Dosažení důchodového věku je jistě důvodem zastavit a poohlédnout se. Právě tento životní milník se podařilo dosáhnout našemu kamarádovi.
Báňský záchranář Karel Šťovíček se narodil v lednu 1958. Krátce po vyučení nastoupil na bývalém dole Gottwald II ve Vinařicích u Kladna, který zná snad každý historik jako důl Mayrau. A Mayrovka je jeden z dolů kladenského revíru, kde vysoká náchylnost uhelné sloje k záparům a samovznícení formovala novou samostatnou havířskou profesi – ohňař a báňský záchranář. Dnes už s trochou nostalgie můžeme napsat, že Karel měl to štěstí a zažil školu zkušených starých ohňařů. A uspěl, protože už v roce 1986 se z dobrovolného záchranáře stal členem profesionálního záchranářského sboru Hlavní báňské záchranné stanice Kladno tenkrát na stanici ve Vinařicích. Následovaly roky na HBZS, ve kterých u jména Karel Šťovíček vidíme označení dalších odborností jako lezec, paramedik, specialista, četař a velitel oddílu. Za těmito označeními se skrývá mnoho poctivé práce nad rámec už tak náročné záchranářské profese. Naštěstí však existují lidé, kteří své práci odevzdávají víc, jaksi samozřejmě. Fortel a odbornost, ohromná fyzická zdatnost, zdravý selský rozum i sociální inteligence to vše se spojilo v osobnosti záchranáře Karla Šťovíčka. Kamaráda na kterého je spoleh.
Nelze vypočítávat dlouhou řadu jeho báňských výjezdů k ohňům, úrazům nebo mimořádným událostem na dolech kladenského revíru i mimo něj. Samozřejmě na některé se naopak zapomenout nesmí. Například akce ze dne 5.4. 1997 na bývalém dole Nosek je ta, kde záchranář Karel Šťovíček zásadně osobně přispěl k omezení tragických následků .
Ale dívat se zpátky nestačí, Karel je i dnes záchranářem HBZS Praha a jeho rukama procházejí noví, mladí budoucí záchranáři. A mají štěstí, narazili na opravdu dobrého mentora…
Na návrh Štábu báňských záchranných služeb České republiky udělil předseda Českého báňského úřadu v roce 2013 Karlu Šťovíčkovi za pracovní obětavost a celoživotní činnost ve sboru Zlatý záslužný záchranářský kříž.
Autor článku: Vít Svatý