OKD, HBZS, a.s., byla do 30. 11. 2020 dceřinou akciovou společností OKD, a.s. S účinnosti od 1. 12. 2020 je HBZS Ostrava začleněna jako odštěpný závod, státního podniku DIAMO se sídlem Máchova 201, 471 27 Stráž pod Ralskem.
Nový název společnosti HBZS:
DIAMO, státní podnik
odštěpný závod HBZS,
Lihovarská 1199/10
716 00 Ostrava – Radvanice
Celkový počet kmenových zaměstnanců k 31. 12. 2020 bylo 137 zaměstnanců.
Organizační a personální změny na HBZS
S platností od 1. 12. 2020 je do funkce ředitele odštěpného závodu HBZS, státního podniku DIAMO jmenován dosavadní předseda představenstva dceřiné společnosti OKD, HBZS, a.s., a stávající ředitel Ing. Josef Kasper. Z funkce člena představenstva, pověřeného řízením útvaru ekonomicko-personálního byl k 30. 11. 2020 odvolán Ing. Martin Veselý. Od 1. 1. 2021 byl do funkce náměstka pro ekonomiku a personalistiku jmenován Ing. Jaroslav Suchel. K 30. 9. 2020 ukončil pracovní poměr na OKD, HBZS, a.s., Ing. Roman Stacha ve funkci obchodního náměstka (vedoucího útvaru popílkového hospodářství). Na místo vedoucího odboru popílkového hospodářství a ekologie nastoupil Ing. Michal Ondrušák.
Záchranný sbor
Mimo havarijní stavy jsou záchranáři stálého sboru HBZS Ostrava zařazování podle týdenních rozpisů na asanační práce, které souvisejí především se zajišťováním bezpečnosti dolů. V rámci smluvního vztahu na bázi komerce podle potřeb jednotlivých dolů se jedná především o stavby výbuchuvzdorných, uzavíracích nebo opěrných hrází, kladení potrubních řádů pro inertizační média nebo plavení hrází popílkem, likvidace opuštěných důlních děl apod. Podle rozsahu, charakteru a závažnosti řešení havarijních stavů nebo plánovaných nehavarijních záchranářských akcí, prováděných na dolech záchranáři ZBZS, se na základě rozhodnutí ředitele HBZS Ostrava zúčastňují v rámci těchto zásahů průzkumů uzavřených důlních děl nebo jejich odvětrávání, a také prací spojených se zmáháním důlních nehod a řešením havarijních stavů na jednotlivých dolech.
Na povrchu spočívá činnost záchranářů záchranného sboru především v provádění havarijních a asanačních zásahů komerčního charakteru. Tyto práce mají především rizikový charakter a jsou prováděny i v nedýchatelném nebo zdraví škodlivém prostředí, kde musí být použity dýchací přístroje a ostatní speciální záchranářské vybavení a technika. Vedle klasických zásahů při použití záchranářské techniky se jedná o zásahy ve výškách a nad volnou hloubkou nebo pod vodní hladinou. Ve výčtu prací různorodého charakteru lze uvést činnosti jako je aplikace dusíkové pěny technologií ONE SEVEN, rozrušování hornin a staveb speciálním hydraulickým trhacím zařízením „DARDA“, vyplňování prostor rychletuhnoucími hmotami, čištění nádrží, případně cisteren vybavených přístupem alespoň 500 mm nebo potrubních řádů a kanalizace od průměru 600 mm s využitím inertizace dusíkem, vyprošťování strojů, zařízení a manipulace s použitím speciálního zařízení, zjišťování ohnisek samovznícení hmot a materiálů ve skladovacích prostorách nebo na skládkách atd.
Inertizační technika v loňském roce
Pronajímaná molekulová síta na výrobu dusíku typu WA 700 na OKD, a.s., ČSM Jih, byla provozována v období celého roku 2020, bylo jimi vyrobeno a dodáno do podzemí OKD, a.s., ČSM Jih celkem 12 297 600 Nm3 plynného N2.
Na výrobním zařízení plynného dusíku firmy DALKIA (Membránový modul Pakrs typ Hannisin SA – 15020) bylo vyrobeno a dodáno do podzemí OKD, a.s., na lokalitu ČSM Jih 67 633 576 Nm3 plynného N2.
Dodávky z Centrálního dusíkovodu:
Důlní závod Darkov 37 669 924 Nm3
Důlní závod Karviná 20 244 516 Nm3
Důlní závod ČSM Sever 33 653 499 Nm3
Celkové dodané množství 91 567 939 Nm3
Na protizáparovou prevenci tak bylo v roce 2020 do podzemí Důlních závodů OKD, a.s., použito celkem 171 499 115 Nm3 plynného dusíku. Na HBZS jsou v pohotovosti uloženy speciální hadice NITROGEN 1 500 mm pro rozvod plynného dusíku.
Výškové a lezecké práce
Práce ve výškách a nad volnou hloubkou jsou prováděny s použitím techniky průmyslového lezectví, případně i s použitím havarijního mobilního vratu s dosahem až do 1 500 m. Práce jsou prováděny na vysoké technické úrovni s použitím moderní bezpečnostní techniky. Některé zásahy se provádí i v podmínkách nedýchatelného nebo zdraví škodlivého prostředí, ve zhoršených mikroklimatických podmínkách nebo v těsných prostorách. Jsou prováděny opravy, průzkumy, kontroly a revize jam, šachtic, komínů, hlubinných zásobníků, sil, studní, plynojemů, přehradních hrází a jiných výškových objektů s využitím dokumentační techniky, včetně vyhotovení videozáznamu nebo barevných fotografií, případně v digitální formě na CD. V rámci výše uvedeného lze zjišťovat úniky tepla na výškových budovách a zařízeních pomocí termovizní kamery Dräger UCF 3200 Thermal Scan, montážní a demontážní práce, výměna vadných součástí, řezání a svařování, nátěry a nástřiky, rozrušování hydraulickým trhacím zařízením a různé opravy. K výškovým pracím je využívána přívěsná vysokozdvižná plošina Denka Lift DL 30 s max. pracovní výškou 30 m.
Potápěčské práce
Potápěčské práce je možné provádět v prostředí se sníženou viditelností, v prostředí biologicky závadném, ve snížených a zvýšených teplotách. V případech nedostupné vodní hladiny i s použitím techniky průmyslového lezectví nebo v nedýchatelném prostředí. Lze provádět zejména průzkumy, kontroly a dokumentaci zatopených podzemních chodeb, vodních přivaděčů, štol a technologických zařízení vertikálních, horizontálních nebo úklonných. Provádíme průzkumy, kontrolu a dokumentaci předmětů, objektů a zařízení pod vodou pomocí videokamery, včetně vypracování příslušné dokumentace. K tomuto účelu je k dispozici i „KAMERA – ROBOT MINIROVER MK II“ s dálkovým ovládáním od firmy Benthos z USA, který je vybaven vlastním pohonem a osvětlením a je použitelný až do hloubky 150 m. Umožňuje okamžité sledování situace na povrchovém monitoru s možností pořízení videozáznamu. Provádíme pod vodní hladinou montážní a demontážní práce, řezání strojním zařízením, případně plamenem pomocí exotermických tyčí a kyslíku, betonáž menšího rozsahu, zpevňování a utěsňování objektů, destrukční a rozrušovací práce, vyzvedávání předmětů pomocí potápěčských zvedacích vaků nebo odsávání naplavenin vzduchovým ejektorem.
Potápěčský oddíl má oprávnění pro vedení malých plavidel, pro zásah je ve vybavení oddílu malé plavidlo, vlastní mobilní zdroj elektrické energie, dvoumužná přetlaková dekompresní komora pro pomoc při nehodách potápěčů a pro práci v nepřístupném terénu speciální vozidlo s lanovým navijákem.
Odborná první pomoc
Nepostradatelnou složkou výjezdových jednotek pohotovosti HBZS Ostrava je skupina lékařského výjezdu (výjezdu odborné první pomoci), která vyjíždí samostatně k úrazům v dole i na povrchu a je nedílnou součástí i celého důlního výjezdu báňských záchranářů k likvidaci havárií. Celkem 14 lékařů – báňských záchranářů se podle rozpisu vedoucího lékaře HBZS Ostrava střídá v pohotovostní službě. Pohotovost lékařů na HBZS Ostrava je řešena smluvně. V systému organizace odborné první pomoci je na HBZS Ostrava rovněž zahrnuto 10 zdravotnických záchranářů s kvalifikací báňského záchranáře (DiS). Při zásahu v dole fárají lékaři a DiS do dolu, na místo k postiženému a často na vzdálenější pracoviště i v havarijním stavu, kde mohou být i oni sami ohroženi. Tito lékaři a DiS společně se zaškolenými zdravotníky z řad členů báňského záchranného sboru HBZS Ostrava jsou vždy nadějí pro zraněné pracovníky, že se jim dostane rychlé odborné první pomoci, a to přímo na místě v dole, kde došlo k úrazovému ději.
Při závažnějších úrazech ohrožujících život postiženého je jim k dispozici i vrtulník letecké záchranné služby, který má přistávací plochy vyhrazené na všech dolech a je těmito lékaři přímo z dolu povoláván přes inspekční službu a dispečink HBZS Ostrava k rychlému transportu do nemocnice.
Výcvik, školení, osvěta a fyzická připravenost
Ve dvou kurzech nováčků bylo vyškoleno celkem 25 nových báňských záchranářů. Pro doly OKD, a.s., bylo vyškoleno 18 záchranářů, pro ZBZS Hamr na Jezeře 5 záchranářů a pro ZBZS Libušín 2 záchranáři.
Celkem 36 záchranářů se v roce 2020 zúčastnilo Kurzu kardiopulmonální resuscitace a automatizované externí defibrilace. Kurz KPR/AED (angl. BLS/AED provider) je v řadě evropských zemí považován za standard znalostí a dovedností tzv. first-responderů. Po úspěšném absolvování kurzu obdrželi účastníci certifikát ERC s mezinárodní platností.
Posuzování pracovní způsobilosti z hlediska fyzické připravenosti u báňských záchranářů se provádí na základě spiroergometrického vyšetření (rozšířené preventivní lékařské prohlídky). Podle funkčního zařazení jsou bánští záchranáři rozdělení do 3 skupin. Vedoucí příslušné ZBZS, který vysílá báňské záchranáře na zkoušku fyzické připravenosti, provede zařazení záchranáře do odpovídající skupiny. Bánští záchranáři musí pro podstoupení zkoušky fyzické připravenosti báňského záchranáře splňovat požadavky z hlediska obecné zdravotní způsobilosti a psychické způsobilosti. Dosažení uvedených požadavků se ověřuje v rámci předepsaných preventivních prohlídek.
Jednotlivé skupiny
I. Bánští záchranáři stálého sboru HBZS dělnická profese, bánští záchranáři stálé hlídky ZBZS dělnícká profese
II. Bánští záchranáři dobrovolného sboru ZBZS dělnická profese
III. DP Bánští záchranáři technici HBZS a ZBZS, mechanici HBZS a ZBZS – důlní a zdravotničtí záchranáři s kvalifikací báňského záchranáře, u nichž se předpokládá zásah s použitím pracovního dýchacího přístroje
III. N Bánští záchranáři technici HBZS, bánští záchranáři lékaři a mechanici HBZS, u nichž se nepředpokládá zásah s použitím pracovního dýchacího přístroje (musí splňovat požadavky z hlediska obecné zdravotní způsobilosti a psychické způsobilosti)
Spiroergometrického vyšetření, podle Směrnice ředitele HBZS k provádění ověřování fyzické připravenosti báňských záchranářů v Hornické nemocnici v Karviné – Novém Městě, se v roce 2020 zúčastnilo celkem 498 záchranářů. Nadprůměrného výkonu dosáhlo 5, průměrného výkonu 436 a podprůměrného výkonu 57 záchranářů. Pozitivní skutečností roku 2020 v oblasti spiroergometrických vyšetření je pokračující meziroční pokles spiroergometrických vyšetření, ve kterých byli vyšetřovaní záchranáři podmínečně vyřazeni pro nedostatečnou fyzickou připravenost. Těchto případů bylo v roce 2020 zaznamenáno 42 oproti 60 případům podmínečně vyřazených záchranářů z roku 2019.
Popílkové hospodářství
HBZS zajišťuje za úplatu producentům využití popelovin (produktů ze spalování uhlí) v dolech OKD a na povrchu s komplexním zajištěním tohoto odběru popelovin v množství, která producentům zabezpečí neomezený celoroční provoz. V roce 2020 byl zajištěn odběr a využití celkem 371 068 tun popelovin. Z tohoto množství bylo odvezeno 259 044 tun v autocisternách a 112 024 tun v autosoupravách.
Společnost provozuje 7 technologických zařízení na dolech OKD, a.s., která jsou schválena Krajským úřadem Moravskoslezského kraje, jako zařízení na využití popelovin pro výrobu certifikovaného výrobku „Základková směs HBZS“ a jedno zařízení mobilní.
DIAMO, s. p., o. z. HBZS je vlastníkem 23 certifikátů. V roce 2020 bylo do důlních prostor dolů OKD, a.s., splaveno 75 069 tun popelovin. Na povrchu se uložilo nebo jinak zpracovalo 295 999 tun popelovin.
HBZS rovněž v roce 2020 zajišťovala výrobu popílkových stabilizátů pro sanaci a rekultivaci lokality pískovna Černuc u Velvar a na odvalu Max v Libušíně. Zde jsme od největšího producenta odvezli a uložili na již zmiňovaných lokalitách 202 496 tun popelovin.
V roce 2020 jsme uzavřeli 125 smluv nebo objednávek souvisejících s odběrem popelovin nebo jejich prodejem. Na lokalitu Asanace a rekultivace kalových nádrží Dolu Lazy VI. etapa, která je v provozu od září 2019 bylo v roce 2020 uloženo 54 032 tun popílkového stabilizátu a 4103 tun certifikovaného zásypového materiálu. Celkem zde bylo od začátku provozu již uloženo 64 982 tun materiálu. Tím jsme zajistili plynulost a rovnováhu vývozu popelovin od producentů.
HBZS zajistila v roce 2020 také 6354,24 tun popelovin pro výrobu zpevněných materiálů pro likvidaci hlavních a starých důlních děl zasypáním. Pro ostatní komerční činnost pak bylo využito celkem 43 344 tun vedlejších energetických produktů.
V roce 2021 je naším hlavním cílem hledaní a příprava nových lokalit pro ukládání popelovin a jiných komodit na povrchu, a také podílení se na dalších projektech likvidace důlních děl zasypáním.
Požární prevence
a) V rámci servisní činnosti hasicích přístrojů bylo:
– kontrolováno 11 951 ks, z toho pro OKD, a.s. 5 764 ks,
– dílenské opravy celkem 2 125 ks, z toho pro OKD, a.s. 1 028 ks,
– tlakové zkoušky nádob pro hasicí přístroje CO2 954 ks
– ostatní nádoby pro hasicí přístroje 1 081 ks
– jiné tlakové láhve 160 ks
b) V rámci kontrol požárních hydrantů a příslušenství bylo:
– kontrolováno 6 888 ks, z toho pro OKD 642 ks,
c) V rámci kontrol požárních suchovodů a příslušenství bylo:
– kontrolováno 1 340 ks, z toho pro OKD 190 ks,
d) V rámci preventivních požárních prohlídek bylo:
– provedeno 2 125 kontrol objektů
e) V rámci kontrol nouzového osvětlení bylo:
– provedeno 1 576 kontrol objektů
f ) V rámci kontrol hasicích zařízení v podzemí bylo:
– provedeno 396 kontrol
g) Opakovací periodické 3denní školení (dílenská praxe) na HBZS absolvovali 4 kontroloři PHP z OKD, a.s.
h) Základního školení plničů, opravářů a kontrolorů hasicích přístrojů se zúčastnilo 5 zaměstnanců, doplňovací školení plničů, opravářů a kontrolorů PHP absolvovalo 13 zaměstnanců.
Důlní plynová laboratoř
V roce 2020 byla důlní plynová laboratoř nasazena v měsíci lednu na Dole Paskov při zásypu jámy Staříč III. V rámci investic pak byla na DPL provedena výměna jednoho analyzátoru Maihac.
Stacionární laboratoř
Činnost stacionární laboratoře byla tradičně zaměřena na protizáparovou prevenci, komerční činnost a výrobu cejchovních a srovnávacích plynů.
V měsíci dubnu jsme provedli vypuštění SF6 na Dole ČSM k ověření průtahu větrů v oblasti 402 202 s následným vyhodnocením odběrů vzorků. Celkem bylo provedeno 1 678 Rozborů základních plynů, 354 analýz na chromatografu a 128 analýz pro vyhodnocení SF6. Celkový počet připravených namíchaných směsí plynů 218. Dále bylo provedeno 8 tlakových zkoušek kalorimetrických nádob.
V pohotovostním stavu jsou na HBZS:
Sádrovací agregát EPK 70
Pěnogenerátor TURBEX
Trhací zařízení DARDA
Souprava stojek ZUMRO PROFIX
Speciální pálicí souprava plamenem
Speciální kotoučová pila KATASTROFIK
Veškeré zařízení z pohotovostního skladu těžké záchranářské techniky HBZS je používáno při zdolávání havárií a při preventivní činnosti.
Použitý materiál: „Zpráva o činnosti za rok 2020“, Instrukce ředitele HBZS Rd 2019008
Úprava článku a foto: Svatomír Tošenovský