V dubnu 2013 byl zahájen edukační projekt v rámci Operačního programu příhraniční spolupráce CZ-PL č. PL.3.22/2.3.00/12.03351, kterého řešiteli jsou Politechnika Słaska v Gliwicích a Vysoká škola báňská-TU v Ostravě.
Tento projekt na téma uvedené v názvu tohoto článku řeší vzájemnou výměnu znalostí a zkušeností v oblasti managementu hornických příhraničních oblastí obou republik v příhraničních oblastech Moravského a Rybnicko-jastrzebského regionu. Vzdělávání specialistů z České a Polské republiky v uvedených regionech mělo a má za cíl rozvíjet výzkum technologie a inovace v oblasti řešení následků průmyslové oblasti po těžbě nerostů hlubinným a povrchovým způsobem.
Realizace začala v dubnu 2013, ukončení projektu je plánováno na konec března 2015. Specifickými cíli projektu jsou:
- získávání a vyhodnocení znalostí o hornických oblastech v předmětném území,
- zpracování dostupných elektronickýcha tištěných výukových materiálů,
- realizace studia polského jazyka na HGF VŠB-TU Ostrava a českého jazyka na Politechnike Słaské v Gliwicích,
- výměna studentů a pedagogů s výstupem zpracování bakalářských a diplomových prací a odborné výuky z dané problematiky.
Po úvodní konferenci v dubnu 2013 v Rybniku byla vypracována webová platforma, která je postupně doplňována o aktuální údaje v rámci řešené problematiky. Na základě popisu vybraných oblastí, fotografické dokumentace, grafické dokumentace a analýze shromážděných údajů k dané problematice byly vypracovány učební osnovy a výběr přednášejících odborné problematiky.
V rámci rekrutace studentů byla v roce 2014 obhájena na HGF VŠB-TU Ostrava jedna bakalářská a jedna diplomová práce, v současnosti jsou řešeny tři bakalářské práce.
V rámci výuky polského jazyka získalo certifikát 50 studentů a 20 pedagogů z VŠB-TU Ostrava.Následně proběhla výuka odborné problematiky a 50 studentů získalo dne 26.1.2015, po splnění podmínek, certifikát z oblastí řešení posthornické problematiky.
Do ukončení projektu zbývá výuka odborníků z VŠB-TU Ostrava v Polské republice, odevzdání osvědčení v březnu 2015 a ukončení realizace projektu závěrečnou konferenci v březnu 2015 v Ostravě. Oba partneři garantují další institucionální udržitelnost projektu po dobu zákonného období.
Tento článek byl připraven v rámci projektu EU, česko-polského mezinárodního projektu PL.3.22 / 2.3.00 / 12.03351.
Autor článku: doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D., vedoucí řešitelského týmů VŠB-TU Ostrava