Konec roku je zpravidla obdobím bilancování činnosti a také příležitostí k odměnění pracovníků za dobré pracovní výsledky. V pátek, 7. 12. 2012 v Mostě, v salónku hradu Hněvín, proběhlo ocenění nejlepších báňských záchranářů z obvodu působnosti HBZS Most Záchranářskými záslužnými kříži. Vyznamenáno bylo osm báňských záchranářů. Byl udělen jeden zlatý, dva stříbrné a pět bronzových Záchranářských záslužných křížů.
Záchranářský záslužný kříž zlatý byl udělen Ladislavu Slovákovi, který v době svého aktivního působení v báňském záchranném sboru, vykonával funkci směnového technika na HBZS Most.
Záchranářským záslužným křížem stříbrným byli vyznamenáni Ing. Radim Slabák, směnový technik z HBZS Most a Petr Coník, svého času báňský záchranář z povolání ze ZBZS, dnes již zlikvidovaného, dolu Kohinoor.
Záchranářský záslužný kříž bronzový byl předán Janu Enderschovi (bývalá ZBZS Kohinoor), Karlu Dolejšímu (závodní lomu společnosti „Kámen a písek Český Krumlov“), Romanu Kubínovi (četař ZBZS Centrum), Josefu Šafratovi (mechanik HBZS Most) a Jiřímu Šroubovi (zástupce četaře HBZS Most).
Na návrh ředitele HBZS Most Josefa Trykara vyznamenání uděluje a předává předseda Českého báňského úřadu, zastoupený na slavnostním aktu svým náměstkem, ředitelem báňsko – technické sekce, Martinem Štemberkou. Předání vyznamenání byl přítomen i předseda Obvodního báňského úřadu v Mostě Dušan Havel, generální ředitel Litvínovské uhelné Petr Kolman a ředitel Hlavní báňské záchranné stanice Most Josef Trykar.
Před předáním vyznamenání promluvil náměstek předsedy ČBÚ, ředitel báňsko – technické sekce, Martin Štemberka. Ve svém projevu vyzdvihl úlohu a význam profese báňský záchranář. Zdůraznil, že nejde o obyčejné povolání. Báňský záchranář musí být připraven riskovat své zdraví i život k záchraně jiných, kteří se, při plnění svých úkolů v souvislosti s báňskou činností, dostanou do situací závažně ohrožujících jejich bezpečnost. Kromě nezbytných odborných předpokladů musí každý, kdo vstupuje do řad báňských záchranářů, disponovat i vysokými morálními hodnotami.
Vyznamenání byla udělena za příkladnou a dlouholetou činnost v záchranářské profesi, za profesionální a rozhodné řízení záchranářů při závažných havarijních zásazích, za zásluhy o zvyšování odborné úrovně báňského záchranného sboru a příkladný přístup k plnění náročných úkolů báňské záchranné služby.
Po ukončení slavnostního aktu byl čas i na krátké posezení s hosty a nejbližšími rodinnými příslušníky vyznamenaných záchranářů.
Autor článku: Jaroslav Vostrý