V období prvního pololetí roku 2019 lékařský výjezd vyjížděl k úrazům a náhlým onemocněním celkem 98krát. Důlní výjezd zasahoval 3krát.
Dne 31. 3. 2019 v čase 9.59 požádala stálá inspekční služba Dolu ČSM o důlní a lékařský výjezd k likvidaci důlního požáru v prorážce 402 363/1 ve st. 87 m. V rámci výjezdu byl proveden průzkum, hašení přímým zásahem a pokus o zásah pomocí vrtů a piků do předpokládaného ložiska požáru. V podstatě v tom samém místě zasahoval důlní výjezd opětovně v čase 16.53 dne 28. 5. 2019.
Kromě výjezdové činnosti se podílel stálý záchranářský sbor i na další zásahové a asanační činnosti:
Od 10. 4. 2019 do 15. 5. 2019 byla nasazena důlní plynová laboratoř (DPL) v Dole ČSM Sever pro monitoring ovzduší při průzkumech a zpřístupňování požářiště v oblasti 29. sloje.
V měsíci dubnu a květnu byli naši záchranáři, technici, specialisté a lékaři nasazeni pro práce v oblasti 29. sloje v Dole ČSM (viz článek na 4. straně této listovky), kde došlo 20. 12. 2018 k výbuchu metanu. Jednalo se o zásahy při průzkumech, odvětrávání, stavbě uzavíracích hrází a především vyproštění a transportu všech postižených v předmětné oblasti. V neposlední řadě jsme prováděli dokumentaci průběhu zásahů.
Specialisté z oddělení speciální záchranářské techniky a laboratoře prováděli ohledání předmětů a věcí nalezených při zpřístupňování této oblasti.
Na počátku dubna bylo provedeno vypuštění Hexafluoridu sírového (SF6) v blízkosti jámy DO III s následnými odběry vzorků. Záchranáři lezci provedli v lokalitě Lazy vyčištění CZU č. 3.
Potápěči provedli v závěru měsíce dubna pomocí speciálního sonaru měření hloubky na vodních plochách Kozinec, Panský Stav a Ignačok.
Na počátku měsíce června proběhl tradiční potápěčský výcvik v zatopeném břidlicovém lomu ve Svobodných Heřmanicích. Výcviku se zúčastnili potápěči, mechanici, lékaři hlavní báňské záchranné stanice Ostrava, záchranáři – potápěči ZBZS Dolu ČSM, technici, potápěči a mechanici ZBZS PKÚ Odolov. Konfigurace zatopeného lomu ve Svobodných Heřmanicích s maximální hloubkou 35 až 36 metrů umožnuje nácvik ponorů s použitím dekomprese dle dekompresních tabulek. Letos jsme rovněž věnovali podstatnou část výcviku nácviku demontáže a montáže armatur pod vodou a zvedání předmětů pomocí potápěčských zvedacích vaků. Celkem bylo uskutečněno 61 ponorů v hloubce 10-30 m.
Jedna četa se během výcviku zúčastnila součinnostního cvičení integrovaného záchranného systému s názvem „Orkán 2019“, které se uskutečnilo na Jesenicku. Na závěr výcviku proběhla i funkční zkouška akceschopnosti při simulaci potápěčské nehody s využitím naší dvoumužné dekompresní komory. Do komory jsme umístili dva potápěče, kteří absolvovali dekompresní proceduru s max. tlakem 3,5 bar (35 metrů hloubky vodního sloupce). Celá zkouška dopadla úspěšně a ověřila připravenost řešit i krizové situace, které mohou nastat při potápění.
Všechny práce sboru HBZS v prvním pololetí byly provedeny v souladu se SŘ HBZS bez úrazu a mimořádné události.
Autoři: Ing. Jaroslav Provázek, Jaroslav Španihel Foto: archiv HBZS