Je mou příjemnou povinností z pozice své funkce již po desáté napsat tento novoroční sloupek, i když tentokrát jej píšu s určitou lítostí. Protože než vám popřeji do nového roku 2020, musíme si připomenout nejdůležitější události roku 2019.
A loňský rok z hlediska naší profese báňských záchranářů byl jednoznačně ovlivněn mimořádnou událostí ze dne 20. 12. 2018, kdy došlo k výbuchu v Dole ČSM v oblasti 29. sloje. Je mi líto, že vám to připomínám, ale událost, která měla na svědomí 13 lidských životů, tu už nevymažeme ze svých vzpomínek a ani nemůžeme. Je naší povinností nezapomínat na riziko hornického povolání, z kterého jsme my, všichni báňští záchranáři, vzešli. Každý báňský záchranář je původním povoláním horník a dobře ví, co toto povolání znamená. A když vyjíždíme ze stanice HBZS k úrazům, či mimořádným událostem, někde v podvědomí každého báňského záchranáře je pomoci svému kolegovi, protože si přesně uvědomuje, jak jemu v té dané situaci je, a že spoléhá teď právě jen na něj. Bohužel v případě mimořádné události ze dne 20. 12. 2018 se jednalo již o řešení následku po této tragické události. Jen pro vaši informaci, následné zpřístupňování postižené oblasti 29. sloje v Dole ČSM mělo čtyři etapy a celá tato akce trvala do 11. 5. 2019, kdy bylo vyproštěno tělo poslední třinácté oběti a následně byly dne 22. 5. 2019 ukončeny záchranářské akce a byly zahájeny práce v civilním režimu.
Celkem bylo do záchranářských akcí nasazeno téměř 400 báňských záchranářů, kteří odpracovali v dole 26 444 hodin. V každém případě se jednalo o mimořádné fyzické, ale i psychicky náročné záchranářské akce.
A jak jsem řekl na společném vyhodnocení této akce, na kterou byli přizvání všichni zasahující záchranáři, která se konala 7. září 2019 v Dole ČSM, jsem hrdý na všechny báňské záchranáře, kteří v Dole ČSM v oblasti 29. sloje zasahovali.
Co se týká běžného provozu na stanici HBZS v Ostravě, vyjeli jsme vloni celkem 238x, z toho celý důlní výjezd 7x, k řešení úrazů, důlních nehod a mimořádných událostí. Ve všech případech se opětovně potvrdila výborná spolupráce se zaměstnanci jednotlivých důlních závodů.
V průběhu roku došlo k výměně tří výjezdových Fordů HBZS v Ostravě za nová vozidla a do výjezdu přibylo i čtvrté vozidlo se speciální lezeckou, vyprošťovací a požární technikou.
V loňském roce jsme taktéž nahradili v jednotlivých dolech OKD celkem 5 000 ks sebezáchranných přístrojů typu OXY K 50–S, kterým končila užitná doba, novými přístroji typu 1PVM KS. A v letošním roce bude tato výměna dokončena.
Také byl konečně vydán nový Služební řád HBZS v Ostravě s platností od 6. 9. 2019. V roce 2019 pak přibylo do našich řad 59 nových báňských záchranářů a já jsem rád, že i když není zrovna budoucnost hornictví v nejlepší kondici, o profesi báňského záchranáře je stále zájem. Protože profese báňského záchranáře bude potřebná nejen, dokud bude v provozu poslední důl, ale i poté. A události, které jsem popisoval v úvodu tohoto sloupku, tomu dávají ještě větší význam. Podle poslední informace jednotlivých Hlavních báňských záchranných stanic je v České republice cca 1 000 báňských záchranářů, z nichž víc jak 700 je v obvodu působnosti HBZS Ostrava.
Ale teď již konečně k tomu, co se rozhodně píše příjemněji, a to je novoroční přání. Vám všem přeji, bez ohledu na to, jestli jste zaměstnanci HBZS nebo pracujete na kterémkoli důlním závodě v OKD v jakékoliv funkci, ať je rok 2020 pro vás i vaše nejbližší rokem prožitým ve zdraví a pohodě.
Ing. Josef Kasper, ředitel HBZS