Ve čtvrtek 5. dubna 2012 došlo v Peru po trhací práci v nelegálním dole na měděnou rudu Cabeza de Negro v regionu Ica ve vzdálenosti 290 km jižně od hlavního města Lima v důsledku závalu v délce osmi metrů k odříznutí únikové cesty devíti horníkům ve věku 22 – 59 let, kteří se nacházeli v hloubce 250 m. Byl mezi nimi i otec se synem.
Důl v obtížně přístupném terénu ve výšce 1347 m nad hladinou moře byl opuštěný majitelem před více než 20 lety a byl provozován bez licence. Místo, odkud zasahovali záchranáři, bylo obtížně přístupné, a nemohla na něj být dopravená těžká technika, která by urychlila postup záchranných prací. Na likvidaci nehody nebyl důl připraven. Při odstraňování sutin došlo k několika dalším sesuvům. Postižení měli to štěstí, že se záchranářům podařilo vyvrtat vrt, přes který mohli komunikovat se zachránci a rodinnými příslušníky a mohly jim být dodány tekutiny, polévka a kyslík. Byli však vystaveni účinku chladu v důsledku vysoké vlhkosti. Aby se zahřáli, museli se pohybovat. Někteří z nich trpěli pocity úzkosti. Čtyři měli žaludeční problémy.
Podle vyjádření bývalého ministra vlády pro životní prostřední není v Peru speciální báňská záchranná služba, přestože podle oficiálních statistik v roce 2011 zahynulo 52 horníků a hornictví je hnací silou peruánského hospodářství když zajišťuje 60 % exportu. Peru je po Chile druhým největším exportérem mědi. Na pomoc byli povolání jak hasiči, tak také horníci dvou blízkých dolů. Na televizních záběrech bylo vidět použití jednoduchých prostředků pro dopravu sutě a hodně využití lidské síly. V blízkosti vstupu do dolu vznikl kemp pro záchranáře a rodinné příslušníky, kteří udržovali kontakt s uvězněnými horníky.
Po šesti dnech velkého úsilí všech zainteresovaných, ve středu 11. dubna ráno, se podařilo cestu z dolu uvolnit a všech devět horníků, v celkem dobrém zdravotním stavu se mohlo setkat se svými blízkými. U východu z dolu je očekávaly televizní štáby spolu s prezidentem Peru Ollantem Humalou, který s každým zachráněným krátce promluvil. Zabaleni v dekách s nasazenými tmavými brýlemi byli doprovázeni záchranáři na lékařské vyšetření. Skončila tak záchranná akce, ke které by nemuselo dojít, kdyby byl důl řádně provozován podle osvědčených hornických zásad. Předpokládá se, že v Peru je asi 30 000 horníků zaměstnaných v nelegálních dolech ve velmi špatných podmínkách. Prezident Ollant Humala vyzval k provedení právní úpravy provozování těchto dolů, aby došlo ke zlepšení podmínek, protože ne každé neštěstí, ke kterému může při nerespektování základních bezpečnostních norem dojít, by mohlo mít tak šťastný konec, jako byla záchrana v dole Cabeza de Negro.