HBZS Ostrava od roku 2000 vyškolila a slib do rukou jejího ředitele složilo celkem 1308 nových báňských záchranářů. Z tohoto počtu bylo 1103 nových báňských záchranářů pro doly OKD a 205 záchranářů pro Závodní báňské záchranné stanice v obvodu působnosti OKD, HBZS, a.s.
Pro člověka neznalého problematiky báňského záchranářství možná číslo dostačující pro obměnu sboru, ale tato profese potřebuje nové, mladé perspektivní záchranáře, kteří se „záchranařině“ mohou naučit od těch dříve narozených.
V rámci havarijní a asanační činnosti závodních báňských záchranných stanic je současný počet a věková skladba záchranářského sboru doslova hraniční. Proto na jednotlivých lokalitách OKD probíhá náborová akce s cílem zařadit do záchranářského sboru co nejvíce nových mladých zaměstnanců. Vždyť být báňským záchranářem bylo a je profesní maximum každého zaměstnance OKD.
Vedení OKD si je vědomo potřebnosti této specializace a proto podporuje nábor nových adeptů této profese.
Přijímací řízení do kurzu nováčků záchranářů proběhne na HBZS v Ostravě dne 30. 9. 2019 od 07:00 hodin. Tohoto řízení se může zúčastnit zaměstnanec OKD s dvouletou praxí v dole, kterého doporučí jeho nadřízený a má za sebou speciální zdravotní prohlídku v Karvinské hornické nemocnici (součástí prohlídky je spiroergonomické vyšetření k prokázání jeho dostatečné fyzické připravenosti). V rámci přijímacího řízení proběhne u zájemce o kurz nováčků i psychologické vyšetření a ověření znalostí s používání interferometrů a detektorů.
Samotný kurz proběhne na HBZS v Ostravě ve dnech 7. – 18. 10. 2019 (v plánu jsou v tomto roce ještě 2 kurzy). Vyvrcholením kurzu je hašení tří druhů požárů (kapalina, metan a obložení chodby) ve cvičné štole VVUÚ. Tam nováčci poznají v praxi adrenalin při snížené viditelnosti a důležitost dodržování základních ustanovení Služebního řádu HBZS.
Ale aby si zájemce o kurz záchranáře nemyslel, že jej čekají jenom samé povinnosti. Čeká jej i dobrý kolektiv báňských záchranářů, ať už na jednotlivých lokalitách OKD, nebo ty nejlepší profesionální sbor HBZS Ostrava. U nás na HBZS se rozvijí kvalifikace záchranář směrem ke specializaci prací ve výškách a nad volnou hloubkou, pracím pod vodní hladinou, například bez možnosti vynoření, a k získání dostupného zdravotnického vzdělání.
Proto chci oslovit mladé zaměstnance OKD, aby se zamysleli nad svou další profesní budoucností. Je jenom na vás mladých, jakou cestou se chcete ve vaší hornické budoucnosti ubírat. Vždyť profesi rubače, nebo raziče a báňského záchranáře jde bez problému skloubit a tímto být nápomocen k záchraně kamarádů při provozních nehodách v dole.
Zdař Bůh!
Autor článku: Jaroslav Španihel