Citizen TV: 22. listopadu 2015
Po sesuvu půdy v blízkosti nefritového dolu v severním Kačinském Státu v Myanmaru, bylo již vyproštěno 90 těl. Pověřený pracovník sdělil 22. listopadu 2015, že podle odhadu je ještě 100 lidí nezvěstných.
K sesuvu půdy došlo v časných ranních hodinách v oblasti Hpakant, ve které se produkuje nejkvalitnější nefrit na světě. Ale doly s jejich skládkami drtě jsou známé hojným výskytem nebezpečných událostí. Pracovníci, většinou přistěhovalci z jiných částí země, musí pracovat dlouhé hodiny za malý plat.
[http://www.bbc.com/news/world-asia-34892888]
[http://www.bbc.com/news/world-asia-34892888]
Pracovníci, ze skupiny Global Witness, která hájí zájmy životního prostředí, zveřejnili zprávu, podle které se hodnota produkce nefritu v roce 2014 odhaduje na 31 miliard US$. To je téměř polovina hrubého domácího produktu země.
[http://www.bbc.com/news/world-asia-34892888]
Barma, Kačinský stát a nefrit
Myanmar či Barma (česky také Myanma, oficiálním názvem Svazová republika Myanmar) je jedna ze zemí jihovýchodní Asie. Nachází se na západní straně poloostrova Zadní Indie, při pobřeží Bengálského zálivu a Andamanského moře v Indickém oceánu. Sousedními státy jsou Bangladéš, Indie, Čína, Laos a Thajsko. Počet obyvatel země je odhadován kolem 50 milionů. Novým hlavním městem je od konce roku 2005 Neipyijto. Úředním jazykem je barmština. Převážná většina obyvatel se hlásí k buddhismu.
Kačinský stát je nejsevernějším státem Myanmaru. Na severu a východě sousedí s Čínou, na jihu s Šanským státem na západě pak s Regieonem Sagaing a Indií. Rozloha Kačjinského státu je 89 041 km². Hlavním městem je Myitkyina. Počet obyvatel 1,689 milionů, v roce 2014.

Nefrit Ca2(Mg,Fe)5Si8O22(OH)2 je drahokam, odrůda amfibolu, spolu s jadeitem označován názvem jade. (Jadeit je pyroxen.) Barva drahokamového nefritu je sytě špenátově zelená, minerál má tvrdost kolem 6-6,5 stupně Mohsovy stupnice podobně jako křemen, je však houževnatější díky mikrokrystalické struktuře. Po naleštění velmi estetický s dokonalým skelným leskem.
Nefritu bývaly připisovány léčivé účinky. Už staří Číňané si z nefritu vyráběli číše, ze kterých pili, protože věřili v jeho očistnou sílu. Oblíbené byly i nejrůznější druhy šperků a amuletů, kterým se přikládaly léčivé účinky, např. detoxikace organizmu, léčení zánětů ledvin (řec. nephritis – odtud název drahokamu) i močových cest. V duševní oblasti se věřilo, že nositel nefritu nabude duševního klidu a vyrovnanosti, získá klidný a nerušený spánek, uleví se mu od bolesti hlavy, tlumí agresivitu a pomáhá utišit žal.
[https://cs.wikipedia.org/wiki/Nefrit].
Sesuv drtě
V informaci o sesuvu v Barmě z 22. 11. 2015 se mluví o sesuvu drtě (debrits). Tento druh sesuvu má následující zákonitosti a průběh.
Jedná se o zbytky horniny vyznačující se chaotickým pohybem horniny, půdy, nečistoty ve směsi s vodou nebo ledem. Obvykle jsou sesuvy spouštěny po nasycení hustě zarostlých svahů, což vede k vytvoření nesouvislé směsi zlomkového dřeva, menší vegetace a jiných nečistot. Rozlišují se laviny a sesuvy drtě. Pohyb lavin je mnohem rychlejší. To je obvykle výsledkem nižší soudržnosti nebo vyšším obsahem vody u běžně strmějších svahů.
[https://en.wikipedia.org/wiki/Landslide]
Laviny (avalanches) jsou velmi rychlé a celá hmota se jeví téměř jako kapalina, když proudí dolů.
Rychlosti sesuvů nebo lavin mají rozsah od 0,17 do 20km/h.
Je dobrou zvyklostí Záchranáře, že s haváriemi v hornictví seznamuje také proto, abychom si z nich vzali poučení a zkontrolovali možné důsledky i v našich poměrech. Případné sesuvy lze monitorovat.
Pevnými linkami extenzometru lze zjišťovat pohyb svahu a přenášet data na dálku přes Wi-Fi. Strategicky rozmístěné extenzometry tak mohou včas upozornit na možné riziko.