Souhrnná zpráva o činnosti HBZS v roce 2010.
(zveřejněno v čísle 2011/1)
Zajišťování báňské záchranné služby
Obvod působnosti HBZS Ostrava se oproti předchozímu roku nezměnil. HBZS Ostrava zajišťovala smluvně báňskou záchrannou službu 29 právnickým osobám provádějícím hornickou činnost nebo činnost prováděnou hornickým způsobem ve 38 smluvních vztazích a dozorovala 7 ZBZS na dolech OKD, a. s. (Darkov 2, Darkov 3, ČSA, Lazy, Paskov, ČSM Sever, ČSM Jih) a 3 ZBZS v DIAMO, s.p., (o.z. Důl Odra, o.z. GEAM Dolní Rožínka a o.z. TÚU Hamr na Jezeře). Na Dole Březinka u Moravské Třebové v P-D Refraktories CZ, a.s, plnila přímo funkci ZBZS. Celkový počet záchranářů na 10 ZBZS v obvodu působnosti během roku poklesl z 897 na 856.
Na HBZS byla zajišťována stálá pohotovostí služba 26 záchranářů ve složení: 10 záchranářů ze ZBZS, 1 technik ZBZS, 2 mechanici ZBZS, 7 záchranářů HBZS, 2 technici HBZS, 3 mechanici HBZS a 1 lékař – záchranář HBZS.
V průběhu roku bylo celkem 226 výjezdů stálé pohotovosti HBZS, z toho 13 důlních. Při 163 plánovaných nehavarijních zásazích odpracovali záchranáři ZBZS 48 900 hodin.
V obvodu působnosti HBZS Ostrava jsou tři ZBZS se stálou pohotovostí. Na ZBZS Dolu Paskov na lokalitě Chlebovice je pětičlenná záchranářská četa, mechanik ZBZS a velitel pohotovosti (technik záchranář). Při důlním výjezdu pohotovosti HBZS Ostrava byla tato pohotovost povolávána a podřízena veliteli záchranných sborů z HBZS Ostrava. Na ZBZS Dolní Rožínka v rámci s.p. DIAMO vedoucí pohotovosti a tříčlenná četa s výjezdovým vozidlem, která byla v pracovních dnech rozšířená na pět členů. Na ZBZS Hamr velitel pohotovosti, tři záchranáři stálého sboru a dva dobrovolní záchranáři s výjezdovým vozidlem.
Záchranáři stálého sboru HBZS byli aktivně zapojováni na dolech při řešení havarijních stavů, a na smluvní práce, především asanační, související se zvyšováním bezpečnosti. Na povrchu v rámci komerčních aktivit byly zajištěny a prováděny práce s využitím speciální záchranářské techniky, odborností a zkušeností záchranářů vedle klasických zásahů i prací ve výškách, nad volnou hloubkou nebo pod vodní hladinou. V systému poskytování lékařské služby první pomoci v podzemí OKR úspěšně plnili úkoly BZS také diplomovaní specialisté, zdravotničtí záchranáři s kvalifikací báňského záchranáře (ZZBZ).
Negativním jevem je průběžné stárnutí báňského záchranného sboru jak HBZS Ostrava, tak i báňských záchranných sborů dozorovaných ZBZS. Průměrný věk záchranářů na ZBZS společnosti OKD a.s. ke konci roku 2010 byl 41,56 let. Tato skutečnost je odrazem stárnutí celkové zaměstnanecké struktury v HBZS Ostrava dozorovaných organizacích provádějících hornickou činnost v podzemí.
Dalším negativním jevem byla kvalita personálního zajištění výkonu funkce vedoucího likvidace havárie a jeho zástupců a inspekčních služeb v organizacích v obvodu působnost.
V roce 2010 provedla HBZS Ostrava 5 prohlídek k ověřování bezpečného stavu podzemních objektů podle vyhlášky ČBÚ č.49/2008 Sb. o požadavcích k zajištění bezpečného stavu podzemních objektů, čímž společně s podzemními objekty prohlédnutými v letech 2008 až 2009 eviduje celkem 103 podzemních objektů.
Při kontrolní činnosti bylo odpracováno celkem 384 směn, z toho 110 při kontrole protizáparové prevence. Při asanačních pracích odpracovali záchranáři stálého sboru HBZS na dolech OKD 2 682 a mimo OKD 1 039 směn.
Celkový počet kmenových zaměstnanců HBZS k 31. 12. 2010 činil 189.
Školení, výcvik, vzdělávání a účast na řešení projektů
Ve třech kurzech nováčků bylo vyškoleno celkem 41 nových záchranářů. 34 z toho bylo pro doly OKD a. s., 5 pro ostatní ZBZS v obvodu působnosti, 1 pro HBZS Hodonín a 1 inspektor OBÚ Ostrava. Nově byl vyškolený 1 mechanik BZS a 1 potápěč. Školení četařů absolvovalo 84 účastníků.
Zaměstnanci HBZS uživatelé výpočetní techniky byli průběžně školeni o nových programech a systémech.
2 492 záchranářů ze ZBZS OKD,. a.s. se v rámci udržování odborné způsobilosti zúčastnilo školení a cvičení v dýmnici na HBZS.
Došlo k dalšímu zvyšování kvalifikace báňských záchranářů – zdravotníků pro poskytování první pomoci v podzemí podle požadavků předpisů stanovených pro nestátní zdravotnické zařízení.
Byly zpracovány názorné tabule pro používání analyzátorů Dräger a vydána aktualizovaná pracovní pravidla pro používání BG 4. Byly upraveny testy pro záchranáře a četaře na webové stránce www.hbzs-ov.cz
Spiroergometrického vyšetření podle Směrnice ředitele HBZS k provádění ověřování fyzické připravenosti báňských záchranářů v Hornické nemocnici v Karviné Novém Městě se zúčastnilo celkem 730 záchranářů. 230 dosáhlo nadprůměrného výkonu, 453 průměrného výkonu a 43 podprůměrného výkonu. 4 záchranáři, kteří opakovaně nesplnili stanovený výkon pro svoji skupinu a u kterých se vyskytly i další zdravotní problémy byli z báňského záchranného sboru vyřazeni.
Byla zahájena realizace Komplexního vzdělávacího programu pro pracovníky báňské záchranné služby č. CZ.01.04/1.1.02/35.0672, organizovaného v rámci Evropského sociálního fondu v ČR a financovaného z Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost.
HBZS se podílela na řešení projektů „Bezpečnostní aspekty vedení báňských děl v hloubkách 800 m a větších, a projektu „Aktualizace havarijních plánů ve vztahu k mimořádným událostem při provádění hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem pro zajištění bezpečnosti měst a obcí při provozních haváriích, včetně bezpečnosti podzemních objektů“, jejichž zadavatelem bylo Ministerstvo vnitra.
Činnost laboratoře, dýchací a měřicí přístroje, hasičská technika
Na simulátoru dýchání v oddělení speciální záchranářské techniky byly prováděny zkoušky sebezáchranných přístrojů Ci-30 a KA 60, zkoušky sebezáchranných přístrojů OXY 50 S po nehodě na Dole Darkov 3, zkoušky pohlcovačů do BG 174 a BG 4 a zkoušky dýchacího přístroje BG 4 na ověření teplot na vdechu.
Důlní plynová laboratoř byla nasazena na dole Doubrava při zásypu jámy Eleonora. Činnost stacionární plynové laboratoře byla zaměřena na protizáparovou prevenci na důlních závodech OKR a na výrobu kontrolních a cejchovních plynů. Na chromatografu DANI GC 1000 bylo vyhodnoceno celkem 580 analýz. Vzorky primárních plynů byly vyhodnoceny v počtu 1 563 ks.
V obvodu působnosti HBZS bylo koncem roku v používání 1 899 důlních interferometrů DI 2 a DI-2C, 216 metanoměrů Signal 2, 396 metanoměrů Signal-5, 218 analyzátorů Dräger X-am 5000 vybavených jedním, třemi nebo čtyřmi senzory a 240 ks analyzátorů Dräger X-am 5600 s duálním infračerveným senzorem CH4/CO2 které jsou určeny pro měření třech, čtyřech nebo pěti plynů.
HBZS zabezpečovala v roce 2010 odborný servis všech sebezáchranných přístrojů s chemicky vázaným kyslíkem na území celé České republiky. Celkem bylo nasazeno 2 722 kusů typu SSS 1 PV KS a 14 705 kusů typu OXY K 50 S.
V průběhu roku pokračovala obměna hlavových svítidel na dolech OKD. Bylo dodáno 7 400 ks důlních lamp T 1005.01 a příslušné nabíjecí stojany, čímž byla dokončená výměna za nový typ.
Bylo nakoupeno 40 ks regeneračních dýchacích přístrojů BG 4, 40 ks vzduchových dýchacích přístrojů PSS 7000, termokamera UCF 3200, 240 ks analyzátorů Dräger X-am 5600, 25 ks analyzátorů Dräger X-am 5000. a přívěsná vysokozdvižná plošina Denka Lift DL 30.
V rámci servisní činnosti bylo kontrolováno 4 860 ks hasicích přístrojů, provedeno 2 862 dílenských oprav, 1 229 tlakových zkoušek nádob pro hasicí přístroje CO2, 1 348 zkoušek ostatních nádob pro hasicí přístroje, 5 zkoušek jiných tlakových láhví a naplněno 1653 ks tlakových láhví CO2.
Protizáparová prevence
Na molekulových sítech na výrobu dusíku na Dole Darkov 3 provozovaných od prosince 1989 v nepřetržitém provozu s pouze s nejnutnějšími odstávkami pro údržbu cca 6 hod. týdně bylo v roce 2010 vyrobeno a dodáno do dolu 3 229 840 m3 plynného dusíku. Ve stejném režimu byla provozována i molekulová síta na Dole ČSM závod jih, která byla uvedená do provozu v r. 1992. Na tomto zařízení bylo vyrobeno a napuštěno do dolu celkem 5 016 320 m3.
Z Centrálního dusíkovou bylo dodáno na doly Darkov, Karviná a ČSM celkem 80 514 485 m3 plynného dusíku. Celkové množství plynného dusíku použitého k protizáparové prevenci v OKD, a.s. tak činilo 88 760 645 m3. Při těžbě 10 566 000 t z dolů na které je dusík dodáván vychází na jednu tunu odbytové těžby 7,62 m3 dusíku.
Při komerční činnosti bylo pro inertizaci spotřebováno 14 000 litrů kapalného dusíku.
V roce 2010 OKD, HBZS, a.s. úspěšně podnikala v oblasti nakládání s odpady včetně nebezpečných odpadů a byla výhradním dodavatelem popelovin využívaných k protizáparové prevenci a represi důlních požárů pro potřeby dolů OKD, a.s. Do dolů bylo splaveno 218 794 tun popelovin tj. o cca 25 000 tun více než v roce 2009.
Mezinárodní spolupráce
Úspěšně pokračovala a rozvíjela se mezinárodní spolupráce s OSRG Wodzislaw a CSRG v Bytomi v Polské republice, HBZS Prievidza ve Slovenské republice, s báňskými záchrannými službami ve Spolkové republice Německo a záchrannými službami v Rakousku (spoluúčast při prošetřování výbuchu v dole Handlová ve Slovenské republice ze dne 10.8. 2009, společná cvičení potápěčské skupiny HBZS Ostrava a potápěčské skupiny KWK Borynia v obvodu působnosti OSRG Wodzislaw, výměna zkušeností mechaniků báňských záchranných služeb německých hlavních báňských záchranných stanic a HBZS Ostrava).
Společným úsilím všech zaměstnanců se podařilo splnit úkoly ročního podnikatelského záměru společnosti s orientací především na služby hornickým ale i jiným společnostem na komerční bázi.