V tomto článku chci vzpomenout na všechny novodobé báňské záchranáře, kteří tomuto povolání, nebo profesi po listopadu 1989 věnovali převážnou část svého pracovního života.
V dějinách se uvádějí jména slavných státníků, politiků,vojevůdců a osobností, kteří vytvářeli naší i světovou historii. Ale já mám na mysli ty „pěšáky“, bez kterých by nebylo slavných vítězství ani úspěchů. Byli to právě oni, kteří často nasazovali své vlastní životy. Základ dnešní firmy OKD vznikl po druhé světové válce. Tehdy bylo znárodněno šest těžařských společností ve Slezsku a na Severní Moravě. Vznikl národní podnik Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly Ostrava. Později se z něj stal Kombinát OKD a pak státní podnik OKD. V té době se jednalo o 32 dolů.
Po listopadu 1989 fungovalo v revíru 13 šachet a OKD zaměstnávaly 104 000 lidí. Pak přišlo uzavírání neefektivních provozů doprovázené propouštěním. Ještě v roce 1992 měly OKD přes 72 000 zaměstnanců a o dva roky později pracovalo v 9 dolech asi 50 000 lidí. Nyní OKD,a.s. zaměstnává v dolech i se zaměstnanci dodavatelských firem zhruba 8 500 lidí. Před sametovou a ještě nějaký ten rok po sametové revoluci bánští záchranáři museli ukončit svou profesní činnost v pětačtyřiceti letech svého života.
Nový směr z hlediska fyzické připraveností a posuzování pracovní způsobilosti pro báňské záchranáře dalo spiroergometrické vyšetření, na základě kondice jednotlivce pro danou pracovní a věkovou skupinu. Dosažení požadavků se ověřuje v rámci předepsaných preventivních prohlídek. Všichni bánští záchranáři HBZS a ZBZS v obvodu působnosti HBZS, mají povinnost prokazovat dostatečnou fyzickou připravenost podle ustanovení § 18 odst.4 a) vyhlášky Českého báňského úřadu č. 447/2001 Sb o báňské záchranné službě pro plnění úkolů v báňské záchranné službě nejméně jednou za 12 měsíců. Spiroergometrie je funkční zátěžové vyšetření testující výkonnost kardiovaskulárního systému u zdravých i nemocných analýzou zátěžového EKG záznamu a plicních funkcí. Provádí se na speciálním přístroji – spiroergometru, což je kombinace rotopedu s připojeným EKG, tlakoměrem a analyzátorem vydechovaného vzduchu propojeného s pacientem ( záchranářem ) hadicí s maskou. Kromě zátěžového vyšetření musí báňský záchranář splňovat požadavky z hlediska obecné zdravotní způsobilosti a psychické způsobilosti.
Činnost báňských záchranářů při záchranářských akcích organizuje a řídí velitel báňského záchranného sboru. Většinou dává příkazy přes velitele základny k plnění úkolů záchranářským četám, vedených jejich četařem. Četař je bezprostředně nadřízen všem členům čety. Záchranáři v četě musí neodkladně, rychle, bezpečně a přesně plnit úkoly, které jim byly uloženy. Právě při plnění svěřených úkolů se projeví jak pracovní schopnosti, tak i charakterní vlastností jedince. Při zásahu v nedýchatelném, nebo zdraví škodlivém prostředí platí dvojnásob vzájemná spolupráce, komunikace a pomoc. I záchranář je jenom člověk, kterému se může stát úraz při plnění svěřeného úkolu. Většina záchranářů následkem pracovního úrazu skončila na tzv. rentě. Ostatním záchranářům, kteří se „dožili“ zaslouženého důchodu patří právě tento článek s velkým PODĚKOVÁNÍM za odvedenou prací, za plnění mnohdy nelehkých úkolů při záchraně životů, majetku,poskytování první pomoci při úrazech a náhlých onemocnění. Na vlastní kůži jsem nejednou cítil tíhu odpovědnosti za vydané příkazy, při plnění svěřených úkolů, za bezpečné provedení požadované práce a celkový úspěch akce.
Dnes jako záchranář s třicetiletou praxí vidím, že doly OKD mají svou životnost spočítanou. V dubnu 2018 převzal akcie OKD státní podnik Prisko za téměř 80 milionu korun. Stát rovněž schválil pro výpomoc OKD půjčku , ale průběžně probíhaly (a stále probíhají) také jednání s vládou o možnostech ukončení těžby v našem regionu. Analýzy počítaly jak s rokem 2024, tak s rokem 2030. Ale v důsledku Novodobí záchranáři protiemisní politiky v Evropě (zdražování emisních povolenek), i nízké ceny energetického uhlí, o které ve vyspělém světě klesá zájem, vláda ČR uvažuje o urychleném zavření dolů OKD nejpozději do konce roku 2022. Rychlý útlum dolů může ohrozit hutní firmy v našem kraji. Kromě vlastních zaměstnanců jsou s činností OKD nepřímo spojeny tisíce dalších pracovních míst. Jen pro informovanost, nedaleké Beskydy skrývají odhadem až 1,6 miliardy tun černého uhlí v dobývacím prostoru 63 km2. Koncem 70 let minulého století bylo rozhodnuto o vybudování černouhelného dolu ve Frenštátě. Těžba zde ale nebyla nikdy zahájena. Nyní je důl zakonzervován a provozování tohoto dolu je otázkou budoucností (nikdy neříkej nikdy), ale poslední aktuální zprávy hovoří o likvidací staveb na povrchu a zasypání dvou jam.
Pracovní podmínky a práce v dole patří mezi ty nejtěžší. Úrazy, ale i náhlá onemocnění, geomechanické jevy, požáry, průtrže plynů i uhlí a rovněž zásahy ve výšce, nebo nad volnou hloubkou, bývají často důvodem zásahu báňských záchranářů v podzemí , nebo na povrchu v obvodu působnosti. Bánští záchranáři jsou ale také schopni zasáhnout i pod vodní hladinou. Závěrem mi dovolte napsat přání a zároveň položit otázku vládě ČR, která by měla posoudit, zda vynaložené prostředky na pomalejší útlum OKD nejsou nižší než náklady na rychlé uzavření dolů. Ukončením těžby černého uhlí asi ušetříme pár miliard korun, ale třeba stovky miliard budeme potřebovat na dovoz uhlí ze zahraničí.
S hornickým pozdravem „ZDAŘ BŮH.
Autor článku: Svatomír Tošenovský