Ve dnech 8. a 9. června 2010 se na HBZS v Ostravě uskutečnila v pořadí již druhá výměna zkušeností mechaniků báňské záchranné služby hlavních báňských záchranných stanic (HGRW) v Německu a HBZS Ostrava. První výměna zkušeností se konala v květnu 2007 na HGRW v Herne a zúčastnili se jí mechanici Antonín Zapletal a Jiří Oršulík z ostravské HBZS. Jejím cílem bylo seznámení se s poznatky z nasazení a srovnání postupů kontrol, údržby a logistiky dýchacího přístroje BG 4, protože v té době byl přístroj BG 4 již v používání na všech záchranných stanicích v Německu.
[singlepic id=40 w=320 h=240 float=center]
Letošní výměna zkušeností byla zaměřená zejména na zjišťování a odstraňování závad, na konstrukční změny, které firma Dräger na přístroji BG 4 postupně prováděla a na nastavení software bodyguardu. Mechanici z Německa se také zajímali o vybavení lezeckou a potápěčskou technikou a o rozsah školení lezců a potápěčů. Základní výcvik v používání lezecké techniky u nich trvá 24 hodin a provádějí ho podle schválených osnov německé hlavní báňské záchranné stanice. Jeho absolvent se musí následně zúčastnit dvou osmihodinových cvičení s četou lezců na jeho mateřské báňské záchranné stanici. Dále pak udržuje svoji odbornou způsobilost ve třech cvičeních v průběhu roku. Po jednoroční praxi a absolvování školení v rozsahu 3 dnů se může stát školitelem lezců. Každá záchranná stanice, která má vyškolené lezce, musí mít dva školitele, kteří mají za povinnost realizovat čtyři školení ročně. Školení a výcvik školitelů se musí opakovat každé tři roky. Četa pro zásahy lezců je nejméně tříčlenná. Na ZBZS není povinnost udržovat lezecký oddíl. V případě jeho zřízení se musí skládat nejméně ze dvou vedoucích, kteří jsou zároveň školiteli, osmi záchranářů – lezců a dvou mechaniků.
[singlepic id=41 w=320 h=240 float=center]
Ve volném čase navštívili němečtí kolegové také Hasičské muzeum v Ostravě, Hornické muzeum v Petřkovicích, kde jejich největší zájem byl soustředěný na vystavené dýchací přístroje a Důl Michal v Michálkovicích, kde obdivovali oba těžní stroje a expozici kompresorů.
V průběhu pobytu němečtí hosté nešetřili slovy uznání o úrovni našeho vybavení a způsobu péče, udržování a zkoušení dýchacích přístrojů. Celá návštěva probíhala v kamarádském duchu. Pro obě strany byla tato výměna zkušeností přínosem a bude jen ku prospěchu, když se bude opakovat.