V brzkých ranních hodinách dne 4. srpna 2019 požádali zástupci HZS Jihomoravského kraje Závodní báňskou záchrannou stanici Libušín a Hlavní báňskou záchrannou stanici Hodonín o pomoc při vyproštění muže, zavaleného ve studni ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Hasiči na místě zasahovali již od odpoledních hodin předešlého dne, kdy jim byla mimořádná událost ohlášena.
K neštěstí došlo při čištění historické studny u rodinného domu v souvislé zástavbě obce. Ústí studny, původně umístěné na dvoře, bylo při pozdějších stavebních úpravách překryto přístavbou zimní zahrady, v jejíž podlaze byl ponechán vstupní otvor. Studna byla údajně hluboká deset až jedenáct metrů, měla kruhový profil o průměru přibližně 1,5 metru, její stěny byly zřejmě jen z „nasucho“ vyskládaných kamenů, protože pojivo mezi nimi nebylo patrné. V době zásahu byla studna přístupná spojovací chodbičkou ze sklepa domu.
Při čištění studny, které s pomocí kalového čerpadla prováděl svépomocí syn majitele objektu, došlo pravděpodobně (nikdo jiný kromě postiženého v tu chvíli na místě přítomen nebyl) k náhlému zborcení kamenné výztuže na západní stěně studny od ohlubně do hloubky přibližně 4 metrů, destrukci a pádu betonových prvků, které studnu překrývaly a k sesuvu písčito-jílových zemin, ve kterých byla horní část studny vyhloubena. V době příjezdu hasičů byla studna tímto materiálem zasypána od hloubky cca 6 metrů, celkem pak bylo v průběhu zásahu, který trval 57 hodin, vytěženo přibližně 10 m3 suti.
Bylo zřejmé, že postižený nemohl zával přežít i s ohledem na úroveň hladiny vody na dně studny. Smyslem zásahu tedy bylo vyprostit tělo oběti, ale současně minimalizovat riziko ohrožení života a zdraví zasahujících záchranářů.
Hasiči provizorně zajistili volný prostor ve studni konstrukcí z dřevěných prvků (hranoly, fošny) a kovových pneumatických rozpěr PARATECH a na místo povolali sací bagr, s jehož pomocí začali suť postupně odtěžovat. V době příjezdu záchranářů ZBZS Libušín byla vybudována pomocná konstrukce do hloubky cca 6 m a materiál odstraněn do hloubky cca 8,5 m.
V tu chvíli byly práce přerušeny, protože v dosažené hloubce suť obsahovala velké kusy betonových prvků, které bylo nutno rozbít a odstranit. Velitel zásahu se však obával nestability vybudované zajišťovací konstrukce, zvláště v souvislosti s otřesy, způsobenými sacími hadicemi.
Po příjezdu na místo záchranáři ZBZS Libušín posoudili situaci a stav prací a po dohodě s velitelem zásahu navrhli další postup.
Bylo třeba především zajistit stropní prostory, vzniklé na úrovni původní ohlubně studny pod podlahou přístavby. Hasiči se ve snaze o rychlý postup k postiženému zabývali pouze postupným budováním zajišťovací konstrukce směrem do hloubky, ale ze stropu dál hrozil pád sutě z navážky, na které byla podlaha založena. Záchranáři proto vybudovali umělý dřevěný strop.
Dále bylo nutno vyplnit volný prostor, vytvořený na západní stěně studny po uvolněné zemině. Ten hasiči částečně zajistili vzduchovými vaky, ale stále hrozila další destrukce kamenné výztuže a sesuv hornin. K vyplnění volné prostory byla využita dřevitá vlna, kterou hasiči operativně zajistili a dopravili na místo zásahu. Tímto materiálem je možno v kombinaci s dřevěnými opěrnými prvky rychle a spolehlivě vyplnit i relativně velký prostor.
K zajištění dalšího bezpečného postupu bylo současně nutno nahradit chybějící pojivo v nejvíce narušených partiích kamenné vyzdívky. K tomu záchranáři použili osvědčenou stavební pěnu, která po aplikaci nabývá na objemu a spolehlivě slepí jednotlivé kameny k sobě. Pěna pak byla průběžně využívána i k utěsňování rizikových spár při dalším postupu do hloubky, protože v souvislosti s čerpáním přitékající vody hrozilo vymývání jemnozrnného materiálu zpoza stěn studny a jejich destrukce.
Studna měla kruhový profil o průměru zhruba 1,5 metru, hasiči však od počátku začali budovat zajišťovací konstrukci pouze v jeho části (při západní stěně) s půdorysnými rozměry cca 1 x 1 metr, které se navíc s postupem do hloubky ještě mírně zmenšovaly. To vyvolalo jednak nutnost dodatečné instalace dalších rozpěrných prvků mezi stěny studny a vybudovaný úsek konstrukce, ale také výrazně omezený pracovní prostor při dalším postupu do hloubky. Ve stísněném prostoru tak mohl pracovat vždy pouze jeden člověk.
Původně zvažovali záchranáři, že prostor mezi východní stěnou studny a vybudovanou zajišťovací konstrukcí také vyplní dřevitou vlnou, nakonec ale problém vyřešili prkny opřenými o stěny a dřevěnými rozpěrami. Celou vybudovanou konstrukci poté záchranáři zpevnili – zesílili propojením jednotlivých prvků, rozepřeli pomocí dřevěných rozpěr a klínů a vyvěsili na ohlubňový rám pomocí upevňovacích popruhů (gurt).
Následně zajistili již vyčištěný prostor u dna studny dvěma dřevěnými rámy, které propojili se stávající konstrukcí.
Poté, co byl zajištěn strop a stěny studny, začali záchranáři pracovat na odstranění železobetonového bloku o rozměrech cca 1,5 x 1 x 0,25 m, kterým byla pravděpodobně studna původně překryta a který byl zaklíněn mezi napadanými kameny. K jeho rozbití bylo použito elektrické sbíjecí kladivo. Po zmenšení bloku na zhruba poloviční rozměry zbytek uvázali a vytáhli na povrch.
Následně ve volném prostoru záchranáři vybudovali další rám, stěny studny založili a pokračovali s odklízením napadané suti. Odklízení probíhalo pomocí sacího bagru a stavebního vědra, do kterého byly vkládány kusy, které by neprošly sací hadicí. Celkem bylo postupně vybudováno 7 rámů. V posledním úseku v hloubce 10 m, kde již bylo možno předpokládat nález postiženého, nebyl další rám budován pro usnadnění budoucí manipulace s tělem. Při postupu do hloubky záchranáři postupně kontrolovali ostění studny a nestabilní místa zpevňovali stavební pěnou. Tělo oběti bylo nalezeno v hloubce 11,2 m, přibližně 1,2 m pod posledním vybudovaným rámem.
Vlastní vyproštění provedli záchranáři HBZS Hodonín ve spolupráci s příslušníky HZS. Ti museli tělo postiženého opatrně vyhrabat z napadané sutě a poté jej pomocí evakuační vany přes spojovací chodbu dopravit do sklepa, kde ho předali příslušníkům policie a přítomnému lékaři.
Celý zásah trval téměř bez přerušení 57 hodin a zúčastnilo se ho cca 100 hasičů a záchranářů HBZS Hodonín a ZBZS Libušín.
V průběhu celého zásahu nebyly zaznamenány žádné koncentrace škodlivých plynů, a proto veškeré záchranné práce proběhly bez použití dýchacích přístrojů.
Časová osa zásahu
3. 8. 2019
12:30 zahájení zásahu HZS, zajišťování stability ostění studny a vysávání suti, práce trvají do ranních hodin 4. 8. 2019.
4. 8. 2019
4:47 žádost HZS o součinnost ZBZS Libušín při zajišťování
6:00 odjezd tří záchranářů na místo nehody
8:30 příjezd na místo nehody
9:00 porada zástupců zasahujících jednotek, stanovení dalšího postupu
10:00 zahájení prací na zajištění stropu a ostění studny
12:00 povolání druhé směny ZBZS Libušín
18:00 střídání směn BZS a pokračování prací
19:00 zpevňování konstrukce
23:00 zajišťování volného prostoru
01:00 rozbíjení betonového bloku
03:30 postup do hloubky, odsávání vody a suti
05:30 zajišťování stěn studny
5. 8. 2019
06:00 střídání směn BZS, rozbití betonového bloku, postup do hloubky
17:00 nález těla postiženého
19:00 vyproštění těla a doprava na povrch
20:00 demontáž vybraných zajišťovacích prvků (PARATECH)
23:00 ukončení prací
Autor článku: Ing. Petr Šarboch, foto Filip Tlustý