Záchranář

Informace pro báňské záchranáře a vedoucí techniky důlních závodů

  • Úvod
  • O webu
  • Kontakty
  • Ke stažení
Jste zde: Domů / Technika / BG PRO AIR NÁSTUPCE BG4

BG PRO AIR NÁSTUPCE BG4

19.4.2024, spravce

Od května 2022 uvedla firma Dräger na trh nový dýchací přístroj, který v budoucnu nahradí současně používaný BG 4. Firma předpokládá dodávat náhradní díly pro BG 4 do roku 2030.

BG ProAir je regenerační dýchací přístroj s přetlakem v dýchacím okruhu, takže se do uzavřeného dýchacího systému nemohou dostat žádné nebezpečné substance. Volitelně může být dávkování kyslíku přizpůsobeno pracovní zátěži, což umožní při menší námaze zůstat déle v zásahu.

Přístroj se vyrábí ve dvou variantách:
– s neměnným dávkováním kyslíku
– s dávkováním kyslíku podle potřeby
U přístrojů s neměnným dávkováním kyslíku je do dýchacího okruhu pomocí konstantního dávkování dodáváno stále stejné množství kyslíku 1,5 l/min. Při zvýšené intenzitě dýchání je kyslík navíc dodáván do dýchacího okruhu pomocí ventilu minima. Přístroj má samozřejmě i ruční přídavkový ventil.
Přístroje s dávkováním kyslíku podle potřeby mají automatické zařízení pro předběžné proplachování. Toto zařízení zajišťuje, že se při otevření kyslíkové láhve na začátku používání přístroje dostane do dýchacího okruhu dostatečné množství kyslíku. Během používání je kyslík do dýchacího okruhu přidáván ventilem minima (plícní automatika) podle intenzity dýchání. Stlačením ručního přídavkového ventilu si může uživatel kdykoli přidat do dýchacího okruhu další kyslík.

1. výdechová hadice
2. přípojka s ochrannou krytkou
3. bajonetový kroužek
4. vdechová hadice
5. obtoková hadice (červená)
6. středotlaká hadice k jednotce senzoru (modrá)
7. středotlaká hadice pro přívod kyslíku (modrá)
8. nosný rám
9. stavová kontrolka
10. palubní elektronika (jednotka senzoru)
11. chladič dýchacího vzduchu
12. ventil minima – plicní automatika
13. přetlakový ventil (pod pružinovým můstkem)
14. dýchací vak
15. redukční ventil vč. ručního kolečka
16. ruční kolečko ventilu láhve
17. ukazatel tlaku na ventilu láhve
18. ruční přídavkový ventil Pohled na otevřený přístroj Pohled na zádovou část
19. popruh na láhev
20. drenážní ventil (mezi nosným rámem a kyslíkovou láhví)
21. kyslíková láhev
22. pružinový můstek
23. aretační páčka
24. pohlcovač CO2
25. víko
26. okénko stavové kontrolky
27. Connect ECU („Electronic Control Unit“)
28. ramenní popruh
29. opasek
30. hrudní popruh (volitelný)
31. držák hadice

Elektronický kontrolní systém
Součástmi elektronického kontrolního systému jsou palubní elektronika, jednotka Connect ECU a stavová kontrolka. Palubní elektronika sleduje různé  parametry dýchacího přístroje s uzavřeným okruhem.  Výsledky kontroly jsou opticky zobrazovány a/  nebo akusticky signalizovány na jednotce Connect  ECU. Kromě toho lze Connect ECU používat jako automatický  vysílač nouzových signálů. Na displeji jednotky  jsou mimo jiné uvedeny tlak v láhvi a zbývající  doba použití. Různé stavy systému jsou signalizovány  kontrolkami (LED). Alarmy a hlášení o stavu jsou  kromě toho oznamovány akusticky. Funkce a časové  parametry lze konfigurovat pomocí softwaru Dräger  PC Link. 

Elektronická kontrolní jednotka ECU 

1. ukazatel tlaku 
2. tlak v láhvi 
3. čas (uplynulý nebo  zbývající) 
4. levé tlačítko 
5. LED 
6. ruční tlačítko spuštění  alarmu 
7. pravé tlačítko 
8. funkční klíč 
9. displej 

Odečtení nejdůležitějších údajů jako tlak v láhvi, varovná  hlášení k zásahu a o době zásahu jsou jednodušší  a jasnější než kdykoliv předtím. Silně kontrastní  barevný displej ukazuje údaje vždy dobře viditelné,  také v obtížných okolních podmínkách jako tma, jasný  sluneční svit nebo kouř. Integrovaný modul Bluetooth  umožňuje přímé spojení k externím přístrojům,  např. detektory plynu nebo počítače, aby se mohla  konfigurovat nastavení nebo uložit data. V důsledku  integrované telemetrie dat a RFID podporuje ProAir  každé scenário, třeba monitorování ochrany dýchání  a sledování pohlcovače. K tomu jsou integrovány přídavné  funkce měření PASS, ADSU a měření teploty.  Využitím software Focus FS Emergency Response  zůstávají koordinátoři záchranného zásahu a záchranáři  ve stálém kontaktu prostřednictvím interaktivních  digitálních karet, textových a obrazových  informací, zpráv a varovných hlášení v reálném čase.  Sledovány a zaznamenávány jsou hodnoty kyslíku,  rozpoznané jedovaté plyny a kontroly přístroje. Intuitivní  uživatelská povrchová plocha se stará o to, že se  záchranáři mohou koncentrovat na podstatné, aby se  všichni bezpečně vrátili. 
Vysoce moderní automatický monitorovací systém  ochrany dýchání FireGround firmy Dräger poskytuje  veliteli zásahu live informace o záchranářích v zásahu  a bezpečně zajišťuje, že tyto mohou být při každém  zásahu sledovány. 
Možnosti chlazení vzdušin v okruhu zahrnují jak  vysoce moderní regenerační hmotu, tak zjednodušený  chladicí systém s ledem, aniž by se musel dýchací  okruh otevírat, nebo komponenty během zásahu  odstraňovat. Zvětšená povrchová plocha chladících  prvků zajišťuje příjemné dýchací vzdušiny po delší  dobu. Aby se dále zvýšil komfort dýchání, tak byly vylepšeny  hlavní komponenty dýchacího okruhu, aby  se zřetelně snížil dýchací odpor. 

Typy chladičů: 
– ledový 
chladiče obsahují chladicí akumulátory, které mohou  být po použití opět zmrazeny 

– regenerační 
chladič PCM obsahuje akumulační médium s využitím  latentního tepla, které odebírá vydechovanému  vzduchu část jeho tepelné energie. Akumulační  médium se přitom taví. Médium s využitím latentního  tepla po použití a uložení v chladném prostředí opět  ztuhne. K tomuto fázovému přechodu dochází při  teplotě cca +27 °C. Regenerační chladič lze poté znovu  použít. Aby si regenerační chladič zachoval plný  chladicí výkon, nesmí dojít k překročení maximální  skladovací teploty.

 

Pohlcovače  
pro přístroj jsou plněné natronovým vápnem Drägersorb   400. Tak jak je u firmy obvyklé, materiál pohlcovače   a přístroj jsou na sebe navzájem sladěny   a odpovídají v nejvyšší míře stavu techniky. Pro tento   přístroj byl speciálně vyvinutý nový absorbér, který   poskytuje osvědčenou kvalitu Drägersorbu 400   a pro jednodušší použití je jednorázový plněný předem.   Každý pohlcovač CO2 je opatřený vysokofrekvenčním   identifikačním štítkem   (RFID tagem). Čtečka RFID tagů   v palubní elektronice rozpozná,   který pohlcovač je v dýchacím   přístroji s uzavřeným okruhem   zabudovaný a jak dlouho je již   tento pohlcovač CO2 v přístroji   používán. Tato funkce RFID   je volitelná a dá se aktivovat   v jednotce Connect ECU. Dále je   možno používat opakovaně plnitelné   pohlcovače a tréninkové   pohlcovače.  

Inteligentní nosný systém  
rovnoměrně rozděluje hmotnost přístroje, což   umožňuje zejména při dlouhých zásazích nést přístroj   pohodlněji. Navíc jsou na víku přístroje dobře   viditelné reflektory a speciální osvětlovací systém,   který umožňuje ostatním členům čety přístroj dobře   vidět a rozpoznat jeho status.  
Uzavřený obal přístroje byl schválený pro nejvyšší   nároky pro odolnost na horko, požár a chemii   a poskytuje bezpečné dýchací vzdušiny podle mezinárodních   standardů. Montáž a demontáž přístroje   v důsledku rychlopřípojů zabere méně času pro instruktáž.   Údržba přístroje může být prováděna bez   nářadí. Servisní intervaly jsou zredukovány jen na   podstatné díly. Např. redukční ventil musí být vyměněn   jen každých deset roků.  
Kontaktní (dotykové) body s barevným kódováním   na celém přístroji činí manipulaci intuitivní, aby se   snížily náklady na školení a časy výpadku výzbroje.   Použité jsou stejné systémové komponenty jako   v PSS BG 4: celoobličejová dýchací maska FPS 7000   s integrovanou komunikační jednotkou, kontrolní   přístroje, kyslíkové čerpadlo a Drägersorb.  
Také proces čištění přístroje byl zjednodušený.   Musí se demontovat jenom málo dílů. Všechny jsou   plně strojně omyvatelné. Popruhy jsou vodoodpudivé,   jdou snadno odpojit od obalu přístroje a tím   snadněji čistit a rychleji sušit. Přepracovaný je také   chladicí systém. Sáčky s ledem a regenerační materiál   mohou být použité mnohonásobně. Nový systém   sáčků s ledem zjednodušuje proces mrazení, aniž by   se použila voda. Regenerační materiál nepotřebuje   žádný led a může být uchovávaný v přístroji při teplotách   pod +25 0C.  

Celoobličejová maska  
firmy Dräger FPS 7000 RP je speciálně koncipovaná   pro dýchání v uzavřeném okruhu. Moderní design   poskytuje velké optimální zorné pole. Různé velikosti   zajišťují pohodlné a bezpečné dosednutí masky na obličej.   Integrovaný stěrač a volitelný hydratační systém   (možnost příjmu tekutin při nasazené masce) poskytují   dodatečný komfort při delší době používání.  
Pro přístroj se používá speciální tlaková láhev   s objemem 2 l povoleným tlakem 20 Mpa s integrovaným   ukazatelem tlaku a neomezenou životností   podle specifických podmínek země použití.   Pomocí zkoušečky RZ 7000 je možno provádět   snadněji a rychleji stanovené kontroly funkčnosti   a těsnosti jak pro přístroj PSS BG 4 plus tak pro BG   ProAir.  

Zdroj informací: https://www.draeger.com/cs-cz/SearchResults?=BG+ProAirwww.draeger.de
Text: Václav Smička

Související články:

  1. Ohlédnutí do historie – DRÄGER 1923
  2. OVĚŘTE SI SVÉ ZNALOSTI – test BG4
  3. Kyslíkový sebezáchranný přístroj Dräger OXY 6000
  4. Nová instrukce pro mechaniky BZS
  5. AirMaXX SL – nová dýchací technika pro báňské záchranáře HBZS MOST

Kategorie:Technika Štítky:technika, zahraničí

Nejčtenější tento týden

Rubriky

  • Historie (60)
  • Jiné nehody v hornictví (36)
  • Mezinárodní spolupráce (29)
  • Nezařazené (63)
  • Plánované zásahy BZS (15)
  • Různé (202)
  • Technika (57)
  • Výbuchy (33)
  • Výročí a vyznamenání (51)

Licence

Licence Creative Commons

Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká republika

Další funkce

  • Přihlásit se
  • Zdroj kanálů (příspěvky)
  • Informace o souborech cookies

Copyright © 2025 · Outreach Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

[ Placeholder content for popup link ] WordPress Download Manager - Best Download Management Plugin

Spravovat Souhlas s cookies
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Předvolby
{title} {title} {title}