1.Novinky a změny
Za posledních cca 6 měsíců se u nás v Hamru na Jezeře odehrálo několik celkem významných změn – jednak personálních a jednak co se týká našeho technického vybavení. Když to vezmu chronologicky, tak v září 2016 absolvovalo pět zaměstnanců DIAMO, s. p., Stráž pod Ralskem úspěšně základní školení a praktický výcvik báňských záchranářů; z toho byli čtyři kolegové z našeho o. z. TÚU a jeden zaměstnanec byl přímo z generálního ředitelství DIAMO.
Nicméně v současné době (resp. k 1. červnu 2017) bude ve stavu stále stejný počet báňských záchranářů. Někteří dobrovolní záchranáři totiž opustili naše řady – většinou ze zdravotních důvodů, nebo z důvodu odchodu od s. p. DIAMO. Ale jedna personální změna stojí za konkrétní zmínku: k 31. 12. 2016 odešel do zaslouženého starobního důchodu dlouholetý záchranář, mechanik, potápěč, lezec a posledních šest let vedoucí mechanik, pan Jaroslav ŠLEMR. Našeho „Jarina“ ve funkci vedoucího mechanika nahradil p. Miroslav MAKAL, který je báňským záchranářem od roku 2010. Jeho přeřazení na tuto funkci vyvolalo potřebu doplnit dělnický stav mezi našimi profesionálními záchranáři, čehož bylo docíleno právě z řad nových záchranářů (výrazně jsme si také v naší ZBZS snížili věkový průměr).
Další novou akvizicí v ZBZS Hamr je vozidlo „požárního výjezdu“. Dosud věrně sloužící CAS 32 T815 „se posunula“ v ZBZS Dolní Rožínka. Když však 24. února vyjížděla ze dvora v Hamru na Jezeře a naposled si tady zahoukala, některým zvlhnul zrak a museli zatlačit slzu dojetí. Tomu samozřejmě muselo nejdříve předcházet úspěšné výběrové řízení ze začátku roku 2016 a potom jsme se již začali těšit na novou SCANII. Naše očekávání se naplnilo letos začátkem února a od 14. 2. 2017 je tato SCANIA součástí výjezdu. Kromě klasického požárního vybavení má nové auto vysokotlaké požární čerpadlo, možnost velkoobjemového hašení, elektropneumaticky ovládaný osvětlovací stožár, vyprošťovací 5tunový naviják. Ke stávajícímu vybavení jsme doplnili také plovoucí čerpadlo, elektrocentrálu, nornou stěnu a tzv. clony neboli zrcadla pro vytvoření vodní stěny pro zamezení prostupu uniklých nebezpečných plynů (chlor nebo čpavek), které se v o. z. TÚU mohou vyskytovat. Pokochat se novým požárním vozidlem můžete na přiložené fotografii. Pár důležitých technických údajů: Objem nádrže: 9000 l (bez pěnidla); výkon čerpadla: max. 3000 l/min; výkon motoru: 323 kW při 1900 ot./min; objem motoru: 12 740 cm3; provozní hmotnost: 15 810 kg; maximální hmotnost: 26 000 kg.
SCANIA P410 CB6X6
2. Činnost o. z. TÚU v roce 2016
O.z. TÚU zajišťoval v uplynulém roce v rámci procesu zahlazování následků těžby uranu v oblasti Stráže pod Ralskem především sanační a likvidační práce. K obojímu je dle § 7, písm. d), vyhl. ČBÚ č. 447/2001 Sb. o báňské záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů, zapotřebí mít zřízenou Závodní báňskou záchrannou stanici. Jak se tedy naší „matce“, našemu zřizovateli, při své činnosti dařilo? Níže je uvedeno několik podstatných údajů:
Sanační práce
Sanace horninového prostředí zasaženého chemickou těžbou uranu představovala i v roce 2016 rozhodující činnost o. z. TÚU, a to jak z pohledu věcného rozsahu prací, tak z pohledu finančního. Celkem bylo v roce 2016 z cenomanské zvodně vyčerpáno 3 477 161 m3 zbytkových technologických roztoků, čímž bylo z cenomanské zvodně vyvedeno 169 899 t kontaminantů. Je to nejvíce od zahájení sanace v roce 1996, přičemž celkové množství dosud vyvedených kontaminantů je 1 063 501 t. Část kontaminantů byla v chemické stanici, neutralizačních a dekontaminačních stanicích (NDS 6, NDS 10 a NDS ML) a ve stanici likvidace kyselých roztoků (SLKR I) přepracována do podoby uplatnitelné na trhu. Jednalo se o 42,5 t uranu v uranovém koncentrátu, 16 363 t síranu amonno-hlinitého a 7 709 t čpavkové vody. Vedle sanace cenomanské zvodně, v níž v minulosti probíhala těžba uranu, zajišťoval o. z. TÚU i sanaci zvodně turonské. Ta byla kontaminována druhotně úniky technologických roztoků z poškozených vrtů nebo povrchových technologií v průběhu těžby. V roce 2016 bylo z turonské zvodně vyčerpáno 2 480 428 m3 zbytkových technologických roztoků a vyvedeno 1 370 t kontaminantů (od roku 1996 celkem 38 888 t kontaminantů). Vzhledem k významnému postupu sanačních prací bylo v roce 2016 zahájeno zpracování analýzy rizik kontaminace v turonské zvodni s cílem určit cílové hodnoty parametrů její sanace a stanovit míru jejich naplnění. Z výsledků analýzy rizik vyplývá i nadále existující vysoké a nepřijatelné riziko kontaminace jak vodních zdrojů, tak i vodních a na vodu vázaných ekosystémů horní Ploučnice a jejích přítoků. Pro snížení rizika na přijatelnou úroveň je nutné i nadále pokračovat v čerpání zbytkových technologických roztoků z turonského kolektoru, prioritně z kontaminační čočky v oblasti VP12B. Potřebná doba čerpání turonských vod pro dosažení cílových hodnot byla odhadnuta ještě na cca 13 let. Jen pro úplnost: „turon“ je geologické souvrství náležící do údobí křídy cca 40 – 70 m a „cenoman“ 200 – 300 m pod povrchem. Mezi těmito vrstvami je tzv. izolant (izolant tvoří souvrství prachovců spodního turonu).
ZBZS Hamr má na úspěšném pokračování sanace významný podíl – v rámci schválených PNZ provádíme čištění některých částí sanačních technologií. Pro lepší představu čtenářů uvádíme fotkunejčastější práce v typické nádrži (výška nádrže je 7,5 m, průměr je 6 m):
Sbíjení inkrustů v A1112,NDS 10
Vrtné práce
V souvislosti se zahlazováním následků těžby uranu v oblasti Stráže pod Ralskem zajišťoval odštěpný závod vlastními silami i velký rozsah vrtných prací. Z větší části se jednalo o likvidace starých, rizikových nebo nevyužívaných vrtů. Celkem bylo v průběhu roku zlikvidováno 231 vrtů, z nichž bylo 148 vrtů technologických, 20 vrtů hydrogeologických a 58 vrtů geologicko-průzkumných. Vedle likvidace vrtů byl v uplynulém roce vrtným úsekem odvrtán jeden nový monitorovací vrt, jeden sanační a jeden vrt pro zajištění technologické vody pro NDS 6. Vrtný úsek se podílel i na odvrtání několika vrtů pro o. z. GEAM.
Likvidace vrtu 167160 – vrtná souprava HVS 4181
Likvidační práce
Oproti předchozím dvěma rokům, kdy byla dokončena likvidace povrchových areálů po hlubinné těžbě uranu, se likvidační práce omezily na odstranění pouze menších objektů. Jednalo se například o odstranění technologie Likvidace promývkových kalů, odstranění několika objektů v areálu výrobního úseku č. 1, likvidaci potrubního mostu v areálu bývalé chemické úpravny nebo likvidace jímek a vtokového objektu v areálu „Pustý“. Na plochách po zlikvidovaných areálech Dolu Hamr I a centrální dekontaminační stanice v Hamru na Jezeře probíhal postsanační monitoring.
O.z. TÚU v minulém roce dále zajišťoval rekultivační práce na již zlikvidovaných lokalitách (Důl Křižany) i jinde, investiční výstavbu (především příprava rekonstrukce sanační technologie NDS 6) a nedílnou součástí naší činnosti je i ochrana životního prostředí. Jistě si všichni čtenáři této listovky umí představit, jak jsme zejména v této oblasti hlídáni! No a samozřejmě pro všech 1150 zaměstnanců, kteří se na výše uvedených činnostech úspěšně podílejí, zajišťuje ZBZS Hamr nepřetržitou pohotovostní službu s možností: zdravotního výjezdu na předlékařskou první pomoc, technicko-chemického výjezdu v případě havarijního úniku nebezpečných látek a požárního výjezdu s již zmiňovanou novou SCANIÍ (také na případné havarijní úniky nebo požáry v o. z. TÚU). Mimochodem od 20. dubna 2017 máme v našem kolektivu čtyři báňské záchranáře, kteří úspěšně absolvovali kurz „Řidič vozidla dopravy nemocných a raněných“ na ZZS Libereckého kraje.
ZBZS Hamr samozřejmě nezajišťuje pouze pohotovostní službu. Často je tolik práce, že nevíme, „kam dřív skočit“ – na záchrance je nás jenom 17 záchranářů z povolání. Kromě pravidelných, téměř kontinuálně se opakujících výše uvedených činností při čištění, vykonávali zaměstnanci ZBZS v roce 2016 mimo jiné také:
• Školení zaměstnanců (první pomoc, používání sebezáchranných a oživovacích přístrojů, používání OOP proti pádu);
• Kontroly zařízení havarijní prevence (hydranty, lékárničky, preventivní požární prohlídky);
• Účast na cvičných poplaších;
• Pomoc provozům (popadané stromy – práce s motorovou pilou, vstupy do nebezpečných prostor, tryskání různých ploch, zajišťování pracovníků při práci ve výšce nebo nad volnou hloubkou atd.);
• Kontroly podzemních objektů (vlastních i pro cizí organizace);
• Vlastní školení a praktický výcvik.
Práce báňských záchranářů je v o.z. TÚU Stráž pod Ralskem velmi rozmanitá a snad mohu vyjádřit názor i za ostatní kolegy, že nás stále velmi těší a uspokojuje. Plnění svých pracovních povinností se snažíme občas, jako všude jinde, proložit nějakým mimopracovním setkáním.
Zdař Bůh!