Z různých zdrojů přicházejí z Číny informace o častých haváriích v uhelných hlubinných dolech. 8. srpna 2012 oznámila agentura AFP, že na dole ve městě Lianyuan, v provincii Hunan zahynulo při výbuchu metanu 7 horníků. 39 dalším se podařilo uniknout. K havárii došlo v době, kdy záchranáři v jiné části této provincie směřovali k jednomu dolu, aby vysvobodili 8 horníků, kteří byli uzavřeni již čtvrtý den, když došlo k zatopení dolu. Záchranáři na dole ve městě Leiyang vysvobodili v neděli 12. 08. 2012 8 horníků. Dalších 8 zůstalo nezvěstných.
Státní televize ukázala záběry zachráněných horníků, jak jejich uhlím zčernalé ruce prokazují vděčnost, když byli neseni na nosítkách do sanitky. Do zmíněného dolu vnikla ve středu 8. srpna večer voda a uvěznila 16 horníků. 24 dalším se podařilo uniknout. Událost vedení dolu neohlásilo státním orgánům až do následujícího dne, čímž se záchranářské úsilí opozdilo o 24 hodin. Agentura Xinhua oznámila, že majitel dolu Liu Yaping je v policejní vazbě.
V závěru této informace se konstatuje, že havárie jsou na čínských dolech velmi četné. Ale přísnější bezpečnostní standardy by vedly ke snížení smrtelné úrazovosti. V roce 2011 zahynulo v čínských uhelných dolech 1 973 horníků. Je to o 19 % méně, než v předcházejícím roce. Při tom se ve stejném roce vytěžilo 3 miliardy 520 milionů tun bituminózního uhlí.
Současně ale představitelé z úřadu Pracovního práva sdělují, že počet úrazů může být i podstatně vyšší. Velká část vedoucích z důlních podniků havárie zatajuje, protože se obává ekonomických ztrát a chce se vyhnout vysokým pokutám. Čína je dychtivý spotřebitel energie, její průmysl je ze 70 % závislý na energii z fosilních paliv.
Uvedené informace jsem využil a podle dostupných pramenů [1], sestavil vývoj smrtelné úrazovosti a těžby v čínských uhelných dolech, za poslední roky.
Jak dlouho může takový vývoj těžby pokračovat? Při přepočtu smrtelných úrazů na milion tun těžby, jak se obvykle udává ve statistikách jednotlivých zemí, vychází v Číně v roce 2011 četnost 0,56. V USA byl tento ukazatel 0,02. Takže v Číně je 28x vyšší.
Zatajování havárií
Současně s informacemi agentury AFP, vydala 8. srpna 2012 Xinhua zprávu o tom, jak vedoucí představitelé dolu zatajují informace o haváriích. Jenom v červenci 2012 došlo na dolech k 4 haváriím, z toho 3 se smrtelnými následky byly zatajeny. 4. července 2012 došlo na dole Qielichong Coal Mine, ve městě Leiyang k průvalu vody a bylo uzavřeno 16 horníků. Majitel dolu havárii zatajil a uprchl. To způsobilo odklad záchranářských prací o 12 hodin a 8 horníků zahynulo. O 13 dní později usmrtila exploze plynu na dole Puxijing Coal Mine v Chenzhou, také v provincii Hunan 3 horníky a nebyla ohlášena.
25. července 2012 bylo při explozi na dole Anlilai Coal Mine v městě Pu’an province Guizhou uzavřeno 5 horníků. Majitel havárii neohlásil a pokusil se organizovat záchranu sám. Ale druhý zával, způsobil, že za závalem zůstalo 53 záchranářů. Všichni byli zachráněni, když představitel místní správy povolal profesionální týmy.
26. července 2012 usmrtila exploze na dole Yangquan, v provincii Shanxi, 7 horníků a zranila 30 dalších. Majitel dolu havárii zatajil a po nátlaku místní samosprávy odepřel sdělit počet obětí. Představitel policie sdělil, že bude následovat vysoká pokuta.
Podle trestního řádu hrozí každému, kdo zatají průmyslovou havárii, 3 roky vězení. V těch případech, když je havárie závažná, je trestní sazba 7 let.
Přesto doposud v roce 2012 bylo, podle informací, které získala administrativa, zatajeno 6 důlních havárií, při kterých zahynulo 46 lidí.
[1] www.reuters.com/…/china-coal-output-idUSL4E8DS4AO20120228