V letošním roce bylo v rámci pohotovostní služby vyhlášeno celkem 171 poplachů. Důlní výjezd zasahoval šestkrát, z toho ve třetím čtvrtletí třikrát.
Dne 3. 8. 2019 v čase 01:43 požádala stálá inspekční služba Dolu Darkov o důlní a lékařský výjezd k mimořádné události v úpravně dolu, kde došlo k nekontrolovanému vysypání praného uhlí z ústí zásobníku č. 1 na dopravníkový pás a do volného prostoru, kde se pohybovalo v době vzniku mimořádné události 6 pracovníků. Jeden pracovník byl ošetřen a transportován leteckou záchrannou službou do zdravotnického zařízení, druhý byl zasypán do poloviny těla a vyproštěn po cca dvou hodinách záchranáři výjezdu HBZS. Technik výjezdu odhadl vysypané množství materiálu na cca 30 až 35 m3. V průběhu vyprošťování pracovali všichni zúčastnění záchranáři v obrovském riziku vlastního ohrožení a bylo zde uplatněno pravidlo možnosti porušení vlastní bezpečnosti při záchraně lidského života.
Následující událost byla zaznamenána do statistiky jako tzv. „storno výjezd“, nicméně stojí za zmínění. 19. 8. 2019 jsme byli požádáni stálou inspekční službou Dolu Paskov (Útlum – Jih) o zásah při požáru na povrchu dolu. Při příjezdu výjezdových jednotek na místo události bylo zjištěno, že na povrchu dolu v objektu pronajatém soukromé firmě hoří pět speciálních vozidel pro betonáž. Požár byl zlikvidován jednotkami HZS ČR. Naši záchranáři monitorovali stav ovzduší v blízkosti vtažné jámy.
K neobvyklé nehodě došlo 25. 8. 2019, kdy jsme v čase 22:04 byli požádání stálou inspekční službou Dolu ČSM k zásahu lezců. V lokalitě Jih došlo po zásahu blesku k poruše těžního stroje a uvíznutí 10 pracovníků v dopravní nádobě cca 240 m pod povrchem. Devět pracovníků opustilo dopravní nádobu a vlastními silami se dostalo na povrch lezním oddělením (cca 30 žebříků). Výjezdová skupina lezců se pak pomocí havarijního těžního zařízení dostala na úroveň uvíznuté dopravní nádoby. Zde provedli přeložení jednoho pracovníka do záchranné klece a následně ho transportovali na povrch.
Dne 27. 9. 2019 v čase 4:28 hod. požádala inspekční služba Dolu ČSA o důlní výjezd k požáru do lokality činného porubu č. 113431. V oblasti sekcí č. 27-34 na pilíři byl uhašen požár 6 kusy práškových RHP s následným ochlazením ohnisek vodním proudem. Poté byl pilíř v celé délce (od úvodu po výduch) proměřen termokamerou a pracoviště předáno četě ZBZS Dolu ČSA.
Kromě výjezdové činnosti se podílel stálý záchranářský sbor i na další zásahové a asanační činnosti:
V srpnu jsme měli nasazenu důlní plynovou laboratoř (DPL) v Dole Paskov, lokalitě Sviadnov, pro monitoring ovzduší při zásypu jámy.
Prováděli jsme fotodokumentaci při pokračování zpřístupňování oblasti 29. sloje v Dole ČSM – Jih a při ostatních plánovaných nehavarijních zásazích v oblasti působnosti.
Potápěči provedli kontrolu a opravu čerpacího systému v areálu Golf Resort Lipiny.
HBZS Ostrava podala na český báňský úřad ke schválení nový Služební řád, který již zahrnuje změny související s novou organizací výjezdu s novými výjezdovými vozidly, jakož i současnou situací v báňské záchranné službě. Tento nový SŘ nahradí stávající předpis platný od 1. 1. 2007. V současnosti se připravuje tisk a následně bude předán všem členům báňského záchranného sboru v oblasti působnosti HBZS Ostrava.
V září letošního roku jsme navštívili mezinárodní veletrh hornické a bezpečnostní techniky SIMEX v polských Katowicích.
V sobotu 7. 9. 2019 proběhlo na Dole ČSM setkání záchranářů, kteří se podíleli na pracích souvisejících z zpřístupňováním oblasti 29. sloje v Dole ČSM a vyprošťování ostatků obětí po mimořádné události ze dne 20. 12. 2018 s vedením OKD, a.s. Po úvodní prezentaci o provedených pracích a uctění obětí poděkovalo vedení OKD, a.s. všem záchranářům, velitelům, lékařům a ostatním specialistům, kteří se na uvedené činnosti podíleli.
Dne 10. 9. 2019 proběhlo společné taktické cvičení složek IZS na téma ,,Záchrana osob se sebevražedným úmyslem z konstrukce těžní věže“ v lokalitě bývalého Dolu Gabriela. Zásah policejního vyjednavače rozmluvil ,,sebevrahům“ jejich úmysly, ale z důvodů psychických a z důvodu velkého podchlazení rozhodl velitel zásahu o jejich transportu z těžní věže pomocí lezecké techniky.
Cvičení se zúčastnili báňští záchranáři – lezci HBZS Ostrava a skupina lezců HZS MSK ze stanice Karviná. Obě lezecké skupi-ny spolupracovaly a domluvily se i na způsobu transportu. Velitel zásahu rozhodl o způsobu transportu slaňování osob s doprovodem – hasičská skupina pomocí lanovky a báňští záchranáři pomocí postupného sestupování po opěrné noze konstrukce těžní věže. Dvojice ,,sebevrahů“ byla bezpečně dopravena z koruny věže a předána Policii ČR a následně zasahovala zdravotní služba.
Celý průběh cvičení sledoval Štáb cvičení a pověřený důstojník HZS MSK. Po celkovém vyhodnocení bylo konstatováno, že skupiny lezců HZS MSK a lezců HBZS Ostrava jsou v plném rozsahu zastupitelné v případě jakéhokoliv zásahu ve výškách a nad volnou hloubkou.
Všechny práce sboru HBZS v prvním pololetí byly provedeny v souladu se SŘ HBZS bez úrazu a mimořádné události.
Autoři: Ing. Jaroslav Provázek, Jaroslav Španihel