Letošní ročník Techmeetingu, mezinárodního setkání technických potápěčů, pracovních a speciálních, vrakových, jeskynních atd. který byl v pořadí již 14., se uskutečnil ve dnech 4. – 5. února v Bratislavě.
Pokud se podíváme zpětně, 2. ročníku na Orlické přehradě v roce 2000, se zúčastnila celá potápěčská skupina HBZS.
Techmeeting navštívilo zhruba 320 hostí, přednášejících bylo 26, nás organizátorů asi 15. V nabitém dvoudenním 18-ti hodinovém programu ve dvou sálech bylo předneseno 38 prezentací a přednášek. Všichni přihlášení mohli sledovat na webu aktuální dění před a během kongresu – hotline noviny Countdown pečlivě redigoval Robo Korim. V těchto novinách jsme představovali pozvané osobnosti, vzpomínali na minulé ročníky atd.
Pozvaní hosté představují světovou špičku a byli jsme velmi rádi, že nakonec přijeli všichni pozvaní, včetně Billa Stonea.
Bill Stone představuje jednoho z nejúžasnějších světových jeskyňářů, který svoje explorace podpořil dosud nepřekonaným vývojovým programem Cis Lunar z oblasti eCCR, což jsou elektronicky řízené přístroje s uzavřeným okruhem, umožňující dlouhodobou autonomii pod vodou v řádech desítek hodin a to v různých hloubkách, na rozdíl od mechanického kyslíkového přístroje s uzavřeným okruhem jako je náš známý BG 174 či BG4 a jako první začal používat umělou dýchací směs Trimix (helium, kyslík, dusík) v 80. létech minulého století pro jeskynní ponory. V současné době využívá jeho schopností NASA k vývoji autonomních robotů nejen na téhle planetě.
Bill ve svých dvou přednáškách hovořil o historii a současnosti extrémních explorací v mexických systémech Huautla, Cheve a J2 a dále o průzkumech Wakulla Springs a vývoji autonomních robotů, které se používají jak k 3D mapování zatopených prostor, tak i k odběru vzorků.
Pro mnoho z nás je současným vrcholem náročnosti ponorů projekt WKPP( Woodville Karst Plain Project- systém jeskyní na severu Floridy). Jejich explorace jsou mimo chápání většiny – čas na dně okolo 11 hodin v hloubce 90 m, celková doba ponoru 38 hodin, délky průniků okolo 10 km atd. svědčí o dokonale zpracovaném know how a tréninku. Kdo by mohl lépe přednést tuto problematiku, než současný ředitel projektu WKPP Casey Mc Kinlay. Dvě perfektní prezentace o exploracích ve Wakulla Spring a ponorech na vraku lodi USS Atlanta.
Další význačný host byl již z Evropy – francouz Pascal Bernabé, současná francouzská špička jeskynního a technického potápění. Pascal hovořil o svém hloubkovém sestupu do 330m, dále o nových hlubokých vracích okolo Tuniska a Malty. Dříve spolupracoval s profesionální firmou COMEX a má za sebou nejhlubší sestup do Fontaine de Vaucluse do –240 m.
Dalším z evropské líhně byl angličan Phil Short. Phil je současná špička v Anglii. Phil v první přednášce mimo jiné přednesl problematiku náročnosti supportu při komplikovaných transportech v jeskyních, v druhé probral současné aspekty potápění s rebreathery. Phil je skvělý rétor, jeho přednášky jsou velmi zábavné, nejen typem suchého anglického humoru , ale i skvělou gestikulací. Jeho měřenka, jakou restrikcí je schopen se protáhnout, vyvolala mnoho úsměvů.
Při tak silném mezinárodním obsazení se naše domácí scéna neztratila. Dan Hutňan s Radkem Husákem referovali o svých projektech na Sardínii a v Mexiku. V současné době jsou na prvním místě na světě, co se týče opravdu zmapovaného jeskynního systému. Propojením systémů Koo´x Baal na Yucatánu vytvořili mapu v délce 56 km.
Další přednášky se týkaly vrakového potápění se směsmi, jeskynních explorací, technických aspektů zajištění freedivingových ponorů, námořní historie, technologických novinek, pracovního potápění i policejně vojenského – od našich speciálních policejních potápěčů v podání kpt. Michala Guby až po NAVY SEAL v podání Michala Ščepka. Michal Guba opakovaně v minulosti spolupracoval s HBZS, potápěčská skupina Policie ČR se zúčastňuje pravidelně potápěčských soustředění HBZS, společných cvičení atd.
Kolegové Klugar a Franěk přednášeli o medicínských a fyziologických aspektech potápění atd.
Organizačnímu výboru bylo velmi milou povinností představit dalšího důstojného adepta Dvorany slávy československého technického potápění. Třetím v pořadí po Silvovi Pěkníkovi (se kterým má HBZS tradičně velmi těsnou spolupráci při výcviku a řešení technických problémů) a Mirkovi Lukášovi (firma LOLA, dodávající speciální výstroj potápěčské skupině HBZS) je osobnost nanejvýše důstojná a to Prof. MUDr. František Novomeský, Ph.D, který od počátku stál u zrodu technického a směsového potápění u nás. Nominace byla v jeho případě jednomyslná a jsme velmi rádi, že František své jmenování přijal. Opakovaná standing ovation při jeho jmenování a přednáškách jen svědčí o úctě, kterou projevuje komunita technických potápěčů této vyjímečné osobnosti. V prezentaci o Františkovi jsme hovořili o jeho skvělém rétorickém projevu, což bylo ihned po té dokumentováno ve vlastních přednáškách o potápěčských nehodách.
František byl vždy v minulosti blízce svázán s HBZS, jako odborník, který nezištně řešil spoustu problémů v souvislosti se zdravotnickou problematikou pracovního potápění a vždy ve svých přednáškách vysoce hodnotí spolupráci s HBZS.
Závěrem lze pouze konstatovat, že se setkání povedlo ve všech směrech, poděkovat Peťovi Kubičkovi za hlavní organizaci a jeho rodině za podporu celého projektu. Těch 2400 mailů, které řešil v souvislosti s Techmeetingem o nečem vypovídá.