Když jsme začali zveřejňovat články o neštěstí na Dole Karl Marx ve Zwickau v roce 1960 tak jsme ještě nemohli tušit jaký ohlas to přinese. Po návštěvě skupiny bývalých horníků, báňských záchranářů a mechaniků báňské záchranné služby ze Zwickau sdružených v Steinkohlenbergbau Verein v Hornickém muzeu v Petřkovicích a na HBZS byly ve spolkovém časopise Zwickauer Steinköhler č.64 zveřejněny tři články, které pozitivně hodnotí Hornické muzeum, HBZS a zejména obnovení kontaktů.
Wofgang Möckel, který byl v šedesátých letech vedoucím Ústřední báňské záchranné stanice ve Zwickau vzpomíná na úzkou spolupráci mezi černouhelnými revíry na ostravsko karvinsku a v oblasti Zwickau Oelsnitz. Od roku 1957 byla pro studenty hornických průmyslovek ve Zwickau a Ostravě organizována vícetýdenní výměnná praxe při dobývání. Studenti z Ostravy pracovali na dolech Karl Marx a Martin Hoop a studenti ze Zwickau pak na dolech Žofie, Čs. Pionýr a Mír. Mezi HBZS Ostrava a Ústřední báňskou záchrannou stanicí ve Zwickau byla v rámci vědecko-technické spolupráce prováděná výměna zkušeností v oblastech větrání dolů, likvidace požárů, báňské záchranářství a koksování. Tak byla možná také účast vedoucích zaměstnanců BZS ze Zwickau s odbornými přednáškami na hornických konferencích v Ostravě a Rožnově pod Radhoštěm.
Na základě rozhodnutí v roce 1965 o předání úkolů OBZS Zwickau na Sdružení kamenouhelných dolů došlo od ledna 1966 ke zřízení Ústřední báňské záchranné stanice ve Zwickau. Bylo nutné zdokonalit dosažené zabezpečení vysoké akceschopnosti k záchraně osob a majetku a odvrácení nebezpečí. Stále muselo být zajištěné věcně správné a odborné poskytnutí pomoci při důlních požárech, haváriích a jiných událostech. V rámci již organizované vědecko-technické spolupráce s příslušnými organizacemi v Československu a Polsku se prohloubila spolupráce v báňském záchranářství.
Společně s HBZS Ostrava pod vedením ing. Hájka se uskutečnila výměna praktických zkušeností a vypracování společného programu pro zlepšení výcviku a školení báňských záchranářů a vyzkoušení nových postupů zdolávání důlních požárů. Tak mohla být například přebudovaná dýmnice ve Zwickau podle vzoru HBZS Ostrava. S podporou lékařů a Hornické polikliniky ve Zwickau byla vybudovaná klimatická komora, kde mohli být všichni záchranáři otestováni za ztížených klimatických podmínek na tepelnou snášenlivost. Z iniciativy HBZS Ostrava došlo v letech 1967 – 68 k týdenním výměnným pobytům záchranářských čet. Tak byla vlastně dosažená stejná úroveň školení a výcviku. HBZS Ostrava dala k dispozici obsáhlé podklady pro školení a výcvik, mezi jinými naučný film pro záchranářský zásah na likvidaci požáru, o používání sebezáchranných přístrojů a o oživování. Po roce 1970 byly úkoly Ústřední báňské záchranné stanice předány dolu Martin Hoop a přátelské vztahy byly udržovány na základě výměny rekreantů v rekreačním středisku na Morávce v Beskydech a v Bansinu u Baltského moře. Počátkem sedmdesátých let byla těžba v oblasti Zwickau postupně utlumována a skončila i báňská záchranná služba. Výměna rekreantů pokračovala až do roku 1989.