Obvodní soud v Polských Gliwicích vyhlásil na začátku ledna letošního roku rozsudek: 3 roky nepodmíněně pro Marka Z, bývalého vedoucího větrání Dolu Halemba. Kazimierz D., bývalý ředitel Dolu dostal podmíněný trest 24 měsíců na 5 let. To je výsledek soudního procesu, který trval několik let a týká se neštěstí, ke kterému došlo 21. Listopadu 2006 na zmiňovaném Dole Halemba ve Slezské Rudě. Ostatních 15 osob: hlavní inženýr, dispečeři, revírníci, technici a majitel dodavatelské firmy, dostalo podmíněné tresty, 2 osoby byly osvobozeny.
Proces byl vyšetřován a souzen celých 6 let. Soud uložil, mimo jiné, rovněž peněžité tresty. V době publikování našeho článku jsou však všechny rozsudky dosud nepravomocné. Na lavici obžalovaných usedlo celkem 17 osob, kterým prokurátor kladl za vinu porušení bezpečnostních předpisů a zásad bezpečné práce v podzemí, což mělo za následek smrt 23 horníků, kteří pracovali na zmíněném dole.
K zapálení metanu a následnému výbuchu došlo 21. listopadu 2006 kolem 16:30 hod ve sloji 506 v hloubce 1030 m. Zaměstnanci dolu a dodavatelské firmy „Mard“ pracovali od 18. listopadu na likvidaci porubu. Místo mimořádné události bylo zařazeno do míst s nebezpečím výskytu metanu a dokonce záchranářská akce byla v den nehody přerušena pro vysoké nebezpečí výbuchu. Tento den vyprostili záchranáři 6 obětí. Následující den se pokusili opět o průzkum, který musel být opět přerušen. Před půlnocí 22. listopadu pak záchranářské čety pronikly až na místo výbuchu, kde nalezly zbývajích 17 obětí. V záchranářské akci pracovalo celkem 17 záchranářských čet. (podrobné informace o této mimořádné události v listovce 3/2007)
Vyšetřovací komise se dostala na místo události až 10. května následujícího roku. V březnu roku 2008 byla jako první odsouzena Ewa K. za přípravu výběrového řízení pro dodavatelskou firmu k výkonu likvidačních prací v dole.
Vynesené rozsudky jsou podstatně nižší, než navrhoval prokurátor. Ten žádal pro dva hlavní obžalované nepodmíněné tresty v trvání 7 a 8 let. Pro ostatní pracovníky dolu a dodavatelské firmy pak požadoval podmíněné a peněžité tresty.
V odůvodnění rozsudku soud prohlásil, že se nikdo nemůže obhajovat slovy: „To jsem nechtěl“. Toto soud od počátku kategoricky odmítal. Připustil rovněž, že nadále existují různé interpretace a výklad některých pojmů v předpisech, souvisejících s prací v hlubinných dolech. Prokurátor avizoval, že se proti vyneseným rozsudkům zřejmě odvolá. Rovněž rodiny pozůstalých nebyly spokojeny s vynesenými tresty.
Momentálně je Důl Halemba součástí akciové společnosti Kompania weglowa.
V této akciové společnosti je provozováno 13 černouhelných dolů.
Volně přeložil: Ing. Jaroslav Provázek
Zdroj:
Katastrofa w Halembie [online]. [cit.2015-1-22], dostupné naWWW: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3716828,katastrofa-w-halembie-15-skazanych-…