Archivně doložené dolování v lokalitě Odry – Nový svět, ve které se nachází také Flascharův důl (FD), lze datovat do 80. let 19. století. Toto rozsáhlé důlní dílo, kde se těžila břidlice, bylo dle dostupných historických dat zcela opuštěno na počátku 20. stol.
Od té doby bylo uzavřené a přístupné pouze pro samozvané speleology a montánní badatele. V minulých letech se vedení obce Odry rozhodlo toto dílo zpřístupnit veřejnosti a zažádalo stát o dotaci, která mu byla poskytnuta. Zajištění prací na zpřístupnění díla vyhrála fy. EREBOS – podpovrchová výstavba s.r.o, Malé Svatoňovice, která zde již téměř rok pracuje. Součástí zpřístupnění podzemí tohoto rozsáhlého a zajímavého důlního díla je vybudování lezního oddělení v komíně mezi štolou Nový svět „B“ a Nový Svět „C“, který v minulosti zajišťoval a v současnosti opět zajišťuje vedení důlních větrů. Toto propojení dvou pater FD nabídne návštěvníkům vstup do dolu spodním patrem a výstup z dolu vrchním patrem.
V rámci této zakázky jsme byli osloveni s poptávkou na lezecké práce v podzemí FD, kde plánovaným rozsahem prací bylo zjistit aktuální stav větracího komínu, vybudování ochranného ohlubňového povalu a odstranění zvětralé horniny v celém profilu tohoto 20 m hlubokého a 2,5 x 2,5 m širokého svislého důlního díla.
V době, kdy byly zahájeny práce na zpřístupnění podzemí FD firmou EREBOS, byl přístup ke komínu možný pouze ze štoly Nový Svět „C“, tj. ze spodní štoly. Přístup ze štoly Nový Svět „B“ nebyl možný z důvodu rozsáhlého závalu, zjištěného cca 15 m od ohlubně svislého díla. V prvním čtvrtletí tohoto roku byl zával odstraněn a místo závalu zajištěno TH výztuží (LB3), která byla posléze v celém profilu „zamaskována“ dobovým způsobem (tj. vyskládáním vyztužené části chodby břidlicí s klenbovým stropem). Přístup ke komínu byl volný a nic nebránilo k návštěvě díla pracovníkem ZBZS Odolov, který se domluvil s vedoucím stavby na přesném postupu a rozsahu zakázky a podmínkách pro zahájení prací. Jednou z hlavních podmínek pro objednatele bylo zajistit dostatečně pevný kotvící bod, jehož pozice byla přesně určena pracovníkem odolovské záchranky.
V termínu 22. – 24. 7. 2019 nastoupila 3členná četa záchranářů – lezců ZBZS Odolov na domluvené práce. Lezci, jištěni na zhotoveném hlavním kotvícím bodě, mohli pomocí tzv. postupového jištění, kdy byly postupně zavrtávány ocelové kotvy lepené na chemickou kotvu – po obvodu díla (celkem postupně instalováno 6 kotevních bodů), začít s požadovanými pracemi. Aby mohl být vybudován provizorní poval na ohlubni díla, museli záchranáři rozmístit a zabudovat tři válcované ocelové profily I 140 přes profil díla. Na profily byly volně položeny fošny, čímž vznikl potřebný pracovní poval, který umožnil pohodlný a bezpečný přístup k vytvoření lanových přístupů do celého profilu svislého důlního díla. Přibližně 20 m hluboký prostor komínu byl zkontrolován, vyčištěn a následně ve čtyřech domluvených hloubkách zaměřen a zdokumentován. Zaměřením díla bylo zjištěno, že dílo není osově souměrné a šířka profilu je v různých hloubkách odlišná, což poměrně dost ztíží vystrojení komínu plánovaným lezním oddělením.
Po ukončení lezeckých prací byl na ohlubni díla vybudován pevný dřevěný poval (fošny tl. 5 cm odsazené 2,5 cm, s ohledem na zachování průchozího větrního proudu) s kontrolním oknem 0,6 x 0,6 m. Tímto byly práce na zakázce ukončeny a předány objednateli. Celkem bylo odpracováno cca 90 hodin se zajištěním nad volnou hloubkou.
Práce proběhly dle požadavku objednatele a bez mimořádné události.
Autor článku: Martin Dvořák, ZBZS Odolov