Jáma Jindřich II byla dokončena v roce 1969 a sloužila pro těžbu černého uhlí z velkých hloubek. Po roce 1990, kdy byl provoz a těžba uhlí v RUD postupně utlumován, bylo v roce 1992 rozhodnuto o zastavení provozu a likvidaci jámy Jindřich II.
Podle původního plánu likvidace měla být jáma zasypána. Následně bylo toto rozhodnutí změněno a zajištění trvalé stability jámy je navrženo provedením betonové jámové zátky se spodní hranou v hloubkové úrovni cca – 38,00 m.p.t., kde je výztuž jámy provedena litým betonem.
V době provádění PNZ byla jáma je uzavřena v její povrchové části ohlubňovým povalem s kontrolním otvorem cca 600×600 mm s ocelovým uzamykatelným poklopem.
Jáma je vyhloubena v celé své délce 1453 m v kruhovém průřezu Ø 6,0 m, o světlém profilu S=28,2 m2. Provedení jámy v délce cca 31,0 m pod ohlubní je v cihelné výztuži tl. 0,8 m s mezilehlou hydroizolací, ukončení je provedeno cihelnou opěrnou patkou neznámých rozměrů.
Ve zbývajícím úseku je jáma vyztužena litým betonem třídy B15 – B20, tloušťky cca 1,0 m. Výraznější poškození výztuže není známo z důvodu nepřístupnosti jámy.
Po ukončení zatápění dolu ke dni 15. 9. 1998 dosahuje ustálená hladina vody v jámě Jindřich II úrovně cca 130 m pod ohlubní.
V rámci přípravy na trvalé zajištění stability jámy provedením betonové jámové zátky vydal závodní dolu příkaz k provedení PNZ – provedení rekognoskace jámy Jindřich II ve Zbýšově pod úrovní ohlubňového povalu do hloubky cca 40 m. Při PNZ bylo nutné zkontrolovat výztuž a výstroj v zájmovém úseku do hloubky 38 m, zjistit stav rozpon, výstroj lezního oddělení, stav a počet potrubních řádů.
PNZ byl prováděn dne 26. 2. 2014 a práce byly zahájeny proměřením důlního ovzduší jámy důlní plynovou laboratoří firmy OKD, HBZS, a.s. tak, že do jámy byla postupně spouštěna sonda (hadička) a v každých deseti metrech bylo proměřeno důlní ovzduší. Poslední měření před PNZ bylo provedeno v hloubce 40 m. Vzhledem k tomu, že vzorky ovzduší byly v pořádku, byl zahájen samotný PNZ.
Pro spouštění záchranáře byla nainstalována souprava Swiss Roll a záchranář – lezec byl postupně spouštěn do hloubky cca 40 bm. Záchranář byl vybaven přístrojem BG – 4, fotoaparátem a videokamerou, při průzkumu sledoval fyzický stav jámy, kontroloval výztuž a výstroj v zájmovém úseku do hloubky 38 m, zjišťoval stav rozpon, výstroj lezního oddělení, stav a počet potrubních tahů.
Všechny tyto informace zjištěné při tomto PNZ budou použity při plánování dalšího PNZ a při dalším plánování prací vedoucích k zajištění trvalé stability jámy provedením betonové jámové zátky.
V průběhu PNZ nedošlo k úrazu ani jiné mimořádné události.