Při zásazích často bojujeme o každou vteřinu. Asi není pochyb o tom, že na rychlosti a efektivní komunikaci zasahujících a přesném předávání informací závisí úspěch či neúspěch při záchraně lidských životů a majetku. Při některých rozsáhlejších zásazích je nutná spolupráce více složek záchranného systému.
Za těchto okolností se báňští záchranáři často musí podřizovat vedení nebo naopak velí specialistům na jiné oblasti, např. pro zásahy ve výškách a nad volnou hloubkou, pro záchranu osob při zřícení budov či pro práci s nebezpečnými látkami, při dekontaminaci, detekci plynů a nebezpečných látek či např. kolegům ze zahraničí. Při této spolupráci proto mohou vznikat komunikační problémy, které vyplývají nejen z možných jazykových bariér. Každá složka záchranného systému totiž používá poněkud odlišnou terminologii a často i využívá jinou techniku. Drobné nedorozumění však může mít fatální následky. V této souvislosti jsme velmi rádi, že můžeme prostřednictvím Záchranáře informovat o zahájení projektu, který nese název „Komplexní vzdělávací program pro pracovníky báňské záchranné služby“.
Projekt společnosti OKD, HBZS, a.s. byl zahájen k 1. říjnu 2010. Je rozdělen na šest základních vzdělávacích bloků, tzv. modulů. Těžištěm celého programu je modul Záchranářství, který je zaměřen na zefektivnění komunikace báňských záchranářů s jinými složkami záchranného systému. Dalšími součástmi tohoto modulu jsou oblasti poskytování a organizace první pomoci, práce s technickými prostředky, školení požární ochrany a školení z požárních předpisů a školení řidičů dopravy nemocných a raněných.
Modul Lektorství a výuka má za cíl zajistit kvalitní interní výuku pro vzdělávání zaměstnanců. Díky modulu Psychologie v medicíně a záchranářství získají záchranáři lepší základ pro zvládání stresových situací při zásazích, budou lépe zvládat spolupráci s osobami v krizových situacích a efektivně komunikovat s akutně postiženými v šokových stavech. Modul Ekologie se orientuje na postupy při práci s prostředky pro likvidace následků, práci se sorbenty, ale také např. při ukládání popílků, jejichž odběru a ukládání se HBZS Ostrava při své činnosti věnuje. Má pomoci snížit ekologické dopady při záchranných pracích. Zařazení modulu Informačních technologií má zajistit vyšší spolehlivost a aktuálnost dat v informačním systému prostředí Lotus Notes a zvýšení znalosti programů pro monitoring důlního ovzduší, výbuchového trojúhelníku, simulace výbuchu plynu nebo ropy nebo výpočtu tlakových vln na vodní zátky. Posledním modulem programu je Jazykové vzdělávání, se zaměřením na odbornou polštinu a němčinu. Přesná komunikace v polštině je důležitá pro dorozumění při případných společných zásazích s polskými záchranáři, ale i pro případné zásahy ve zdejších dolech, kde pracuje mnoho polských zaměstnanců. Cílem výuky němčiny je především efektivní komunikace s německými dodavateli speciální záchranné a dýchací techniky.
Realizace projektu s celkovým rozpočtem 5 830 263 Kč se uskuteční především v severomoravském regionu, ale některá školení jsou naplánována mimo tuto lokaci, například v Ústí nad Labem, v Brně a v Olomouci. Ukončení vzdělávacího programu je naplánováno na září 2012. Projekt s registračním číslem CZ.1.04/1.1.02/35.00672 je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.