Ve dnech 14. a 15. května 2002 se konalo na ZBZS Hamr jednání Štábu báňské záchranné služby, kterého se zúčastnili zástupci státní báňské správy – ČBÚ Praha a OBÚ Liberec a zástupci všech báňských záchranných stanic působících v ČR, tj. HBZS Ostrava, HBZS Most, HBZS Hodonín, ZBZS Dolní Rožínka, ZBZS Kladno, ZBZS Odolov a ZBZS Hamr.
V srpnu 2002 pomáhali záchranáři ZBZS Hamr při likvidaci následků záplav v Hoříně na Mělnicku. V rámci pomoci postižené oblasti, kromě dovozu humanitární pomoci, byly z o. z. TÚU přivezeny velké i menší elektrocentrály. Oblast byla odříznuta od el. proudu. Záchranáři vyčerpávali zaplavené sklepy a studně, čistili a dezinfikovali jak studně, tak objekty, kde voda již opadla – mateřskou školku, školu s jídelnou i soukromé domy. Ze zaplavených sklepů se při odčerpávání odklízelo naplavené bahno, zavařeniny, okurky, atd. Byla nasazena Avie 31, dovybavená přenosnými elektrickými čerpadly, elektrocentrálou, lezeckou a další technikou.
V dubnu 2003 se prováděla oprava deskového výměníku tepla na SLKRI. Jednalo se o demontáž a vyčištění stávajících desek výměníku výměn C, instalaci nových těsnění a zpětnou montáž, včetně dotažení na stanovený rozměr. V červnu se uskutečnila další oprava výměníku tepla B SLKR – na SLKRI. Ve stejném období se prováděla dezinfekce vodojemu na DCHT – VP-7. Koncem měsíce naši záchranáři pracovali pro Papírnu ve Štětí, kde odsávali kaly ze zásobníku louhů a posléze se zmíněný zásobník dočistil. Byla to práce nejen v ochranných oblecích, ale i s dýchacími přístroji, protože pracovní prostředí bylo poměrně agresivní.
V září se zjistila závada na potrubí ve srážníku koncentrátu na VP 7. Záchranáři provedli demontáž, vyzvednutí potrubí ze srážníku, dekontaminaci a ve spolupráci se zámečníky opravu. Zpětné nastěhování potrubí a montáž byla opět v rukou našich záchranářů. V listopadu nás požádalo vedení Termiza Liberec o pomoc při provozní poruše na popílkovém hospodářství. To obnášelo vypuštění zbývajícího popílku na střechu, pročištění potrubí mezi zásobníkem a dopravníkem popílku a zpětné odklízení popílku ze střechy pomocí sacího bagru od firmy Patok Louny. V listopadu téhož roku záchranáři, za pomoci speciálních pantů, sklopili jeden ze stožárů za dnešním ASŘ a MTZ a přestěhovali jej do bývalé mlýnice na opravu a tryskání pískem. Byly vyměněny poškozené vzpěry a celý stožár byl natřen speciálními barvami a znovu vztyčen za pomoci námi vyrobených přípravků.
V lednu 2004, kdy byla ještě v platnosti smlouva o spolupráci havarijní pomoci s Termizem Liberec, došlo k ucpání výsypky popílku na čtvrtém tahu kouřovodu kotle. Pro naše záchranáře to znamenalo výjezd do Liberce a práci za značně ztížených teplotních podmínek. Vysoká teplota v již odstaveném kotli si vybírala svou daň v podobě zkrácených pracovních pobytů uvnitř tahu. Bylo nutné hlídat přehřátí organismu záchranářů a pitný režim. Po poměrně krátké době se podařilo uvolnit ucpaný dávkovač nad redlerem a pozvolna vypouštět nahromaděný popílek. V Termizu jsme pokračovali již v březnu v rámci plánované odstávky. Prováděli se čisticí práce na roštu kotle a čištění prvního až čtvrtého tahu včetně elektrofiltrů, kontroly kouřovodů a pračky plynů a jejich filtrů. Tato práce trvala 10 dní na dvě směny. V březnu pak záchranáři pracovali také na Želivce, kde se opravovala a čistila sila na síran hlinitý, používaný k úpravě vody.
V dubnu na o. z. TUÚ proběhla odstávka na VP 6 a SLKR I, kde jsme prováděli čistící, opravárenské a rekonstrukční práce. V dnešní době na o.z. TÚU jsou pravidelné odstávky v dubnu a v říjnu. Provádíme čištění zásobníků sypkých hmot jako je nehašené vápno, reaktorové nádoby, přívodní žlaby a komíny roztoků na VP 6, kontroly vnitřního stavu zásobníků kamence, krystalizátorů a nádrží včetně jejich čištění na SLKR-I. V poslední době nám přibylo čištění nádob reaktorů, zracích nádob a usazováků na „Matečných louzích.“
To jsem již přešel do současnosti. Čistící práce na zmíněných provozech se provádí v ochranných oblecích a s dýchacími přístroji. Díky těmto pracím bylo nutné všechny záchranáře vyškolit jako lešenáře. V dubnu záchranáři také pracovali na další etapě čištění louhových sil papírny ve Štětí.
Dne 3. listopadu 2004 se ve Stráži pod Ralskem konalo Krajské taktické cvičení integrovaného záchranného systému (IZS), které prověřilo jednotlivé složky IZS a jejich součinnost. Námětem cvičení byl hypotetický únik 1800 kg chlóru z cisterny, která vezla kapalný chlór na VP 6. „Únik“ zjistil pracovník inspekční služby ve vozidle, které cisternu doprovázelo. Okamžitě to nahlásil na ZBZS. Bánští záchranáři přijeli na místo havárie a spustili havarijní systém. Informovali v místě ohrožené osoby, okolní organizace a Operační a informační středisko (OPIS) Hasičského záchranného sboru ÚO Česká Lípa. Ten aktivoval své hasiče a další složky IZS, tedy policii, lékařskou záchrannou službu, starostu Stráže, a Krajské operační a informační středisko HZS Liberec. Cílem akce bylo zabezpečit zraněné a zvládnout pomocí vodních stěn (voda pohlcuje chlór) oblak jedovatého chlóru.
Rok 2005 začala ZBZS Hamr na o. z. TÚU čištěním návěsů od kyseliny sírové. Tento úkon se provádí před revizemi nebo před změnou dopravovaného média. Na to navázala výměna prasklých výstražných svítidel ve výšce 84 m na komíně kotelny DH-1. Komín kotelny CHÚ asi 120 m vysoký, nás zaměstnal v říjnu. Byl zasažen bleskem a část jeho koruny dopadla při bouřce na zem. Vedl na něj nechráněný žebřík a tak výstup byl komplikovanější. Uvolněné kusy koruny jsme museli shodit do komínu a koruna komína se pak vyměnila.
Od února 2005 pracovali záchranáři 6 týdnů na likvidaci nebezpečných odpadů v Neratovické Spolaně. Vrátili jsme se sem ještě v červenci a srpnu a znovu v roce 2006. V objektu jsme našli sudy s chemikáliemi neznámého složení, různý pevný odpad, naplaveniny po povodních z roku 2002 a především rtuť, takže jsme pracovali v dýchacích přístrojích a ochranných oblecích. Tyto jsme používali také v dubnu 2005 při práci v Papírnách ve Štětí, kde jsme čistili sila s louhem.
V dubnu a v říjnu každoročně probíhají odstávky provozů na o. z. TÚU. ZBZS Hamr pomáhá například při čištění provozních nádrží, sil, reaktorů a usazovačů od kalů, kde jsou ztížené pracovní podmínky a také kde je nutno pracovat v dýchacích přístrojích a ochranných oblecích. Tyto práce se pravidelně opakují, nebudeme je dále znovu připomínat.
V dubnu 2005 jsme natírali potrubní most na VP-7. Pracovalo se nad volnou hloubkou ve výšce cca 8 – 10 m. V září na VP 7, pod střechou haly SEL, jsme rovnali zkřivenou jeřábovou drážku. V průběhu roku 2005 a v roce 2006 jsme na o. z. TÚU, za pomoci lezecké techniky, prováděli nátěry konstrukcí, technologií a dalších zařízení. Pokud byly nutné další práce ve výškách, podílela se na nich i naše ZBZS.
Obtížné jsou hlavně práce ve stísněném prostoru, kde se záchranář sotva vejde. Přímo „chuťovkou“ je také čištění přetlakového ventilu u zásobníku síranu hlinitého na SLKR II. Místa je zde dost, ale není kam upoutat sebe a ventil, máte šanci letět volným pádem 20 m. Po vytvoření sítě úchytů, kladek a lan se podařilo potřebnou údržbu uskutečnit bez nebezpečí pádu záchranáře nebo zmíněného ventilu.
V květnu jsme prováděli propojení VP 7 a SLKR I optickým kabelem. Kanálem, kde jsou potrubí s roztoky, prolézali naši záchranáři po kolenou a táhli za sebou optický kabel dlouhý 3700 m, natočený na speciální buben s řiditelným podvozkem, kabel se nesměl nikde zlomit ani jinak poškodit.
V květnu jsme demontovali ciferníky hodin z věže kostela ve Stráži pod Ralskem a spouštěli je na zem, aby mohla být provedena rekonstrukce kostelních hodin. V červenci jsme na věži instalovali ciferníky nové.
V červnu jsme se opět podíleli na odstávce a čištění kotle a komínových tahů na Termizu Liberec. V červenci jsme v Termizu, kde praskla jedna z trubek ve 4. tahu, pomáhali likvidovat provozní havárii, v srpnu jsme zde čistili ucpané výsypníky elektrofiltrů a také uvolňovali popílkové silo. V lednu a únoru 2006 jsme několikrát jeli do Termiza Liberec čistit ucpaný rošt a výsypku popela. To už nebyla náhoda, jednalo se o stejnou obsluhu. V srpnu 2006 v Termizu došlo k ucpání lamel plynové pračky, a tak je naši záchranáři museli vyměnit za nové. Je to špinavá práce v malém prostoru a ještě v ochranném obleku Sunit a s dýchacím přístrojem. V Termizu jsme byli nasazování při odstávkách. Stálá smlouva ale skončila a v roce 2007 a 2008 jsme zde zasahovali jen při haváriích.
V prosinci se poprvé ZBZS Hamr podílela na opravě výměníku tepla HX-1C na SLKR-I, což vyžadovalo znalosti konstrukce a trpělivost. Desek výměníku je skoro 400 ks a práce se protáhla až do roku 2006.
Dne 26. 4. 2006 jsme začali v Libčanech, ve spolupráci s firmou DEKONTA, likvidaci skládky nebezpečného odpadu v prostorách bývalého závodu VERTEX Libčany. Zde se nacházelo vše možné. Od jedů všeho druhu, chemikálií, prošlého zdravotnického materiálu, po ředidla všeho druhu a směsné látky neznámého složení. Našly se i staré vzorky krve a použité injekční jehly. V areálu se našly i desítky uhynulých zvířat, které jsme sebrali do pytlů a vyexpedovali do kafilérie. Vyžadovalo to důsledné používání ochranných prostředků a vysokou opatrnost při přečerpávání roztoků. Výsledkem byly naložené speciální kontejnery, které putovaly do Spalovny v Ostravě. Noční konvoj vozidel doprovázela policie a hasiči. Tato práce nás zaměstnávala po celý rok 2006. Osádky jsme střídali po týdnu. V červenci 2006 začala obdobná likvidace nebezpečných odpadů ve Chvaleticích.
V červnu 2006 vypukl lesní požár v prostoru Vojenských lesů, v bezprostřední blízkosti pozemků s. p. DIAMO. Po uvědomění záchranáři vyrazili k likvidaci s naší Tatrou 815 CAS 32. Likvidaci jsme zvládli do příjezdu profesionálních hasičů. Koncem října vznikl požár poblíž čerpací stanice ČS-3 na bariéře, v lese o rozloze cca 150 m2. Oheň se rozšířil od stožáru VN, kde dopoledne na něm pracovala nějaká firma. Zlikvidovali jsme ho za 2 hodiny.
V červenci 2006, v Jablonci nad Nisou ve sklepení objektu naproti soudu, se stáčel topný olej ze staré kotelny, která se měla likvidovat. Sudy s olejem se musely ze sklepa tahat ručně. Potom se celá nádrž odmastila, rozřezala na kusy plazmatronem a demontovalo přívodní a propojovací potrubí, včetně armatur.
Popsali jsme jen to nejdůležitější nebo nejzajímavější. Pro upřesnění, ZBZS Hamr, kde v té době sloužilo na směně 6 záchranářů, měla v roce 2006 celkem 421 havarijních nebo plánovaných nehavarijních zásahů.