Stejně jako každý rok, tak i letos se uskutečnil v týdnu od 26. 6. do 3. 7. 2020 letní výcvik báňských záchranářů – potápěčů a mechaniků na zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích.
V tu dobu byla složitá situace koronaviru v revíru OKD, kdy veškeré povinné pohotovosti na HBZS Ostrava za záchranáře ze závodních záchranek museli držet naši kluci. Ti drželi pohotovost každých čtrnáct dní a personálně udržet tento stav nebylo snadné. K tomu ještě uvolnit na výcvik třináct záchranářů – potápěčů, tři techniky, čtyři mechaniky a každý výcvikový den obsadit lékařem, s kvalifikací potápěče, byl nadlidský výkon pro naše směnové techniky. Ještě týden před výcvikem nebylo jisté, zda opravdu odjedeme na lom v Heřmanicích. Přes veškeré úskalí se podařilo obsadit veškeré pohotovosti a my jsme mohli odjet na povinný letní výcvik. V letošním roce se bohužel nemohli společného cvičení zúčastnit potápěči ze ZBZS ČSA a ZBZS ČSM Jih, kteří jsou členy naší skupiny pro zvýšený výskyt Covid 19 na jejich lokalitách. Jediní potápěči, kteří jsou zařazeni do skupiny potápěčů HBZS Ostrava a zúčastnili se společného výcviku, byli záchranáři ze ZBZS Odolov.
Letošní výcvik byl v jedné věci specifický, a to tím, že jsme se museli izolovat od ostatního okolí, což nebylo nikdy zvykem. Letní výcviky byly vždy naplánovány v součinnosti ostatních složek integrovaného záchranného systému jako je PČR a jinými, kteří se rádi na naše výcviky přijeli podívat. S těmi jsme pak společně cvičili, poznávali jsme nové trendy, techniku a vzájemně si předávali své zkušenosti. Z toho důvodu jsme pojali letošní výcvik, jako náš výhradní trénink s naší novou technikou, která byla zakoupena v rámci investičního nákupu potápěčské techniky pro rok 2020.
Výcvik začal v pátek transportem veškeré potápěčské techniky z HBZS Ostrava do Svobodných Heřmanic, kde se zřídila základna v ubytovně potápěčů KSP Krnov. Denní program vždy začal ranním briefingem, kde vedoucí výcviku zadal jednotlivým skupinám námět cvičení daného dne, po provedené lékařské prohlídce potápěčů zda jsou schopní ponoru a nemají příznaky Covid 19, došlo k přesunu na lom a samotnému výcviku. Odpolední volný čas záchranáři věnovali studiu potápěčské techniky a sledováním prezentací, které pro ně připravili četaři a lektoři. Náročnou práci měli v odpoledních hodinách naší mechanici, kteří museli připravit potápěčskou techniku na následující ponorový den a řádně techniku vydezinfikovat. Práce pracovního potápěče je velice rozmanitá a ve většině případů spočívá v práci s nulovou viditelností, proto je zapotřebí mít všechno důkladně natrénované. V průběhu celého výcvikového týdne se všichni zúčastnění seznámili s veškerou technikou a vybavením, kterou HBZS Ostrava disponuje.
Na závěr týdne nás opět čekal náročný transport veškeré techniky do Ostravy a závěrečné zhodnocení letního výcviku. Dva letošní nováčci byli zasvěceni do problematiky pracovního potápění a zkušení potápěči si osvěžili jim již známé vědomosti. Jediným nedostatkem letošního letního výcviku potápěčů byla absence kolegů z ostatních složek integrovaného záchranného systému. Při letošním výcviku jsme napotápěli při 68 ponorech průměrně 37 minut na ponor v průměrné hloubce 25 metrů, s maximální hloubkou 33 metrů.
Autor článku: Petr Zielinski