Tý d e n n í pohotovostní služba na Hlavní báňské záchranné stanici pro báňské záchranáře je velmi psychicky náročná. Patří k tomu týdenní odloučení od rodiny a být neustále připraven k výjezdu, který může být v kteroukoli hodinu.
Záchranáři během osobního volna (ale, jsou v pohotovosti na určeném místě, které nemohou opustit) svůj volný čas věnuji sportovnímu vyžití, kdy mají možnost si zahrát tenis, hokejbal, nohejbal, nebo fotbal v nafukovací hale, nebo si jít zacvičit do „fitness“, kde mají kromě činek k dispozici i běžící pás, orbitrek, cyklotrenažer , vířivou vanu, nebo si prostě mohou na pokojích v klidu číst knihu.
Velmi oblíbená je mezi záchranáři ale návštěva „Sauny“, která se nachází v prostorách Hlavní báňské záchranné stanici. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a je vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně máme elektrické topné těleso, které vyhřeje místnost na teplotu i přes 100°C. Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je velmi příjemné a relaxující. Unavené svaly se uvolňují a stresovaný mozek se zklidňuje, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky, jako jsou endorfiny (hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí a tlumí bolest).
Není žádná doporučená doba, po kterou se máme v sauně vyhřívat. Je nutno dbát na pocity pálení nosu a kůže obličeje a zvýšeného pocitu horka, obvykle k němu dochází po 10 minutách podle teploty vzduchu sauny. Sauna je druhem termoterapie, tedy léčebné metody, která využívá příznivé účinky mírného přehřátí tkání nebo celého organismu. Klinické studie ukázaly, že sauna může snižovat hladiny cukru u diabetiků, posilovat srdce a tím bránit jeho selhání u kardiaků, dále zlepšovat prokrvení organismu a v neposlední řadě příznivě působí na psychiku člověka.
A jak se správně saunovat?
Před prvním vstupem do potírny se umyjte mýdlem a řádně osprchujte. Než vstoupíte do potírny, tak se řádně osušte. Do sauny si vezměte prostěradlo (žádné oblečení ani plavky) na které si sednete, nebo lehnete a nezapomeňte na masážní houbu nebo kartáč. V sauně je doporučené dýchat ústy, suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy. Při pocení si masírujte povrch těla. Po 10 minutách vyjděte z potírny, opláchněte se pod sprchou a následně se ochlaďte v bazénku se studenou vodou, pokud možno i s hlavou. Proceduru teplo, chlad opakujte třikrát, aby sauna měla účinek. Při saunování je důležité hodně pít, nejlépe čistou vodu, ale i minerálku, džus, chladný čaj. Naprosto nevhodný je alkohol, dále do sauny by neměli chodit osoby s onemocněním srdce, nebo ti kteří požili alkohol.
Tak na brzkou shledanou v sauně páni záchranáři. „Zdař bůh“.
Autor článku: Jan Šulej – VVaT HBZS Ostrava