Mimořádné události stále hrozí, a proto musí být záchranářské složky neustále připravené a secvičené pro záchranářské a likvidační práce při mimořádných situacích, jako jsou hromadné dopravní nehody, průmyslové havárie anebo živelní pohromy v rámci zásahu IZS (jednotek integrovaného záchranného systému).
Hlavní důvod vzniku IZS byla potřeba upřesnit pravomoci a uzpůsobit koordinaci zásahových složek při mimořádné události, které jsou vyslané operačním střediskem na místo zásahu. Integrovaný záchranný systém není institucí, ale je to systém práce s nástroji spolupráce a modelovými postupy (typové činnosti) pro zajištění vnitřní bezpečnosti státu.
Typové činnosti složek IZS při společném zásahu jsou zpracovány podle § 18 vyhlášky č. 328/2001 Sb. ze dne 5. září 2001 o některých podrobnostech zabezpečení IZS, ve znění vyhlášky č. 429/2003 Sb.
Typovou činnost vydává MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR odbor IZS a výkonu služby – redakce oddělení IZS. Těchto současných 17 typových činností obsahuje postup složek IZS při záchranných a likvidačních pracích s ohledem na druh a charakter mimořádné události. Mezi nejčastěji používané typové činnosti patří zejména STČ 08/IZS – Dopravní nehoda a STČ 09/IZS – Zásah složek IZS u mimořádné události s velkým počtem zraněných osob. Z neustále rostoucího násilí v populaci, zejména použití zbraně proti civilním osobám, byla vytvořena typová činnost označena jako STČ 14/IZS – Amok – útok aktivního střelce.
Pokud byste měli zájem a chtěli se dozvědět více o typových činnostech IZS, můžete navštívit internetové stránky „Hasičského záchranného sboru České republiky“, kde se dozvíte vše o typových činnostech, co by vás mohlo zajímat.
Autor článku, fotografie: Šulej Jan, specialista VVaT o. z. HBZS Ostrava
Zdroj: HZS ČR