Nejvyšší orgán polské státní báňské zprávy, kterým je WUG Katowice vydal zprávu o stavu bezpečnosti v polském hornictví za rok 2015.
Z hlediska ohrožení metanem došlo v roce 2015 ke třem událostem, při kterých byly 4 osoby lehce zraněny. Pokračovala práce vyšetřovací komise pro objasnění příčin a okolností spojených s mimořádnou událostí na Dole Myslowice –Wesola, ze dne 6. října 2014, kde po zapálení metanu bylo postiženo 30 osob.
V souvislosti s ohrožením důlními otřesy byly v roce 2015 zaznamenány dvě mimořádné události. Na dole Wujek došlo k otřesu o energii 4,0 x 109 J. V souvislosti s tímto otřesem byly 2 smrtelné úrazy.
Druhý otřes o energii 9 x 106 J byl registrován na Dole Halemba naštěstí bez následků.
V roce 2015 došlo na Hlubinných uhelných dolech celkem k 9 důlním požárům. K 5 endogenním požárům došlo v souvislosti se zápary a 4 požáry byly exogenní. Při těchto požárech bylo nutno vyvést celkem 485 horníků z postižených oblastí, přičemž 12 krát byly použity sebezáchranné přístroje.
V souvislosti s hornickou činností bylo v roce 2015 provozováno celkem 41 závodních báňských záchranných stanic. 8 závodních báňských záchranných stanic zajišťovalo provoz při těžbě ropy a plynu. K 31.12.2015 byl celkový počet báňských záchranářů 5 326, z toho 4 704 záchranářů na uhelných dolech, 391 záchranářů na rudných dolech a 231 ostatních. Momentálně fungují 3 základní jednotky báňského záchranářství:
- Centralna Stacja Ratownictwa Gorniczego S.A. v Bytomi, která dozoruje 4 obvodní báňské záchranné stanice se stálou pohotovostí.
- Jednotka Ratownictwa Gorniczo – Hutniczego KGHM Polska Miedz S.A. v Lubinu.
- Záchranářská stanice vrtného hornictví a těžby ropy a plynu v Krakově.
Nejdelší záchranářská akce trvala 71 dní a byla spojena s hledáním dvou postižených po důlním otřesu na Dole Wujek. (o této akci jsme v listovce informovali).
Ze zdrojů WUG Katowice přeložil a upravil Ing. Jaroslav Provázek