Ve dnech 14. a 15. září proběhl „Rakouský den“ báňského záchranářství a hlavní cvičení rakouských báňských záchranných sborů ve spolupráci se zemí Horní Rakousko a Armádním muničním skladem Buchberg, na který byla, již posedmé, pozvána četa báňských záchranářů HBZS Ostrava k ověření možnosti zásahu při důlní nehodě či jiné mimořádné události na území Rakouska.
Letošní cvičení proběhlo ve štole Perneck, která se nachází v malebném lázeňském městečku Bad Ischl v podhůří Vysokého Dachsteinu. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1262, největšího věhlasu dosáhlo v 19. století, díky pobytu císařské rodiny v městských lázních, kde se léčí nemoci dýchacích cest a problémy pohybového aparátu. Samotná štola byla využívána pro těžbu soli do šedesátých let, následně byla přebudována a využívána do roku 1998 jako muniční sklad spolkové armády. V současné době zde spolková armáda provozuje sklad civilní obrany a seismickou stanici.
Transport postiženého
Tato štola (Perneck) je zařazena pod vedení muničního skladu Buchberg se sídlem v Bischofhofenu, který disponuje od roku 1972 vlastní báňskou záchrannou stanicí o síle dvou čet. V předvečer cvičení byli záchranáři zúčastněných záchranných složek pozváni ředitelem Báňské záchranné a protiplynové služby Rakouska DI Michaelem Heilmeierem do kongresového centra v Bad Ischlu. Zde byli přivítáni starostou města Hannesem Heidem, předsedou Hospodářské komory Rakouska Dr. Jur. Chrostophem Capekem, ministrem pro vědu, výzkum a hospodářství MinR DI Mag. Jur Arthurem Mauerem a plk. Herberem Grasserem z Rakouské spolkové armády. Následovala slavnostní večeře a společný večer, který se nesl v duchu hornických tradic.
Samotné cvičení proběhlo v pátek 15. září ve štole Perneck, kde v oblasti 5. patra místní zaměstnanci provádějí práce na bednění a na 1. patře při zřizování větrní jámy Jih s nouzovým výstupem v oblasti ložiskové komory 10. Tyto sanační práce provádí zaměstnanci specializované firmy a tématem mezinárodního cvičení byla záchrana osob, kdy vlivem poškozené hadice hydrauliky došlo k požáru v ložiskové komoře č. 10. Zaměstnanci stavební firmy i vlastní zaměstnanci se marně pokoušeli požár uhasit dostupnými hasicími prostředky, které byly k dispozici. Dvěma zaměstnancům se podařilo z prostoru ložiskové komory bez zranění uniknout a informovat vedení podniku. V tuto chvíli byli pohřešováni 4 zaměstnanci specializované firmy a 2 místní zaměstnanci. Tuto informaci přijímá velitel ZBZS Hettegger Hans Peter a informuje krizový štáb Horního Rakouska, ten následně povolává jedenáct báňských záchranných čet z pěti zemí, místní hasičský záchranný sbor, Červený kříž a spolkovou armádu pro potřebu transportu záchranných čet pomocí vrtulníku Black Hawk. Příkaz k zahájení záchranných prací byl vydán krizovým štábem v 8.00, kde byl každé z čet přidělen daný úkol. V letošním roce nebyla naše četa zapojena do průzkumu požářiště a vyhledávání postižených, nýbrž úkolem naší čety bylo transportovat nalezené postižené pracovníky pomocí lezecké techniky v nedýchatelném prostředí na povrch s výškovým převýšením 100 metrů.
Transport postiženého
Po přijetí písemného příkazu nám byl přidělen místní záchranář- -průvodce, znalý dolu. Četa byla vybavena lezeckou technikou, pracovními dýchacími přístroji Dräger PSS BG 4, indikační technikou a zdravotnickým materiálem pro možnost ošetření pohřešovaných osob. Po vstupu do štoly jsme se s průvodcem přemístili na předem určené místo, kde jsme museli vyčkat, než budou nalezení pohřešovaní pracovníci, uhašen požár a naše četa bude moci transportovat postižené. Ihned po uhašení požáru nám němečtí kolegové předali jednoho postiženého zaměstnance. Bezprostředně po jeho převzetí byl zahájen vertikální transport pomocí lezecké techniky s převýšením 100 metrů. Daný úkol jsme splnili v čase cca 2 hodin, kdy jsme postiženého zaměstnance transportovali na povrch, kde byl předán zdravotníkům.
Celkově se tohoto cvičení zúčastnilo 200 členů záchranných složek a všichni úspěšně splnili svůj zadaný úkol. Společnými silami se podařilo požár uhasit, nalézt všechny pohřešované pracovníky a transportovat je do bezpečí na povrch. Cvičení bylo slavnostně ukončeno v odpoledních hodinách v místní hasičské zbrojnici, kde spolková armáda připravila pro zúčastněné záchranáře občerstvení.
Četa HBZS po ukončení zásahu
Na závěr mohu letošní mezinárodní cvičení v Bad Ischlu zhodnotit velice kladně. Všichni členové HBZS Ostrava předvedli profesionální práci a dokázali, že i práce ve výškách a nad volnou hloubkou, s nasazeným pracovním dýchacím přístrojem, je díky pravidelným školením nemůže překvapit.
Autor článku a foto: Ing. Petr Zielinski