V letošním roce do 31. března 2021 bylo v rámci pohotovostní služby vyhlášeno celkem 50 poplachů. Lékařský výjezd vyjížděl k úrazům a náhlým onemocněním celkem 39 krát. 11 výjezdů označených jako storno nevyžadovalo zásah pohotovostních čet. Kromě výjezdové činnosti se podílel stálý záchranářský sbor i na další zásahové, asanační a komerční činnosti.
25. a 26. ledna na základě objednávky byla provedena kontrola a fotodokumentace podzemních prostor a povrchových objektů břidličného hlubinného Dolu Lhotka u Vítkova. První den kontroly přes zabezpečené a uzamčené kovové dveře se vstupovalo do dolu. Ústí chodby pak pokračovala krátkou chodbou čtvercového profilu vyztuženou betonovými prvky, za kterou již chodbu tvořila břidlice. Ostění chodby tvořila původní hornina. Odvod vody probíhala odvodňovacím kanálem po počvě důlního díla, který byl místy zanesen a počva byla mírně zatopená, ale schůdná. Prohlídka dále pokračovala slednou chodbou kolem jednotlivých přístupných komor k bývalému skladu výbušin, kde proběhla detailní prohlídka s cílem posouzení vhodnosti znovu využití těchto prostor v budoucnu.
Ve druhém dni byla provedena kontrola stavu výstroje jámy Lhotka za pomoci lezecké techniky UCL (trojnožka, naviják s lanem, OOPP a zajišťovací zařízení Rollgliss). Při této kontrolní činnosti byla provedena fotodokumentace s video -záznamem. V obou dnech kontroly byly odebrány vzorky ovzduší mokrou cestou v místech určených objednatelem. Tento důl byl určen jako neplynující v souladu s §116 vyhlášky 22/1989 Sb. Naměřené hodnoty složení plynů multifunkčním detektorem byly: CH4 – 0,0%, CO2 max – 0,06%, O2 – 20,9%, CO – 0 ppm. Prohlídkou účelových povrchových staveb dolu bylo zjištěno, že tyto stavby již neplní svou původní funkci. Diamo, státní podnik, odštěpný závod HBZS doporučuje budovy nepoužívat, provést jejích stržení a následnou demolici. Objednávateli práce byla vypracována a předána zpráva i s fotodokumentaci.
Po novém roce pokračovaly práce na výstavbě splaškové kanalizace v hlavní části městského obvodu Plesná, Nová Plesná a Stará Plesná. Na této stavbě za pomoci hydraulického trhacího kladiva DARDA pracovali a po dobu výstavby budou pracovat bánští záchranáři HBZS Ostrava na rozrušování pevné horniny kamene v místě stavby, kde nesmí být použito k tomuto účelu trhavin.
Koncem ledna měl proběhnout pravidelný zimní výcvik potápěčů pod ledem na Žermanické přehradě. Toto cvičení vždy simuluje ponory v prostředí bez možnosti vynoření, což mnohdy vytváří pro naše potápěče podzemní důlní dílo. Opatření v nouzovém stavu nedovolilo tento výcvik uskutečnit, ani přesunout na jiný termín.
V rámci výuky za přísných hygienických opatření a testů probíhalo na HBZS pravidelné školení báňských záchranářů v dýmnici. Celkem 399 záchranářů si splnilo povinnosti záchranáře v daném čtvrtletí. 25. února proběhlo periodické školení četařů ZBZS podle vyhlášky ČBÚ č. 447 2001/Sb., § 25 odst. 1.
Lezci 20. března při plánovaném nehavarijním zásahu provedli ve třech směnách čištění ŠPV na Dole ČSM – Sever (mezi 6. a 7. patrem) za pomoci lezecké techniky Kendler.
26. března v nočních hodinách zasahovali naši záchranáři na lokalitě Dolu ČSA. V oblasti důlního pole Doubrava, v porubu 22 4054, kde hrozilo po ukončení těžby k zatopení důlního díla vodou a následnému znepřístupnění větrání na PVP. Rozhodnutím VLH bylo doporučeno uzavření tohoto porubu pomocí tří výbuchuvzdorných hrází. Uzavírku prováděly čety HBZS Ostrava společně s četami ZBZS Dolu ČSA. Porub byl uzavřen hrázemi H1, H2 a H3 pomocí poklopů průměru 800 mm, na celkem šesti průlezových lutnách.
Z důvodu nepříznivého vývoje nemoci Covid-19 a rostoucímu počtu nakažených v ČR probíhalo nadále na stanici pravidelné testování sloužících záchranářů v pohotovostní službě. Od 12. března 2021 začalo testování všech zaměstnanců HBZS Ostrava antigenními testy jedenkrát za týden, které vyplynulo z nařízení vlády ČR.
Autor článku: S. Tošenovský