Na základě výsledku plánovaného nehavarijního zásahu, provedeného báňskými záchranáři ZBZS Odolov 20. září 2012 (viz dříve uveřejněný článek) a zjištěného závalu v úpadnici č. 4 na bývalém dole Mír v Mikulčicích, byly v březnu 2013 v tomto důlním díle zahájeny zmáhací práce. Účelem bylo zajistit bezpečný přístup k sondě LU 170. Jednalo se o velice zajímavý případ průniku technologie hlubinné těžby nerostných surovin (v tomto případě lignitu), těžby ropy a zemního plynu. Možnost kontroly těžby přímo v podzemí lze považovat za skutečně ojedinělou.
Záchranáři měli tyto úkoly:
– vytvořit průchod uzavírací zdí na patě úpadnice,
– odvětrat zaplynovaný prostor důlního díla a udržovat během záchranářské akce hodnoty škodlivin v ovzduší v povolených mezích,
– vytvořit bezpečný průchod závalem, až k místu průniku sondy do důlní chodby,
– upravit místo průniku na počvě i ve stropě důlního díla tak, aby bylo možno sondu definitivně zlikvidovat.
Po odstranění části zdiva uzavírací zdi na patě úpadnice byla provedena instalace lutnového tahu separátního ventilátoru DN 300 a důlní dílo zaplynované oxidem uhličitým bylo odvětráno. Následně bylo zahájeno postupné odtěžování materiálu ze závalu. Veškerá hornina byla nakládána a odvážena ručně na stavebním kolečku, do prostoru propojky úpadnic a přilehlé komory. Celkem bylo ručně odtěženo cca 50 m3 rubaniny. Při ražbě přístupu k sondě byly zjištěny rozsáhlé nevyplněné nadvýlomy v množství, které odpovídá cca vytěžené rubanině. Současně záchranáři prováděli zajištění díla pomocí ocelové rámové výztuže, která byla zapažena ocelovými pažnicemi UNION. Po dosažení místa průniku sondy byly spodní i horní část přerušené pažnice obnaženy a očištěny a na místo byli přizváni oborníci, kteří by měli rozhodnout o dalším postupu prací.
Závěry znaleckého posudku:
1. Prostor v okolí sondy je nestabilní. Pro relikvidaci sondy musí být volné prostory v okolí sondy (vyzmáhaná část chodby a kaverny nad zavalenou částí chodby) vyplněny a rozvolněné horniny zpevněny.
2. Pro vyplnění volných prostor bude použita schválená certifikovaná základková cementopopílková směs o pevnosti 5 MPa.
3. Zpevněná pracovní plocha pro vrtnou soupravu musí být situována tak, aby zasahovala co nejméně nad vypleněná důlní díla. Toto hledisko musí akceptovat i rozmístění zařízení na pracovní ploše – umístěním nad spojovací chodbu č. 1738.
4. Následně bude, v souladu s platnou legislativou, sonda LU 170 relikvidována a proběhne i konečná likvidace obou úpadnic až k povrchu.
Charakteristika událostí na sondě LU170:
• sonda byla vyhloubena v období od 3. 7. 1956 do 25. 4. 1957 a dosáhla konečné hloubky 2180 m,
• v 2180 metrech došlo k zaklínění a utržení perforátoru a následná instrumentace byla neúspěšná,
• k dalšímu pokusu o opravu sondy byla použita tlaková cementace, ale ani poté nebyla zajištěna hermetičnost sondy,
• po zjištění narušení kolony se práce na sondě zastavily,
• dne 25. 9. 1961 byla sonda fyzicky uzavřena po předcházejícím zvážení technických možností a rozhodnutí o znehodnocení díla.
Na základě výše uvedených faktů a výsledku nehavarijního zásahu z roku 2012 bylo rozhodnuto o konečné likvidaci obou úpadnic i sondy LU 170. Celá akce byla zkomplikována skutečností, že obě důlní díla, která mají úklon pouhých 4 – 8 stupňů, procházejí pod drážním tělesem v hloubce cca 16 metrů a bylo tedy nutno splnit i požadavky Českých drah.
Po vypracování projektu a splnění všech legislativních náležitostí byly likvidační práce v březnu 2014 zahájeny.
Propojení obou částí přerušené pažnice provedli v důlním díle pracovníci specializované firmy a poté bylo z povrchu, ve spolupráci s HBZS Ostrava, zahájeno plavení popílkové směsi. Nejprve byly potrubím vedeným úpadnicí č. 4 vyplněny prostory v těsném okolí sondy LU 170, následně byla popílková směs dopravována do několika vrtů navrtaných v okolí sondy z povrchu do důlních prostor. Po kontrolách plavení prováděných přímo v podzemí byla v další fázi postupně zaplněna obě úpadní díla až k povrchu.
K přípravě směsi na místě bylo spotřebováno celkem 1838 tun popílku, dopravovaného velkoobjemovými cisternami od cca 80 km vzdáleného Zlína a 1822 kubických metrů vody.
Nakonec byly v úrovni terénu nad původním vyústěním zhotoveny půl metru silné železobetonové desky. Zděné objekty na povrchu byly odstraněny a po dokončení terénních úprav zůstaly na místě původních ústí úpadnic pouze tabulky s označením a popisem opuštěných důlních děl, jak vyžaduje ustanovení Vyhlášky č. 52/1997.