V souladu se služebním řádem HBZS Ostrava, dle Vyhlášky ČBÚ č. 447/2001 Sb. o báňské záchranné službě se ve dnech 14. – 18. 9. 2020 uskutečnilo školení a výcvik četařů – lezců, školitelů a mechaniků lezecké techniky.
Cílem tohoto školení a výcviku je obnovení nebo získání odborné způsobilosti a akreditace pro:
– seznamování záchranářů – lezců s používáním osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) proti pádu, slaňovacích a záchranných zdvihacích zařízení.
– provádění periodických prohlídek a zkoušek funkce OOPP proti pádu, slaňovacích a záchranných zdvihacích zařízení pro mechaniky lezecké techniky.
Toto pravidelně se co dva roky opakující školení a výcvik se dle původního plánu mělo uskutečnit v květnu tohoto roku. Z důvodu sílící pandemie coronaviru a následně vyhlášeného nouzového stavu, bylo školení přeloženo na září. A podařilo se ho nakonec uskutečnit !!! Zúčastnili se ho technici, mechanici, lékaři, četaři a záchranáři OKD, HBZS, a.s., a dále záchranáři lezci ZBZS lokality Útlum Jih, ZBZS Dolní Rožínka, ZBZS Hamr na Jezeře a ZBZS Odolov. Celkem toto školení absolvovalo 38 záchranářů lezců.
Odborné zajištění průběhu teoretického školení a praktického výcviku bylo realizováno společností KOMET – CZRE, s.r.o. a HBZS Ostrava. Hlavním školitelem a instruktorem kurzu byl Miloslav Cvejn, zástupce firmy KOMET.
První den, po registraci účastníků, bylo ve velkém sálu HBZS pomoci audiovizuální techniky zahájeno teoretické školení, které se konalo podle:
– Osnovy základního a opakovacího školení osob odborně způsobilých k seznamování uživatelů s používáním OOPP proti pádu, slaňovacích a záchranných zdvíhacích zařízení.
– Osnovy základního a opakovacího školení osob odborně způsobilých k provádění prohlídek a funkčních zkoušek OOPP proti pádu, slaňovacích a záchranných zdvíhacích zařízení.
– Služebního řádu HBZS Ostrava ve všech bodech, které mají vztah k práci ve výškách a nad volnou hloubkou (lezecká část).
– Vládního nařízení č. 362/2005 Sb., Zákona č. 309/2006 Sb. a souvisejících ČSN EN, včetně instruktážních videofilmů „Bezpečná práce ve výškách a nad volnou hloubkou“ a „Záchranné a speciální činnosti ve výškách a nad volnou hloubkou“
– školení první pomoc (PNP)
Další tři dny výcviku byly věnovány praktickému cvičení. Záchranáři lezci byli rozděleni do tří skupin a průběžným střídáním lokalit si všichni zúčastnění předávali nově získané postřehy a zkušenosti. Ověřili si znalosti a poznatky ze všech způsobů lanové a uzlové techniky.
Lokality určené pro praktický výcvik byly zvoleny tak, aby umožňovaly procvičovat zažité lezecké postupy (prostory dýmnice) a také improvizovat a zkoušet nové simulace skutečných zásahů v terénu:
– prostory dýmnice v objektu HBZS Ostrava
– areál bývalého dolu Barbora (lesní porost a studna o průměru cca 3 m a hloubky 15 m.)
– těžní skipová věž bývalého dolu František v Horní Suché (bývalá strojovna – jeřábový portál)
Osnova praktického výcviku:
– zajišťování lezce při zásahu na základně a při lezení
– aplikace horolezecké techniky při zajišťování a evakuaci
– spouštění a vytahování lezce za použití záchranných zdvíhacích zařízení (např. R 300, KENDLER)
– evakuace postiženého za použití záchranných zdvíhacích zařízení a improvizovaných systémů horolezecké techniky (vertikální a horizontální poloha)
– evakuace postiženého za použití slaňovacího přístroje (vertikální a horizontální poloha)
– evakuace a sebe evakuace s nasazeným dýchacím přístrojem
– praktický výcvik v terénu
– praktická ukázka nové evakuační a záchranné techniky
– improvizace při lezecké činnosti
V průběhu výcviku vykonávali postupně funkci instruktorů četaři s kvalifikací lezce – instruktora (kteří úspěšně splnili požadavky testů a pohovorů v roce 2018), a to pod dozorem vedoucího instruktora praktické části. Mechanici vykonávali svou funkci u přidělených čet s odpovědností za bezpečný stav OOPP proti pádu, slaňovacích a záchranných zdvíhacích zařízení.
Časový harmonogram školení byl sestaven tak, aby umožnil teoreticky v učebně a prakticky na jednotlivých cvičebních lokalitách zdokonalování záchranářů lezců v oblasti průmyslového lezectví:
Technické prostředky pro zásahy ve výškách a nad volnou hloubkou
a) horolezecká technika a její základy
b) speciální technika
c) technické podmínky a návody pro používání POZ záchranné a evakuační techniky
Taktika a metody záchranných prací
a) lezecká
b) evakuační
c) kombinovaná (dýchací technika)
Řízení záchranných a evakuačních zásahů
a) zásahový řád
b) rozbor mimořádných událostí a akcí ve výškách a nad volnou hloubkou c) užití techniky
d) výměna zkušeností z lezeckých akcí a zásahů
e) technické novinky lezecké techniky
Bezpečná práce ve výškách a nad volnou hloubkou
a) tepelná, chemická a mechanická odolnost POZ
b) zkoušky a certifikace POZ
c) pevnostní a fyziologické zkoušky
d) legislativní předpoklady a požadavky
Záchranná a evakuační technika
a) výcvik záchranné a evakuační techniky
b) kombinace technik
c) používání záchranné a evakuační techniky
Školení a výcvik lezce-záchranáře
a) zdravotní a psychická způsobilost pracovníka
b) uživatelé POZ ( základní a opakovací školení )
c) poskytnutí první pomoci (zdravověda a zásad první pomoci)
d) vyprošťování
Eliminace rizik pádu
a) POZ
b) záchranné a evakuační
c) ochranné a záchytné konstrukce
Rizika pohybu na skalních stěnách
a) vliv počasí, oblečení, orientace, pohyb, atd.
b) záchranné a evakuační vybavení pro skály
c) záchytné body na skalách
d) záchrana osoby z visu lana
Periodické prohlídky a zkoušky pro mechaniky
a) metody zjišťování poškození OOPP
b) ověřování stavu funkčnosti
c) důvody k vyřazení
d) možnost opravy
Pátý, závěrečný den školení bylo na programu provedení praktických a teoretických zkoušek všech absolventů výcviku. Zkoušky sestávaly nejdříve absolvováním testů z příslušné legislativy a následně provedenou ústní zkouškou před zkušební komisí.
Při závěrečném vyhodnocení byly předány úspěšným absolventům školení akreditace opravňující působit ve sboru průmyslových lezců jako četař – lezec, instruktor a zároveň osoba pověřena k seznamování uživatelů s používáním OOPP proti pádu, slaňovacích a záchranných zdvihacích zařízení.
Toto školení splnilo svůj cíl. Mělo velký význam při společném setkání lezeckých odborníků z více organizací, u kterých došlo především k výměně praktických zkušeností při záchranné práci na laně. Umožnilo nasimulovat havarijní situace, ke kterým by mohlo dojít v průmyslu, při přírodních katastrofách, nebo v neposlední řadě při volnočasových aktivitách. A především umožnilo zvýšit šance lezecké skupiny při záchraně života postižených a posílit bezpečnost zasahujících záchranářů při haváriích jakéhokoliv druhu.
Autor článku: Ladislav Hϋbner