Dnem 1. ledna 2011 odchází na zasloužený odpočinek vedoucí mechanik ZBZS Hamr, kolega záchranář, Ing. Milan Filip.
Ing. Milan Filip prožil celý svůj osobní i profesionální život ve spojení s uranovým hornictvím v liberecké oblasti. Od roku 1972, po absolvování VŠST v Liberci, fakulty strojní, nastoupil na Důl chemické těžby jako mechanik a poté inženýr úseku dobývající uranovou rudu chemickým loužením, kde pracoval až do roku 1990. V roce 1978 vstoupil do dobrovolného záchranného sboru na Dole chemické těžby, kde se velmi aktivně a důsledně podílel na vysoké akceschopnosti tohoto sboru, což se vždy kladně projevilo při řešení mnohdy i velice složitých a náročných záchranářských zásahů na odstranění provozních poruch a nehod při komplexním dobývání a úpravě uranové rudy povrchovým způsobem.
V roce 1990 nastoupil k profesionálnímu záchrannému sboru Obvodní báňské záchranné stanice v Hamru na Jezeře, kde byl jmenován hlavním mechanikem. Již od počátku své působnosti na báňské záchranné stanici začal uplatňovat své znalosti při zdokonalování činnosti mechanické služby jak po stránce technické tak po stránce personální. Od roku 1992, kdy báňská záchranná stanice v Hamru získala pověření provádět kurzy pro báňské záchranáře se aktivně lektorsky podílel na školení báňských záchranářů nováčků, z nichž mnozí nikdy nezapomenou na jeho až pedantické požadavky při výuce dýchací, oživovací a sebezáchranné techniky. Tato vlastnost mu zůstala i při provádění periodických školení vybraných zaměstnanců o.z.TÚU v používání sebezáchranných, dýchacích a oživovacích přístrojů dodnes. Za dobu svého působení v záchranném sboru ZBZS Hamr se zúčastnil mnoha záchranářských akcí, havarijních i plánovaných nehavarijních zásahů.
V roce 2002 byl vyznamenán bronzovým Záslužným záchranářským křížem, čímž byly alespoň částečně oceněny jeho zásluhy o báňské záchranářství. V tomtéž roce, při katastrofálních povodních, s nezlomnou vůlí a trpělivostí organizoval, doplňoval a udržoval v akceschopnosti technické vybavení záchranných čet, kterých byl taktéž členem, nasazených při odstraňování následků povodně v obci Hořín u Mělníka.
Ing. Milan Filip zanechal svou poctivou, důslednou a obětavou prací na Závodní báňské záchranné stanici nesmazatelnou stopu, na kterou nebude lehké navázat.
Ještě jednou, Milane, díky za vykonanou práci a do dalších let přání, hodně zdraví a spokojenosti, a také dostatek energie na provozování tvých koníčků, zejména rozšiřování a zušlechťování parku motorek-veteránů, na které snad nyní budeš mít dostatek volného času.
Děkují a ještě jednou přejí hodně zdaru záchranáři z celé republiky.