Organizací jarního zasedání Štábu, které se uskutečnilo ve dnech 9. – 10. května 2013, byla pověřena HBZS Ostrava. Po zahájení jednání předsedou Štábu Ing. Štemberkou seznámil Ing. Kasper účastníky jednání s těžební a odbytovou situací v OKD a informoval o činnosti HBZS Ostrava za uplynulý rok. Při kontrole úkolů bylo konstatováno, že byly splněny. Ředitelé HBZS Ostrava, Most, Praha, Hodonín a velitelé ZBZS Hamr, Dolní Rožinka a Odolov podali informace o počtech výjezdů, havarijních a nehavarijních zásazích a mimořádných událostech v obvodech své působnosti.
V další části jednání předseda Štábu požádal přítomné, aby uctili památku tragicky zahynulých záchranářů na Dole ČSM jih minutou ticha. Následně provedl rozbor havarijní situace, která ve svém důsledku vedla ke smrtelným úrazům, informoval o dosavadních výsledcích šetření a nastínil návrh opatření k zabránění opakování obdobných úrazů.
Zástupci HBZS Ostrava prezentovali účast na mezinárodním cvičení záchranných služeb v Bad Bleibergu v Rakousku. Jednání pak pokračovalo projednáváním návrhů na novelizaci vyhlášky o BZS 447/01 Sb. v platném znění. Všechny návrhy byly v rámci jednání Štábu podrobně prodiskutovány. Bylo dohodnuto, že projednané návrhy změn budou zapracovány do připravované novely a samostatně ještě projednány s HBZS Ostrava. Novela bude následně zařazena do Legislativních prací ČBÚ na r. 2013/2014.
Ing.Mžyk, ředitel I. odboru ČBÚ, prezentoval formou přednášky v Power Pointu novou dobývací metodu komora-pilíř, kterou chce nasadit OKD, a.s. k dobývání ochranných pilířů a povrchové hnědouhelné doly k dobývání závěrných svahů. Seznámil přítomné s poznatky ze služební cesty k této problematice v USA a Kanadě. Uvedl, že tato „nová“ dobývací metoda není doposud schválená. V současné době se připravují zkušební provozy.
Tajemník Štábu Ing. Hykel informoval o změně působností HBZS v souvislosti s projektováním těžby ze závěrných svahů povrchových hnědouhelných dolů. Navržený způsob dobývání je považován za hlubinnou těžbu, přestože otvírka probíhá z prostoru povrchového lomu. Rozhodnutím byla vyloučena současná působnost dvou HBZS v povrchovém lomu.
Ředitel HBZS Hodonín Ing. Fibinger podal informaci o Dnu naftařů 2013, který se bude konat 6. září 2013 u příležitosti 100 let od počátků vrtání v kvartéru řeky Moravy. Současně předložil návrh na vyznamenání báňských záchranářů Záchranářským záslužným křížem. Štáb BZS projednal předložené návrhy a jednohlasně doporučil jejich schválení.
Závěru jednání prvního dne se zúčastnil Ing. Ivo Pěgřímek, předseda Českého báňského úřadu, který poděkoval Ing. J. Fibingerovi, řediteli HBZS Hodonín, za jeho dlouholetou práci v báňské záchranné službě a ve Štábu BZS ČR a při příležitosti odchodu do důchodu mu předal Zlatou pamětní medaili Českého báňského úřadu. Jednání dále pokračovalo diskuzí, s předsedou Českého báňského úřadu v Praze, k problematice báňské záchranné služby.
Druhý den jednání byly stanoveny úkoly ke splnění do příštího zasedání Štábu, jehož organizací je pověřená HBZS Hodonín. Na závěr se uskutečnila exkurze do Cvičné štoly na Dole Paskov ve Staříči.