Podzemní pevnost Stachelberg se nachází nedaleko Trutnova u obce Babí. Dělostřelecká tvrz Stachelberg byla vybudována v letech 1935 až 1938 a měla být po svém dokončení největší a nejspolehlivější podzemní tvrzí v československém pevnostním systému.
Podzemí Stachelbergu je svým rozsahem zcela unikátní. Můžeme zde nalézt dokončené části tvrze navazující na části ve výstavbě či v přípravě výstavby. Díky této „rozestavěnosti“ tvrze jsou zde úseky zajištěné betonovým ostěním, ale také velká část podzemí vyražená v hornině (slepence s melafyrovou žílou) bez jakékoliv výztuže či ostění. Celková délka podzemí se pohybuje kolem 3,5 km. Hloubka chodeb a sálů pod povrchem se pohybuje okolo 25 až 60 m.
Pevnost Stachelberg provozuje zájmový spolek Stachelberg, který je dlouhodobým obchodním partnerem ZBZS Odolov. Již přes 10 let spolupracujeme na kontrolách podzemního objektu a zajišťování pochůzných tras, kde by mohl hrozit pád hornin z důvodu zvětrávání. Na konci minulého roku (říjen 2022) jsme pro tento spolek začali jednu z „větších“ akcí, kterou je zajištění několik desítek metrů pracovní štoly vedoucí do podzemní pevnosti. Ústí této pracovní štoly jsme se záchrankou zajišťovali v rámci samostatné akce již v roce 2020, kdy docházelo k postupnému sesouvání svahu u ústí štoly a jeho postupnému zavalování. Pracovní štola je jediné horizontální přístupové dílo do této tvrze (ostatní přístupy jsou vertikálního typu – schodiště a nedokončené výtahové šachty). Práce na zajištění štoly započali záchranáři přípravou staveniště a demontáží zajišťovacích prvků ústí štoly. Úvodní zajištěný úsek štoly musel být upraven tak, aby mohlo následovat strojní čištění do staničení cca 65 m (na žádost objednatele bylo nakonec na základě dodatku provedeno čištění až do staničení cca 120 m). V některých místech byl profil štoly až do dvou třetin zavalený zvětralou horninou a zbytky dřevěné výztuže. Vzhledem k soudržnosti hornin ve stropě a na bocích díla, nebylo třeba čištěný úsek ihned zajistit pomocí důlní výztuže, ale bylo možné nejdříve vyčistit celý požadovaný úsek a následně vyčištěný úsek zaměřit a postupně zajišťovat do poddajné ocelové výztuže TH. Během čištění byla také objevena komora (rozměry 2,5 × 5,0 m) s kopanou studnou, která je dle původních plánů hluboká přes 20 m (hloubku záchranáři naměřili pomocí hloubkoměru cca 16 m, zbylá část je zřejmě zanesená napadanou horninou a zbylými dřevěnými prvky původní výztuže). Vyčištěný úsek je „zabudován“ do výztuže TH – LB 05, hmotnostního profilu K21. Rozteč jednotlivých rámů je dodržena dle projektu, tj. 1 m v úsecích bez anomálií a v úsecích geologicky nestabilních, které byly vytipovány projektantem, je rozteč rámů ponížena na 0,5 m. Stropy jsou v celém vyztuženém úseku plně zapaženy železobetonovými pažnicemi (A l = 1 200 mm)) a v místech s nad výlomy je použita zakládka z místního kamene, případně dřevitá vlna. Boky díla jsou zapaženy tahokovem a založeny místním kamenem.
V současné době se práce na zajištění blíží ke zdárnému konci. Objednatelem jsme byli ještě v rámci této akce požádání o vyčištění a zajištění závalu (cca 5 m) ve staničení 140 m, realizace bude následovat po ukončení prací na původní zakázce.
V následujících letech má spolek Stachelberg v plánu zajistit zbývající část pracovní štoly a dále pokračovat na zpřístupňování dalších částí podzemní tvrze. Vzhledem k tomu, že v obvodu působnosti ZBZS Odolov se již nenacházejí žádné firmy, které se zabývají HČ nebo ČPHZ, lze předpokládat, že spolupráce odolovských záchranářů bude se zájmovým spolkem Stachelberg pokračovat i do budoucna.
Martin Dvořák, vedoucí ZBZS Odolov