečí.
Profesor Michael „Kim“ McCar, studentův spoluautor řekl: „zatím však nebylo změřeno, to co by mělo být. Je zde pouze událost, důlní otřes, který skutečně nastal“. Z uvedené informace se dá odvodit, že zásadní rozpor, zda zával způsobily nevhodně vedené důlní práce nebo seizmicita v širším okolí, není ani po studii Tex Kubicki, možno jednoznačně vysvětlit. Studie Tex Kubicki vychází z názoru, že seizmické jevy registrované v mnohem širším okolí, než uvedla práce výzkumníků z University Utah, nemohl způsobit pouhý důlní otřes a že i menší otřesy před vznikem závalu potvrzují seizmicitu v širším okolí. Tedy takovou, kterou nevyvolaly důlní práce, ale jedná se o přírodní jev – „zemětřesení“.