Podzimní jednání poradního orgánu předsedy ČBÚ se uskutečnilo ve dnech 6. – 7. listopadu 2017 v Heřmanicích v Podještědí. Jeho uspořádáním byla pověřena ZBZS Hamr státního podniku DIAMO. Účastníky jednání Štábu uvítal a pozdravil ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík.
Ve svém vystoupení účastníky krátce seznámil se současnými úkoly a probíhajícími pracemi státního podniku zejména v oblasti likvidace následků dobývání a odstraňování starých ekologických zátěží. Informoval také o tom, že státní podnik DIAMO je připraven převzít zodpovědnost za provoz Hlavní báňské záchranné stanice pro hornické činnosti prováděné státem, nicméně podotknul, že do rozhodnutí o osudu OKD, a.s. není tato otázka na pořadu dne. Jednání štábu řídil předseda štábu Václav Pošta.
Mimořádně se jednání účastnil také předseda Českého báňského úřadu, který promluvil v úvodu. Připomenul postavení Štábu BZS ČR a zdůraznil, že se jedná o jeho poradní sbor, od kterého bude v budoucích měsících vyžadovat jasný postoj k dalšímu směřování báňské záchranné služby. Zároveň štábu uložil zabývat se již nyní principy pro stanovení obvodů působností a vzájemné spolupráce báňských záchranných stanic ve vztahu k naplňování koncepce báňské záchranné služby schválené vládou v roce 2016 (Usnesení vlády č. 920 ze dne 17. 10. 2016), která předpokládá vznik státní Hlavní báňské záchranné stanice pro hornické činnosti prováděné státem. V závěru svého vystoupení předseda ČBÚ zdůraznil, že současná situace v BZS nevyžaduje zásah ze strany ČBÚ, nicméně připomněl, že stále trvá úkol vlády zřídit státní HBZS, která by i za mimořádných situací vzniklých například v důsledku ekonomických obtíží některého z těžařů zajistila zachování pracovišť v bezpečném stavu a odvrácení případných negativních dopadů na životní prostředí. Zdůraznil a zopakoval, že koncepce nepředpokládá, že státní Hlavní báňská stanice nahradí stávající HBZS, ale že jí doplní tak, aby stát nebyl při odvracení havarijních stavů vyžadujících zásah báňské záchranné služby odkázán pouze na komerční subjekty. Zřízení a činnost komerčních báňských záchranných stanic bude nadále státem vyžadována tam, kde zákon stanovuje komerčním subjektům při dobývání nerostných surovin, popřípadě při podzemním stavitelství nebo provozování podzemních objektů povinnost zajistit báňskou záchrannou službu tak, jak je tomu doposud.
Nakonec předseda ČBÚ představil Petra Antoszyka, nového ústředního inspektora, který převzal na ČBÚ problematiku báňského záchranářství a předal jmenovací dekrety novým členům štábu, Jiřímu Novotnému, vedoucímu mechanikovi ZBZS Odolov, a Miroslavu Makalovi, vedoucímu mechanikovi ZBZS Hamr.
V průběhu dalšího jednání informovali ředitelé HBZS a vedoucí ZBZS o havarijních i nehavarijních zásazích a provedli jejich analýzy. Důležitým bodem jednání byly návrhy ředitelů HBZS na vyznamenání Záchranářskými záslužnými kříži v roce 2017. Po diskuzi bylo doporučeno tyto návrhy přijmout.
V další části jednání proběhla diskuze o budoucí koncepci báňské záchranné služby, která byla velmi otevřená a při které zazněly mnohdy protichůdné názory. Všichni přítomni se kladně vyslovili ke konceptu vzniku jedné státní Hlavní báňské záchranné stanice. Názory na další koncepční otázky báňské záchranné služby byly rozdílné a účastníci jednání nedospěli k jednoznačným závěrům. Všichni se shodli, že v diskuzi je potřebné dále pokračovat na příštím zasedání štábu a hledat optimální řešení.
V závěrečné části jednání předseda štábu Václav Pošta naznačil oblasti, které by měly být v budoucnu také řešeny a které v diskuzi nezazněly a jsou se schopností zajistit báňskou záchrannou službu na území ČR nezbytné. Jsou to zejména zajištění provozu havarijního vratu, zajištění dostatečné kapacity pro možnost čerpání vody z důlních prostor, zajištění provozu tepelné komory pro výcvik záchranářů, přičemž podotkl, že tento výčet není úplný. Na závěr poděkoval ZBZS Hamr a s.p. DIAMO za zajištění a organizaci jednání. Organizací příštího jednání štábu byla pověřená HBZS Ostrava.
Autor článku: Václac Smička