27. října 2018 se dožil v plné svěžesti devadesáti let dlouholetý zaměstnanec HBZS Ostrava Rudolf Apfelthaler. Svoji profesní dráhu zahájil vyučením v oboru zámečník a následným absolvováním Vyšší průmyslové školy strojní v Písku.
V říjnu 1950 nastoupil základní vojenskou službu k vojenským pomocným technickým praporům na Důl Hedvika v Petřvaldu, kde pracoval jako horník. Od konce roku 1954 získával zkušenosti v technických funkcích na dolech Jan Šverma a Ludvík v OKR. V únoru 1956 absolvoval kurz báňského záchranáře a zúčastnil se likvidací řady závažných důlních nehod.
V dubnu 1963 nastoupil na Hlavní báňskou záchrannou stanici v Ostravě do funkce zástupce hlavního mechanika. V březnu 1964 převzal funkci hlavního mechanika HBZS Ostrava, kterou vykonával do odchodu do starobního důchodu v listopadu 1984. Měl velký podíl na zkoušení a zavádění nové záchranářské techniky, zejména zavádění dýchacího přístroje BG 174. Byl uznávaným odborníkem v oblasti záchranářské logistiky. Často také přispíval do listovky Záchranář. Díky svým jazykovým znalostem se aktivně podílel na rozvoji mezinárodní spolupráce báňských záchranných služeb.
Ředitel odboru hornictví na ČBÚ Radim
Mžyk předává Rudolfu Apfelthalerovi
„Zlatou pamětní medaili ČBÚ“
jako výraz uznání za celoživotní přínos pro
báňskou záchrannou službu a bezpečnost práce
v hornictví.
I po odchodu do starobního důchodu využíval svoje bohaté praktické zkušenosti a jazykové znalosti. Dva roky pracoval na úseku bezpečnosti práce v Těžebně úpravárenském komplexu Krivoj Rog na Ukrajině a po návratu pak jako regionální zástupce firmy Dräger. Za své zásluhy byl několikrát vyznamenán rezortními a záchranářskými vyznamenáními. Naposledy stříbrným Záchranářským záslužným křížem v roce 2000 a v roce 2018 Zlatou pamětní medailí ČBÚ.
K významnému životnímu jubileu přejí hodně zdraví, štěstí a spokojenosti kolegové, spolupracovníci a kamarádi – báňští záchranáři.
Autor: Václav Smička